Російські регулярні війська атакували українські 31-ий і 29-ий блокпости на передовій у Луганській області.
З’явилась інформація про те, що у вівторок, 20 січня, росіяни внаслідок обстрілу артилерією і танкової атаки захопили 31-ий блок. Оборону в цьому районі на бахмутській трасі тримає 24-та бригада із Львівщини. Українські військові були змушені відступити…
За повідомленням нардепа, комбата “Донбасу” Семена Семенченка, в цьому районі російські війська захопили селище Жолобок. 29-ий блокпост обстрілювали з далекобійної артилерії.
Внаслідок наступальної операції ворог може оточити село Кримське, де базується 24-та бригада. Як повідомляє Радіо Свобода, зі слів волонтера Юрія Касьянова, який підтримує зв’язок з військовими, таким чином ворог намагається відрізати українські підрозділи вздовж бахмутської траси і відкрити собі дорогу на Лисичанськ.
Учора в РНБО повідомили, що наступ вдалося зупинити і що українські вояки, отримавши підкріплення і боєприпаси, і далі вели бій, аби втримати позиції та вибити ворога з 31-го блокпоста.
Зрозуміло, що ситуація може змінюватись щогодини. Речник інформаційно-аналітичного центру РНБО Андрій Лисенко 20 січня повідомив: за добу загинув один український військовий, 40 були поранені.
Вторгнення Росії триває
Зауважимо, що різні джерела повідомляють про атаку саме регулярних військ РФ. “Через втрати в техніці та живій силі російська сторона провела нарощення сил окупаційного контингенту ЗС РФ, що діє на території Донецької та Луганської областей.
Неподалік Луганська зафіксовано появу значної кількості російських солдатів без розпізнавальних знаків. В Краснодоні з’явилося близько 60 танків, понад 50 БМП і БТР, а також близько 100 ТБМ “Тигр”. У Горлівці триває заміна бойовиків бандформування “ДНР” на підрозділи ЗС РФ. Поблизу Шахтарська і Тореза зосереджено близько 100 танків ЗС РФ. Усе це свідчить про грубе порушення російською стороною мінських домовленостей та продовження військової агресії проти України”, – заявив Андрій Лисенко.
 |
фото: AFP |
Нагадаємо, що у вівторок РНБО повідомила про перетин кордону двома батальйонно-тактичними групами російської армії (близько 800 осіб). В середу з’явилася інформація, що до кордону з Україною наблизились ще три групи військових РФ. Чи перетнули вони кордон, станом на день 21 січня ще не було відомо, але, згідно з інформацією РНБО, один артилерійський дивізіон рухався з Росії в напрямку Маріуполя.
Тим часом Маріуполь і Волноваха залишились без залізничного сполучення внаслідок підриву 20 січня моста у Запорізькій області. Прокуратура порушила справу за статтею “диверсія”, але спростувала інформацію, що цією залізничною гілкою мали перевозити українську військову техніку.
Україна 20 січня звернулася відповідним каналом зв’язку ОБСЄ до Російської Федерації з вимогою офіційно повідомити цілі, райони проведення РФ вказаної військової діяльності
Президент Порошенко заявив, що український кордон в останні дні перетнули ще дві тисячі російських військових разом із додатковою технікою. За його даними, тепер в Україні дислокується дев’ять тисяч бійців ЗС РФ. Про це він заявив на економічному форумі в Давосі. До Швейцарії наш гарант вирушив ще в понеділок, але через події в Україні мав скоротити свій візит і в середу вже повернутись додому.
Раніше повідомлялось, що ще понад 50 тисяч російських військових у повній бойовій готовності зосереджені на кордоні. “Україна 20 січня звернулася відповідним каналом зв’язку ОБСЄ до Російської Федерації з вимогою офіційно повідомити цілі, райони проведення РФ вказаної військової діяльності, дату її завершення, а також найменування, підпорядкованість, кількість та типи формувань і частин, що беруть в ній участь.
Автоматично цей запит розійшовся мережею ОБСЄ всім державам-учасницям. Згідно з Віденським документом, Росія зобов’язана надати відповідні роз’яснення протягом 48 годин з моменту отримання запиту, тобто 22 січня”, – зазначено в повідомленні українського МЗС.
Ситуація в Донецькому аеропорту
Незважаючи на голослівні заяви російських бойовиків про те, що вони за 30 хвилин можуть повністю вибити українських “кіборгів” з Донецького аеропорту, наші бійці й далі утримують летовище. В середу терористи знову пообіцяли відбити населенні пункти Піски та Авдіївку. Навіть вихвалялися, що зайняли аеропорт і Піски, але українська сторона це спростовує.
“Ситуація поблизу аеродрому контролюється штабом АТО, проводяться заходи, спрямовані на підтримку дій українських військовослужбовців, артилерія сил АТО завдає вогневого ураження по виявлених позиціях бойовиків і за жодних умов не веде вогонь по місцях, де живуть мирні жителі”, – зазначили 21 січня удень в українському Міноборони.
