Арабська зброя проти російського агресора

Петро Порошенко домовився з ОАЕ про постачання озброєння. Експерти кажуть, що шейхи в цьому питанні будуть посередниками між Україною та США

фото: president.gov.ua
Україна вже довго просто таки випрошує зброю в наших західних партнерів, особливо США. І це зрозуміло: Америка як одна з держав-гарантів нашої безпеки мала зробити щось більше, ніж заяви та санкції у війні, яку розпочав інший “гарант” – Росія.
Натомість і США, і ЄС уже дуже довго намагаються не лізти на рожен проти Путіна, тож допомагають нам радарними установками, бронежилетами, касками, аптечками, сухпайками. Одна з найсвіжіших новин – Канада слідом за США та Великобританією також вирішила направити в Україну військових інструкторів для підготовки нашої армії.
На Заході обіцяють розглянути питання можливих поставок в Україну летального озброєння і навіть не виключають позитивного рішення в майбутньому. Але поки заштопорилися лише на обіцянках...
Але цього тижня сталася важлива подія – Президент України Петро Порошенко під час візиту до Об’єднаних Арабських Еміратів домовився про постачання зброї з цієї близькосхідної країни. “Варто відзначити той факт, що араби (на відміну від європейців і американців) не бояться погроз Путіна про розв’язування третьої світової війни в разі поставок Україні озброєння і військової техніки”, – написав на своїй сторінці у Facebook нардеп, радник глави МВС Антон Геращенко. Він також побував у ОАЕ, тож першим повідомив про домовленості між державами.
Українські підприємства-виробники підписали декілька важливих контрактів на десятки мільйонів доларів, які допоможуть нам залучити валюту у країну і водночас дадуть необхідні ресурси для підвищення можливостей української армії
Зазначимо, що українська делегація в Абу-Дабі відвідала найбільшу на Близькому Сході виставку озброєння та військової техніки. В рамках цього заходу й були підписані, за словами Петра Порошенка, вигідні для України конт­ракти. Окрім уже згаданих поставок зброї нам, Україна продаватиме військову продукцію і, можливо, спільно з іноземними компаніями навіть  вироблятиме її. 
“Українські підприємства-виробники підписали декілька важливих контрактів на десятки мільйонів доларів, які допоможуть нам залучити валюту у країну і водночас дадуть необхідні ресурси для підвищення можливостей української армії, прискорення проведення модернізації та залучення найкращих виробників для забезпечення оборонної стратегії”, – заявив український Президент, повідомляє прес-служба гаранта.
Начальник Генштабу ЗСУ підписав документ про військово-технічну співпрацю між Україною та ОАЕ. Обговорювали й питання фінансової допомоги з боку близькосхідної держави. Невдовзі до нас має завітати міністр закордонних справ цієї країни. 
Порошенко відзначив, що ОАЕ вже поставляли нам військову продукцію, зокрема, бронемашини Cougar і Sartan. До речі, ще влітку торік Кременчуцький автомобільний завод отримав від канадсько-еміратської компанії Streit Group ліцензії на виробництво цих бронемашин. У нас їх випускають під маркою KRAZ.

ОАЕ як посередник

А от про види й обсяги поставок зброї, про яку вдалося домовитися цього тижня, глава держави,  прес-служба Президента України та Мінооборони поки що мовчать.
З одного боку, це правильно, з іншого – це дозволяє низці експертів говорити про те, що ОАЕ нині виступлять посередником у постачанні американської зброї. Відомо, що близько­східна країна не є якимось гігантом на ринку озброєння, але покупець масштабний і купує  в основному у США.
фото: president.gov.ua
“Головне – краса гри Сполучених Штатів, які постачатимуть  в Україну американське озброєння руками Об’єднаних Арабських Еміратів”, – пише у Facebook політтехнолог Тарас Березовець.
Схожої думки дотримується голова Корпорації стратегічного консалтингу “Гардарика” Костянтин Матвієнко. “Це рішення носить важливе як дипломатичне, так і стратегічне значення. По-перше, це відкритий виклик і демонстрація Путінові та Російській Федерації, що є країни, які з ними конкурують і готові працювати з Україною в конфлікті, що Росія розв’язала проти України. У власності ОАЕ може перебувати зброя, наприклад, на території Канади. Тож це певне посередництво і значний плюс для нас. Незважаючи на те, що ОАЕ не мають власної зброї, у них є змога її купувати. У постачанні зброї ОАЕ не мають жодних обмежень, окрім зброї масового знищення. Тому цілком нормально, що таке рішення прийняли. Суттєвішим, на мій погляд, є інше питання: яким коштом Україна отримуватиме ту зброю? Думаю, наша країна в цьому питанні залежна та піде на умови, які запропонують ОАЕ”, – каже Матвієнко, повідомляє “Слово і Діло”.
Головне – краса гри Сполучених Штатів, які постачатимуть  в Україну американське озброєння руками Об’єднаних Арабських Еміратів
“Необов’язково Німеччина чи США повинні давати зброю. Це можна зробити через Об’єднані Арабські Емірати, Литву, Болгарію, Румунію… У такому випадку вторгнення, яке готує Росія на літо цього року, зупинять… США не будуть безпосередньо передавати зброю на територію України, але дозволять країнам Прибалтики, Східної Європи та сміливим арабським державам наплювати на страх перед Путіним і постачати Україні зброю за оригінальною схемою ленд-лізу”, – зазначив політолог Віктор Небоженко в ефірі “5 каналу”.
Як повідомляє російське видання “КоммерсантЪ”, Петро Порошенко після перемовин із наслідним принцом емірату Абу-Дабі, заступником верховного головнокомандувача ОАЕ, генерал-полковником Муххамедом бен Заїдом аль Нагаяном говорив про 20 контрактів на постачання виключно оборонного озброєння з американськими, європейськими та близькосхідними компаніями. За інформацією видання, йдеться про бронетехніку, мінометні та протитанкові системи. Час же покаже, наскільки це відповідає дійсності. Тут лише зазначимо: за інформацією видання “КомерсантЪ”, Україна має намір створити власний зенітно-ракетний комплекс, а ракети до нього закуповуватиме в турецького концерну Roketsan. Інші російські ЗМІ тиражують заяви представника турецької компанії про те, що з ними Україна не заключала ніяких конт­рактів.
Оскільки інформації про результати візиту Порошенка в ОАЕ обмаль,  залишається лише здогадуватися, що залишилось поза офіційними заявами та об’єктивами камер. 

