Ми можемо скільки завгодно згадувати і пишатися Революцією Гідності, сміливістю учасників АТО, але піар, який політики зараз будують собі на цьому в рамках парламентської виборчої кампанії, змушує ставити одне запитання: а що ж, власне, змінилось у нашій свідомості?
Вчорашня опозиція, яку Майдан привів до влади, тепер гризеться за “героїчні” обличчя у своїх списках та в мажоритарних округах. Нас знову змушують обирати “красиву обгортку” – на цей раз у кольорах камуфляжу, от тільки скільки під цією “обгорткою” буде професійності, готовності до реформування країни, зрештою, самого розуміння, чим є найвищий законодавчий орган держави?..
На щастя, Верховна Рада – не зона АТО. Але перед позачерговими виборами до неї, глянувши на списки рейтингових політсил, не варто надіятись, що парламент нового скликання працюватиме продуктивно…
Чи не єдиною перевагою в цій ситуації є “пролітання” повз ВРУ нового скликання “регіоналів” та комуністів. Та й це питання не таке вже однозначне. У ПР показово відмовились йти на вибори, але ж це учорашнє оточення диктатора Януковича тепер рине в “мажоритарку” з тими самими обіцянками, з тими самими вкраденими грішми і роздаванням гречки! Тепер це опозиція, щоправда, більше схожа на опозицію до здорового глузду. КПУ на вибори йде, але шансів на потрапляння під купол Ради майже не має.
А вчорашня опозиція знову відкрила купу фронтів боротьби між собою за перерозподіл фінансових потоків. І навіть не змінила правил виборів, залишивши своїм начебто опонентам мажоритарні шляхи до ВРУ.
І то не єдиний фронт логічного завершення здобутків Майдану, а тиха контрреволюція для того, аби втримати звичну для наших політиків систему. Не забуваймо, що в будь-які часи опозиція також була владою, також користувалась усіма привілеями влади, доповнювала її. І нині, мабуть, не варто надто радіти появі низки нових облич, героїв, громадських діячів та журналістів у виборчих списках. Насамперед не можна забувати, що складають списки не герої! Впливу олігархів наша політика не позбулась, як і підкилимних ігор із формуванням списків ночами, на коліні лідерами партій разом зі спонсорами. Тож менше пафосу, бо після 26 жовтня може традиційно настати гірке розчарування, а за ним і заклики ображених політиків та обманутих виборців до скликання Майдану номер три!
Перед великою боротьбою
“Львівська Пошта” уже писала про ті
партії, які визначились, з ким ідуть на вибори, а також про перемовини, що відбувались між тими, хто сподівається урвати найбільший куш 26 жовтня. Минулі вихідні стали надто “спекотними” щодо партійних з’їздів і оприлюднення виборчих списків. Яценюк із Турчиновим йдуть на вибори окремо від Порошенка. Апетити не співпали...
Президентська сила, нашвидкуруч організована та перейменована із “Солідарності” на “Блок Петра Порошенка”, відверто розчарувала. Зауважимо, що Президент пропустив з’їзд своєї партії, за оприлюдненою інформацією, через державні справи.
Хоча в списку низка нових облич, однак є і зв’язки з колишнім оточенням Януковича. Чи не найбільше Блок Петра Порошенка зараз критикують за те, що в чотирьох мажоритарних округах Закарпаття від партії чинного Президента балотуються троє братів Балоги – Віктор, Іван і Павло, а також їх двоюрідний брат Василь Петьовка.
Якщо повертатись до списку, то його очолив мер столиці, лідер УДАРу (а тільки з цією силою в Порошенка укладений союз) Віталій Кличко. Другим номером є власне формальний лідер БПП Юрій Луценко, третім – відомий лікар і громадський діяч Ольга Богомолець, четвертим – віце-прем’єр Володимир Гройсман, п’ятим – уповноважений Президента України в справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв. Зазначимо, що голова Меджлісу Рефат Чубаров також потрапив до цього списку, але вже під номером 71.
