Донині Сполучені Штати Америки підтримували Україну грошима та нелетальною зброєю. Ймовірна допомога летальною зброєю залишається на порядку денному Білого дому.
На президента Обаму в цьому тиснуть з усіх боків – і “свої” демократи, і тим паче “республіканці”. Не забуваймо, що на минулому тижні американський Сенат (верхня палата парламенту) одностайно ухвалив резолюцію із закликом якнайшвидше розпочати постачання Україні зброї (не тільки безпілотників чи джипів, як це є зараз). Перед цим негайно надати нашій державі летальну зброю Обаму закликали в Конгресі, де відповідну резолюцію ухвалили переважною кількістю голосів.
Тепер в Україну прилетіла делегація конгресменів США, більшість з яких представляють комітет по зброї. І голова цього комітету Вільям Торнберрі очолив делегацію.
“Прикметно, що після України делегація американських “яструбів” відвідає країни Балтії та Польщу. Саме в ці країни за останні кілька тижнів було передислоковано додаткову бойову техніку та військові підрозділи НАТО. На завершення зустрічі, коли я подякував за надання Україні нелетальної зброї і висловив сподівання, що найближчим часом ми отримаємо і летальне озброєння, Вільям Торнберрі відповів: “Ви повинні знати, що ви не самі. Ми зробимо усе можливе”, – так описав зустріч із американськими гостями перший віце-спікер ВРУ Андрій Парубій. У своєму блозі на “Українській правді”.
Розуміємо, що остаточне рішення залежатиме від Обами, який вже кілька місяців роздумує. Найближчим часом ми побачимо чи візит конгресменів і їх висновки після зустрічей з українським керівництвом якось вплинуть на вирішення важливого для нас питання.
Прикметно, що після України делегація американських “яструбів” відвідає країни Балтії та Польщу. Саме в ці країни за останні кілька тижнів було передислоковано додаткову бойову техніку та військові підрозділи НАТО
“Їхня мета – ймовірно, знайти відповіді на ті запитання, які зупиняють Білий дім від рішення на користь летальної зброї. Серед тих контраргументів, які використовують противники такої форми підтримки України, є зокрема те, що Україна, українська армія на сьогодні не володіє достатнім кадровим потенціалом для того, щоб використовувати таку зброю, що немає навчених військових, спроможних оперувати певними видами зброї, які хотіла б отримати Україна. Що не існує, можливо, ефективного командування. Тож є політичні застереження.
Але є й ці технічні застереження, що Україна просто не готова ефективно скористатися такою допомогою. Думаю, завдання зараз українського керівництва, насамперед армійського – продемонструвати наявність того кадрового, структурного потенціалу, який може виступити адресатом такої допомоги, якщо вона буде надана”, – зазначає директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко, повідомляє Радіо Свобода.
Тут зазначимо, що кремлівські бойовики після резолюцій Сенату та Конгресу минулого тижня заявили, що попросять Путіна ввести війська у Донбас, якщо Обама таки зважиться надати Україні летальну зброю. Погрози дивні, адже ні для кого не секрет, що у Донбасі уже давно воюють російські солдати, а не тільки найманці. Проте в Білому домі впродовж кількох місяців виправдовували своє зволікання саме небажанням загострювати конфлікт.
Поза тим Кремль не зупиняється і його бойовики не дотримуються мінських домовленостей, здійснюючи провокації по всій лінії розмежування і час до часу використовуючи артилерію, яку вже давно мали відвести. Нещодавно прем’єр Арсеній Яценюк в інтерв’ю Associated Press заявив, що метою Путіна є розколоти позицію США та ЄС та почати новий наступ у Донбасі.