Абсурд… Мабуть, це слово найбільше підходить для опису так званих перемог Президента Порошенка як на внутрішній, так і на зовнішній аренах.
Цього тижня наш гарант здійснив робочі візити до США і Канади, виступив у парламентах обох країн. Тамтешні парламентарі аплодували йому стоячи. Так, “картинка” справді гарна, але…
Як результат цих візитів Україна отримає додаткову фінансову допомогу – в статусі основного союзника США поза блоком НАТО їй відмовили, як і в постачанні важкого озброєння. При цьому в четвер, 18 вересня, комітет із зовнішніх справ американського Сенату (верхня палата Конгресу США) схвалив законопроект про надання нашій державі озброєння на суму 350 млн доларів та статусу союзника без отримання членства в НАТО і подальші санкції щодо Росії.
“Ми стоїмо як один сьогодні в Конгресі, об’єднані в нашій підтримці Президентові Порошенку та українському народові в їхньому прагненні досягнення миру і демократії в умовах російської агресії”, – інформує голова комітету Роберт Менедес, передає УНІАН.
“Ні” сказав Обама. Про це, власне, розповів сам задоволений Порошенко у ефірі каналу CNN. “Барак Обама сказав “ні”, оскільки в України вже є особливий статус на рівні співробітництва між США та Україною… Рівень співробітництва у сфері безпеки і оборони набагато вищий, ніж рівень статусу провідного союзника поза НАТО, який має, наприклад, Аргентина. І ми працюємо в особливому статусі стратегічного партнера США з питань оборони і безпеки”, – заявив гарант.
Прес-служба Білого дому в четвер повідомила, що США виділять Україні 53 млн доларів, 46 з яких спрямують на потреби українських військових і прикордонників, а сім – в міжнародні організації, які нададуть гуманітарну допомогу постраждалим внаслідок конфлікту на Донбасі. Американці також зазначили, що цього року вже виділили нашій державі 291 млн доларів, а також дали кредитні гарантії на мільярд доларів. Про постачання зброї не згадували… І Порошенка, видається, це влаштовує.
Не можна виграти війну лише постачанням ковдр. Ми не можемо зберегти мир, воюючи ковдрами
У США нині дещо інші пріоритети. Цими днями Сенат схвалив план Обами щодо допомоги зброєю сирійській опозиції. Крім того, американці допомагатимуть іракському уряду. Це всі розуміють.
А у вже згаданому ефірі СNN Порошенко зазначив, що важке озброєння Україна отримає від інших країн, щоправда, не уточнив, від яких саме. Відомо, що США пришлють військових інструкторів, бронежилети, шоломи, транспортні засоби, прилади нічного бачення тощо. Виступаючи перед Конгресом США, Президент України, коли його понад десять разів перебивали гучними оплесками, говорив про зовсім інше.
“Як і Ізраїль, Україна має право захищати свою територію. Закликаю Америку допомогти нам… Військовим потрібно більше політичної підтримки всього світу, їм потрібно більше зброї, як летальної, так і нелетальної. Зрозумійте мене правильно, ковдри та прилади нічного бачення також важливі, але не можна виграти війну лише постачанням ковдр, понад те, ми не можемо зберегти мир, воюючи ковдрами… Це війна не тільки України, але й Європи та Америки. Це війна за вільний світ!” – наголосив український гарант.

|
фото: AP |
Порошенко зауважив, що метою нашої країни є не перемога у війні, а мир, і закликав США надати Україні особливий статус партнера поза НАТО. Що з того вийшло, ми вже знаємо. Наш Президент може записати у свій актив хіба що додаткову фінансову допомогу Америки. Як повідомляє прес-служба Порошенка, під час зустрічі з Бараком Обамою була приділена особлива увага співпраці в сфері енергетики.
“Стосовно виступу в Конгресі США, щоправда, це було дежавю – так зустрічали Ющенка, я згодом назвав його “політичним туристом”, бо він їздив і не займався справами в Україні. Побачив, що Порошенко краще почувається за межами України, бо тут він наобіцяв і не робить, а там можна обіцяти, гнівно звинувачувати Росію, просити допомоги, тобто говорити все, що хочуть почути, як на ток-шоу, а на зустрічі із Путіним промовчати, на жаль...” – написав на своїй сторінці у Facebook Віталій Бала, директор Агентства моделювання ситуацій.
Зауважимо, що в Канаді Порошенко перебував 17 вересня, напередодні візиту до США. Там пообіцяли виділити 3 млн доларів на гуманітарну допомогу вимушеним переселенцям з Донбасу, а також допомогти в повоєнній відбудові цього регіону.
“Мир ми отримаємо тоді, коли будемо сильні. Для цього потребуємо світової підтримки та допомоги”, – заявив Порошенко під час зустрічі з керівництвом Конгресу українців Канади та Світового конгресу українців. На словах наш гарант це розуміє, а його реальні кроки свідчать про інше.