Беручи до уваги перший номер списку, треба наголосити, що поява там Віталія Кличка виглядає начебто логічною, якщо говорити про піар і політтехнології, але сам Кличко заявляє, що з мерського крісла не піде… Тож його ім’я та обличчя просто використовують для обману виборців.
Соціологи прогнозують президентській силі найбільшу підтримку на виборах, однак з огляду на законодавчі ініціативи щодо особливого порядку самоврядування на Донбасі та фактичного звільнення терористів від відповідальності рейтинги Порошенка, а також його партії можуть знизитись
“Якщо дійсно Віталій Кличко, київський міський голова, голова КМДА, очолить список партії Порошенка, то має скласти свої повноваження мера та глави КМДА вже з моменту реєстрації кандидатом у народні депутати. Мовиться не тільки про використання службового становища під час виборів, тобто адмінресурсу – просто після Майдану настав час чесних політиків, відповідальних перед громадянами. Якщо не буде депутатом, то нехай скаже громаді Києва: я балотуюсь тому, що у БПП немає рейтингових політиків, я їм допомагаю, тож не переживайте, це я обдурю всю країну, але залишусь мером. До речі, це стосується всіх міських голів, що хочуть взяти участь у виборах – пишіть заяви про складання повноважень, а тоді йдіть і обирайтесь від будь-якої політичної сили. Досить бавитись у старі політичні правила по-новому. Це ж виглядає як політичне шулерство”, – написав на своїй сторінці у Facebook Віталій Бала, політолог, директор Агентства моделювання ситуацій.
Героїв у списку Порошенка представляє полковник Повітряних сил України Юлій Мамчур. А ще дуже цікаво, що під 18-им, 19-им, 20-им і 21 номерами в ньому є координатор руху ЧЕСНО Світлана Заліщук, відомі журналісти Сергій Лещенко та Мустафа Найєм і голова Комітету виборців України Олександр Черненко. Тобто представники тих структур, які начебто мали моніторити організацію та проведення волевиявлення, самі стали зацікавленими особами. Саме тому на появу об’єктивної інформації від їхніх організацій сподіватися не варто. Що вже казати про журналістів... Всі рвуться до нового парламенту.

|
фото: Reuters |
Соціологи вже не перший місяць прогнозують президентській силі найбільшу підтримку на виборах, однак з огляду на останні законодавчі ініціативи гаранта щодо особливого порядку самоврядування на Донбасі та фактичного звільнення терористів від відповідальності рейтинги Порошенка, а також його партії можуть знизитись. Нині взагалі важко говорити про якісь електоральні симпатії українців, адже політична карта України перекроїлась, змінилась до непізнаваності.
Вже згадані Яценюк і Турчинов йдуть на вибори зі своїм “Народним фронтом”. Перем’єр очолює список, спікер – під третім номером. А другим номером є журналістка та активістка Тетяна Чорновол, яка, до речі, критикувала Яценюка як прем’єра. Тепер вони одна команда… Четвертим номером в списку є екс-секретар РНБО Андрій Парубій, п’ятим – командир батальйону “Миротворець” Андрій Тетерук, одразу за ним – міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і екс-заступник секретаря РНБО, також журналіст, Вікторія Сюмар.
У списку чинні нардепи та міністри, а ще координатор групи “Інформаційний опір” Дмитро Тимчук, командири батальйонів “Дніпро-1” Юрій Береза і “Артемівськ” Костянтин Матейченко. У “мажоритарці” від “Народного фронту” балотуватимуться відомий з часів Майдану козак Михайло Гавриляк і директор Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович. Як бачимо, компанія для виборчого протистояння президентській силі зібралась серйозна.
“Батьківщина” одразу вирішила робити ставку на героїзм. Список цієї партії очолила українська льотчиця Надія Савченко, яку “сватали” до списку ледь не кожної партії
Та не забуваймо про нині популярного Олега Ляшка. Радикальна партія також визначилась зі своїм списком. Його, звичайно, очолив сам Ляшко. До першої п’ятірки ввійшли його заступник Андрій Лозовий, комбат “Айдару” Сергій Мельничук, співачка Злата Огневіч і активіст Майдану Артем Запотоцький. В першій десятці цього списку можна знайти командира батальйону “Луганськ-1” Артема Вітка і спортсмена-плавця Дениса Силантьєва.