Парламентарі на Заході

Нині ж українське керівництво не полишає спроб домовитися про американську зброю напряму, адже посередництво ОАЕ, а в майбутньому, можливо, інших держав, – це добре, але рішення Білого дому – значно сильніший сигнал. Проблема тільки в тому, що Обама, як і Порошенко, “президент миру”.
Зазначимо, що вчора віце-спікер ВРУ Андрій Парубій привіз до Вашингтона узгоджений серед українських силовиків список необхідного озброєння, що може надати американська сторона. “Частина  в цьому списку – нелетальна зброя… Що стосується летальної, то це здебільшого високоточна зброя, звичайно, протитанкова, зокрема, комплекс Javelin”, – зазначив Парубій, повідомляє українська служба “Голосу Америки”.
За словами Парубія, Обама вже отримав цей список, але його треба передати й іншим високопосадовцям, які впливають на ухвалення рішень. Наш віце-спікер мав зустрітись із головою комітету Сенату з питань збройних сил Джоном Маккейном, помічником держсекретаря США з питань Європи та Євразії Вікторією Нуланд, керівником Палати представників американського Конгресу Джоном Бейнером, а також із представниками Пентагону.
Напередодні під час слухань у Сенаті Держсекретар США Джон Керрі повідомив, що Обама ще не прийняв остаточного рішення щодо постачання зброї Україні. На це рішення потрібно ще кілька днів. А сам Керрі  заявив, що Росія бреше, коли заперечує свою військову присутність у Донбасі, і утримався від численних питань про те, чи повинна Америка постачати зброю Україні. 
Напередодні під час слухань у Сенаті Держсекретар США Джон Керрі повідомив, що Обама ще не прийняв остаточного рішення щодо постачання зброї Україні. На це рішення потрібно ще кілька днів
І як тут не згадати нещодавні слова сенатора Маккейна, відомого симпатика України. “Українці не просять, щоб американський чобіт ступив на їхню землю. Вони просять зброї, аби захистити себе. Їх убивають, їхні війська знищують! Це сором. Мені соромно за мою країну, за мого президента, за самого себе, що я не можу допомогти цим людям”, – заявив він у ефірі телеканалу CBS.
Але не Америкою єдиною. Цього тижня спікер ВРУ Володимир Гройсман відвідав Брюссель, де також просив про зброю для України. “Євросоюз може діяти у трьох напрямах для допомоги Україні: збереження та посилення секторальних санкцій, посилення дипломатичного тиску на Москву, а також надання фінансової і технічної допомоги Києву. Окреме питання – озброєння. Україні потрібна розумна та виключно оборонна зброя… Путін хоче показати, що в сучасному світі діє право сильнішого, але це не так. Будь-якого агресора  зупинять. Але коли?” – запитав Гройсман депутатів Комітету з питань закордонних справ Європарламенту, інформує Deutsche Welle.
Говорив він і про миротворчу місію в Донбасі. Чи почує Захід Україну? Це питання актуальне вже майже рік. Поки що у військовому плані ми отримали небагато. А нині, після чергового провалу чергових мирних домовленостей, перегрупування і зміцнення української армії залишається надактуальним, особливо в контексті прогнозів деяких експертів про чергову російську спробу розвалити українську армію вже цього літа.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4259 / 1.63MB / SQL:{query_count}