Центральна виборча комісія поділила Україну і затвердила кошторис президентських перегонів. КС, своєю чергою, ускладнив процес, визнавши неконституційними деякі пункти нової редакції закону про вибори глави держави
Центральна виборча комісія України (ЦВК) затвердила обсяг видатків на підготовку виборів Президента України на 2009 р. у розмірі 672 млн 725 тис. грн. Зокрема, з цієї суми на діяльність комісії передбачено 65,065 млн грн.
Андрій Магера, заступник голови ЦВК, повідомив, що кошти на проведення підготовки до виборів на поточний рік є, але важливим питанням залишається фінансування виборів у наступному році. Він переконаний, що ці кошти мають бути передбачені відповідною статтею держбюджету2010. "Будуть гроші - будуть вибори, не буде грошей - не буде виборів", - сказав він, натякаючи, що парламент досі не взявся за розгляд цього документа.
ЦВК раніше урізала загальний прогнозний обсяг видатків на вибори на 0,472 млрд грн - до 1,1 млрд грн. Так вирішили, взявши до уваги зміни до закону про вибори глави держави, зокрема, меншу тривалість кампанії.
Також ЦВК ухвалила постанову про створення виборчих округів. Зокрема, в АР Крим буде створено 10 виборчих округів, у Вінницькій області - 8, у Волинській - 5, у Дніпропетровській - 17, Донецькій - 22, Житомирській - 6, Закарпатській - 6, ІваноФранківській - 7, Київській - 9, Кіровоградській - 5, Луганській - 12, Львівській - 12 (серед них у Львові - 4), Миколаївській - 6, Одеській - 11, Полтавській - 8, Рівненській - 5, Сумській - 6, Тернопільській - 5, Харківській - 14, Херсонській - 6, Хмельницькій - 7, Черкаській - 7, Чернівецькій - 4, Чернігівській - 6, у Києві - 10, у Севастополі - 2.
Водночас, як і прогнозували, Конституційний Суд визнав такими, що суперечать Основному Закону, п'ять положень Закону "Про вибори Президента України" у редакції, прийнятій Верховною Радою 21 серпня 2009 року.
Позавчора текст рішення КС оприлюднив його голова Андрій Стрижак.
Зокрема, КС визнав неконституційним положення про обов'язкове перебування громадян України на консульському обліку для того, щоб брати участь у голосуванні. Також неконституційним визнали положення про обов'язкове проживання кандидата на посаду члена виборчої комісії на відповідній території.
Крім того, неконституційним, згідно із рішенням КС, є положення про неможливість оскарження у судовому порядку протоколів, складених виборчими дільницями.
На думку КС, суперечить Основному Закону і положення про те, що позови щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів виборчого процесу не розглянуті судом протягом двох днів з часу закінчення голосування на виборчих дільницях, залишаються без розгляду.
Також КС вважає, що неконституційною є заборона на здійснення судом повноважень щодо забезпечення позову у спорах, які стосуються призначення, підготовки і проведення виборів Президента.
Водночас Суд визнав конституційним скасування інституту відкріпних посвідчень.
Заступник глави Секретаріату Президента Марина Ставнійчук, коментуючи рішення Конституційного Суду, заявила, що "безумний план, який пропонувався нам - громадянам України - на зразок другого туру виборів 2004 року - явно не пройшов". Пані Ставнійчук переконана, що КС гарантував недопущення масових порушень та фальсифікацій на виборах Президента.
Своєю чергою, учора голова Верховної Ради Володимир Литвин доручив депутатам негайно підготувати зміни до закону про вибори Президента і ухвалити їх на наступному пленарному тижні.