А от “Батьківщина” одразу вирішила робити ставку на героїзм. Список цієї партії очолила українська льотчиця Надія Савченко, яку “сватали” до списку ледь не кожної партії. Нагадаємо, що російські бойовики полонили і вивезли Савченко до Росії, де вона до сих пір перебуває під арештом. Її появу першим номером у списку “Батьківщини” можна розцінювати як піар Юлії Тимошенко, яка вирішила балотуватись під другим номером. Цікаво, що Воронезький суд відмовився випустити українську льотчицю під заставу мільйон рублів і продовжив термін її арешту до 30 жовтня.
Нині, коли “Батьківщина” втратила багато відомих облич, а леді Ю значну громадську підтримку, трюк із Надією Савченко додає цьому списку ваги. І це також своєрідний обман виборців.
Зазначимо, що на з’їзді “Батьківщини” показали рукописний лист від льотчиці, в якому вона погоджується йти на вибори з Тимошенко і очолити список її політсили. Цей лист зачитала сестра Надії Віра Савченко, яка, як відомо, піде від “Батьківщини” у “мажоритарку”. В першій п’ятірці списку – громадський діяч, депутат Київради Ігор Луценко, голова фракції “Батьківщини” у ВРУ Сергій Соболєв і громадська діячка Олена Шкрум.
“Свобода” також не втрачає надії ввійти до нового складу парламенту. Що й казати, на виборах-2012 представникам цієї політсили поталанило, бо основний наголос ставився на тому, що потрібно якнайбільше опозиції Януковичу. Нині “свободівці” дещо втратили свій рейтинг, однак списувати їх із рахунків не варто. Очолив виборчий список партії її лідер Олег Тягнибок. У першій п’ятірці – віце-спікер ВРУ Руслан Кошулинський, віце-прем’єр Олександр Сич, нардеп Богдан Бенюк і командир взводу 22-го мотопіхотного батальйону, голова Харківської “Свободи” Олексій Миргородський. Список “Свободи” здебільшого традиційний для цієї політсили, без “зірок”. Багато нинішніх нардепів, інші, ще чинні парламентарі, з’являться у “мажоритарці” здебільшого в Західній Україні, зокрема на Львівщині.
Усі хочуть до парламенту
А якщо говорити про інший фланг української політики, то ми вже згадували, що Партія регіонів від участі у виборах відмовилась. Ті, екс-”регіонали”, які підуть у “мажоритарку”, позиціонуватимуть себе як безпартійні. А залишки електорату ПР забере Тігіпко із “Сильною Україною”.
Власне Тігіпко очолив виборчий список своєї партії. І що цікаво, другим номером є екс-перший віце-прем’єр та колишній співвласник каналу “Інтер” Валерій Хорошковський, який свого часу публічно побив горшки із Азаровим. Також у списку нардеп Світлана Фабрикант, керівник Запорізької обласної організації ПР Андрій Гамов, гендиректор інвестиційної компанії “Конкорд Капітал” Ігор Мазепа, екс-генпрокурор Святослав Піскун та колишні “регіонали” Олександр Волков, Таріел Васадзе, Микола Джига і Володимир Макеєнко.
Треба сказати, що Партія розвитку України (створена Льовочкіним на уламках Партії регіонів), партії “Трудова Україна”, “Україно, вперед” Наталії Королевської, “Центр” Вадима Рабиновича, “Нова політика” Володимира Семиноженка і Партія державного нейтралітету України об’єднались у “Опозиційний блок”. А стрижнем формування нового проекту та походу на вибори стала Партія розвитку України, очолювана екс-”регіоналами” Сергієм Ларіним та Юрієм Мірошниченком.