Наших вояків і далі вбивають
Ще дуже рано говорити про повоєнну відбудову Донбасу. Після ганебного ухвалення парламентом президентських законів про особливе самоврядування Донбасу і звільнення терористів від відповідальності взагалі можна сказати, що ми віддали цю територію ворогу. Здача Донбасу, як колись Криму, відбулась. І за це Порошенкові в Україні ніхто аплодувати стоячи не буде.
Зрозуміло, що ситуація важка, Росія чинить тиск, Захід чинить тиск. Нинішнє перемир’я дуже умовне. Тому цей час потрібно якнайефективніше використати для перегрупування і переозброєння українських військових. Адже Росія використовує теперішню ситуацію для витіснення українських військ.
“Українські військові та контррозвідка фіксують нарощування сил та засобів незаконних збройних формувань, які здійснюють перегрупування та інженерне обладнання позицій. Терористи мінують автошляхи біля зайнятих населених пунктів”, – відзвітували в РНБО учора, 19 вересня.
Усі нам співчувають, усі переймаються ситуацією в нашій країні, усі готові допомагати. На словах…
Повідомляється також, що за добу двох наших військових убили, трьох поранили, а шестеро взагалі зникли безвісти. Ось вам і “мир”! “Терористи та російські військові й далі обстрілюють позиції сил АТО в Донецькій області поблизу населених пунктів Вуглегірськ, Мар’їнка, Дебальцеве, Нижня Кринка, Троїцьке, Красногорівка, Старогнатівка, Гранітне, Переможне, Піски, Малоорлівка і в аеропорту “Донецьк”. В Луганській області терористи обстріляли міста Щастя, Центральний, Фрунзе, Чорнухіне, Станицю Луганську”, – повідомляє РНБО.
Російські військові літаки й далі здійснюють польоти над Донбасом. Крім цього, з окупованого Криму до кордону з материковою Україною Росія стягнула близько чотирьох тисяч своїх військових разом із 50 танками, 100 бронемашинами та системами залпового вогню.
Путін лякає усіх

|
фото: Mykhailo Markiv
|
Тож як би на Заході не раділи мирному планові Порошенка, скільки б разів український гарант не повторював слово “мир”, війна не припиняється.
Цивілізованому світу вже давно варто було б зрозуміти, що кожен день зволікання з адекватною відповіддю Путіну розв’язує руки агресору. На цьому тижні з’явилась інформація про те, що російський президент у розмові з Порошенком начебто заявив, що може ввести війська не тільки в Україну, але й у столиці інших східноєвропейських країн-членів ЄС. Німецька газета Suddeutsche Zeitung повідомила, що Порошенко передав зміст цих погроз президентові Єврокомісії Жозе-Мануелю Баррозу.
“Якби я хотів, то ввів би протягом двох днів війська не лише в Київ, але й у Ригу, Вільнюс, Таллінн, Варшаву і Бухарест”, – передає газета слова Путіна, який порадив українському Президентові не надто покладатись на ЄС, бо Росія може “вплинути та заблокувати прийняття рішення на рівні Європейської Ради”.
Зрозуміло, що ці слова є нічим іншим, як залякуванням. Згадаймо, як кілька тижнів тому Путін погрожував тому ж Баррозу швидко взяти Київ. Такого масштабного конфлікту російська економіка не витримає, але й млява реакція Заходу дивує – усі нам співчувають, усі переймаються ситуацією в нашій країні, усі готові допомагати. На словах…
Та й українська влада йде на великі поступки РФ. Кабмін у вже затверджений план виконання Угоди про асоціацію з ЄС вніс зміни, повідомляє “Європейська правда”, які стосуються, зокрема, того, що втілення економічної частини Угоди відкладається до 2016 року. Зазначимо, що російський прем’єр Медведєв вже підписав постанову про запровадження мит на українські товари. Ця постанова набуде чинності, якщо Україна почне застосовувати економічні статті Угоди з ЄС до 1 січня 2016-го. Ось такий шантаж…
Також стало відомо, що Путін запропонував австрійському канцлерові Вернеру Файманну провести черговий раунд мирних перемовин щодо України у Відні. Про це повідомляє “Українська правда”, посилаючись на австрійську газету Osterreich. Розмова ця відбулась по захищеній від прослуховування телефонній лінії. Путін відзначив позитивний розвиток подій на Донбасі (розуміємо, що позитивний для себе). Натомість австрійський канцлер висловив чотири вимоги від ЄС: якнайшвидше вивести зі сходу України усіх російських військових, визнати суверенітет і цілісність України, забезпечити охорону українського кордону з метою недопущення повторного проникнення російських солдатів і забезпечити підтримку мирного процесу в Україні з боку Кремля.