Бої за летовище тривали. Напередодні бойовики підірвали злітну смугу. Українським кіборгам надійшла підмога і боєприпаси. Нагадаємо, що напередодні з’явилася інформація про те, що вісім військових із тих, які прийшли на допомогу “кіборгам”, потрапили в полон. Про це говорили російські ЗМІ, а також радник президента, помічник міністра оборони Юрій Бірюков. Однак в РНБО цю інформацію не підтверджували – перевіряли. Пізніше волонтери повідомляли про чотирьох полонених. А бойовики вже заявили про 16 українських військових, яких взяли у полон. Ситуація в аеропорту залишається вкрай складною…
 |
фото: EPA |
Українське командування намагається поки що не повідомляти подробиць. Водночас в РНБО заявили, що операцією в районі аеропорту командує особисто начальник Генштабу ЗСУ Віктор Муженко. Через це він не полетів на засідання військового комітету НАТО.
Українські вояки й далі відбивають атаки на селище Піски. Правий фланг Пісків утримує від флангового прориву “Дніпро-1” і 93-тя бригада. Терористи майже на 500 метрів підходили до наших позицій, але отримали відсіч. З 93-ої бригади троє бійців поранені. Серед бійців полку “Дніпро-1” втрати відсутні. Позиції підрозділів перебувають під постійним артилерійським та реактивним вогнем”, – повідомив учора на своїй сторінці у Facebook нардеп, комбат “Дніпра-1” Юрій Береза.
Авдіївка була в критичній ситуації через постійні артилерійські обстріли ворога. Дітей із міста евакуйовували на Дніпропетровщину.
Путін говорить устами Лаврова
Через загострення ситуації в Україні у середу ввечері мало відбутись екстрене засідання Ради безпеки ООН. Зрозуміло, що жодного важливого рішення через право вето РФ ця організація ухвалити не мала шансів.
А в Берліні повинні були зустрітись очільники МЗС України, Росії, Німеччини та Франції (на момент здачі номера в друк не були відомі подробиці цієї зустрічі. – Пошта). В середу вранці російський міністр закордонних справ Сергій Лавров провів прес-конференцію, на якій розставив основні акценти в позиції Кремля. Зокрема нагадав вимоги Путіна: конституційна реформа в Україні, особливий статус “ДНР” та “ЛНР”, гарантії безпеки для бойовиків. Зі слів Лаврова, Україна не повинна бути унітарною державою.
Чого ще можна було чекати від представника країни-агресора?! Москва нині намагається силою нав’язати свої умови, видаючи їх за мінські домовленості.
Сергій Лавров заявив, що начебто існують “закриті” домовленості щодо Донецького аеропорту. Очевидно натякав на те, що летовище треба передати бойовикам. От тільки, відповідно до підписаного в Мінську 19 вересня документа, території, на яких перебувають наші військовослужбовці, залишаються під контролем української сторони. Так само і з територіями, де перебували бойовики. І тоді, і після 19 вересня аеропорт контролювали українські військові.
Сергій Лавров заявив, що начебто існують “закриті” домовленості щодо Донецького аеропорту. Очевидно натякав на те, що летовище треба передати бойовикам
Міністр закордонних справ РФ під час прес-конференції побавився в “миротворця”. “Росія пропонує Україні повернутися до лінії розмежування від 19 вересня і відвести від неї важке озброєння. Якщо все це у будь-якому випадку територія України, то звідси й наша пропозиція, яку зробив Путін на адресу Порошенка: давайте погодимося, що лінія саме та, яка зафіксована в додатку до Мінського меморандуму від 19 вересня. І незалежно від того, хто в який бік зараз відійшов, приберемо від цієї лінії важке озброєння”, – заявив він. І сказав, що з бойовиками досягнута згода про відведення важких озброєнь від лінії, узгодженої в мінських угодах. Лукавить…
Та найбільше цинізм і брехливість пропозицій Лаврова вилились у слова про неприсутність російської армії на Донбасі. “Я щораз кажу, якщо ви це стверджуєте, покажіть факти. Нам фактів ніхто пред’явити не може або не хоче. Я не знаю. Тому перш ніж запитувати нас, коли ми щось припинимо робити, будь ласка, представте докази того, що ми це зробили”, – заявив він.
І це ще не все. Лавров знову заявив про Майдан як “збройний переворот”. Цим він пояснює й порушення Росією Будапештського меморандуму. “В ньому ми зобов’язалися поважати суверенітет і територіальну цілісність України. Ми там не підписувалися під тим, щоби підтримувати втручання ззовні в справи України… Не підписувалися, щоби підтримувати пряме підбурювання Майдану до силових дій і антиконституційних справ”, – виправдовувався він.
То як у такій ситуації домовлятись про виконання мінських домовленостей?! Навіть якщо Лавров і заявляє, що РФ хоче їх дотримуватись.
“Прес-конференцію Сергія Лаврова теж послухав. Корисно перед Берліном. Скажу одне: Росія не мирним словом, а мирним ділом має підтвердити мінські домовленості”, – написав на своїй сторінці у Twitter міністр закордонних справ України Павло Клімкін.