Вибори стартували

У неділю, 26 жовтня, країна піде голосувати за депутатів ВРУ

Від сьогодні, 28 серпня, в Україні стартує нова виборча кампанія. Вчора на сайті Президента України опублікували указ про розпуск Верховної Ради сьомого скликання. 
Вибори наступної відбудуться 26 жовтня. У ЦВК уже попередили, що обійдуться вони у майже мільярд гривень. Підставою для розпуску парламенту, нагадаємо, став розвал коаліції. Згідно Конституції, якщо у ВР упродовж 30 днів немає коаліції, це дає право президенту розпустити парламент. 
Цікаво, що учора Петро Порошенко закликав депутатів створити тимчасову коаліцію до виборів. “Бажано, щоб вони перемогли, об’єднавшись до виборів, у єдиний політичний блок, Блок Петра Порошенка і всіх демократичних сил. Якщо комусь заважає такий формат нашої передвиборчої моделі, то треба підписати декларацію про об’єднання в коаліцію після перемоги на парламентських виборах”, – заявив Порошенко на з’їзді партії “Солідарність”. До речі, одним із результатів цього з’їзду стало рішення про перейменування партії у Блок Петра Порошенка. Очолить його екс-міністр МВС Юрій Луценко.
Після з’їзду партії той розповів, що Блок Петра Порошенка веде переговори про створення єдиної команди із нинішнім спікером ВР Олександром Турчиновим, прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком та міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим. 
“Так, переговори про можливість походу єдиною командою на виборах до Верховної Ради ведуться і з паном Яценюком, Турчиновим, Аваковим, Парубієм, Кличком та іншими багатьма відомими політиками. Таку ж пропозицію ми з сьогоднішнього з’їзду транслюємо і партії “Батьківщина”, і громадським організаціям. Партія потребує усіх, хто готовий жертвувати амбіціями персональними і працювати на об’єднавчі процеси”, – заявив Луценко. Втім, хто саме балотуватиметься від партії 26 жовтня, Луценко не назвав – списки формуватимуться на наступному з’їзді.
Рада наступного скликання матиме на 12 депутатів менше – вибори не проходитимуть у Криму й Севастополі. Тому у ВР засідатимуть не 450, а 438 парламентарів
Незадовго до цього відбувся й з’їзд “Батьківщини”, на якому Юлія Тимошенко повідомила, що головною метою її партії також є створення коаліції: “Замість 300 зрадників у коаліції повинні бути 300 спартанців, які готові покласти усі свої сили для змін в країні”.
До речі, Рада наступного скликання матиме на 12 депутатів менше – вибори не проходитимуть у Криму й Севастополі. Тому у ВР засідатимуть не 450, а 438 парламентарів. Щоправда, як зазначили у ЦВК, самі кримці зможуть проголосувати на території великої України, однак лише за партії. А представників півострова, якщо буде сприятлива ситуація, можуть пізніше “добрати”.
Загалом ці вибори обійдуться бюджету у 980 мільйонів гривень. Хоча, переконані у ЦВК, внісши зміни до закону, цю суму можна зменшити на 140 млн гривень. До речі, це будуть вже треті в історії України позачергові вибори: перші відбулися 1994-го, а другі – 2007-го. Попри довгі дискусії про запровадження відритих списків, голосувати за депутатів восьмого скликання ми будемо по-старому – за змішаною системою: половину складу обиратимемо за пропорційною системою (голосуючи за партії), а іншу – за мажоритарною (за окремих висуванців).
Реєстрація кандидатів завершитися 30 вересня (до 15 числа триватиме їх висунення, а до 25 кандидати повинні подати усі документи у ЦВК). Цікаво, що при проведенні позачергових виборів, бажаючі стати народними депутатами не подають у ЦВК декларації про доходи.
       Цитати       
Тарас Березовець, політтехнолог, директор компанії персонального та стратегічного консалтингу Berta Communications:
– Якою буде нова Рада? Цей парламент однозначно не досидить до кінця своєї каденції. Рішення Порошенка розпустити Верховну Раду було ухвалене для забезпечення миру на сході України. Адже ми пам’ятаємо, як Росія робила все можливе для зриву президентських виборів, розуміючи, що відсутність легітимного президента підривала, насамперед, готовність збройних сил протистояти агресії. І ми пам’ятаємо, як швидко з’явилась рішучість в армії, в Національній гвардії, коли з’явився верховний головнокомандувач. 
Аналогічно переобрання парламенту сьогодні є життєво необхідним для того, аби зачистити еліти, які зрадили Україну, які працювали на сепаратистів, насамперед, у східних регіонах України. Головне те, що виборча система не буде змінена – нинішня Рада не піде на запровадження пропорційної системи за відкритими списками. Максимум можуть бути косметичні зміни. Наприклад, може бути зменшений виборчий бар’єр, можливо, будуть дозволені виборчі блоки – це вигідно насамперед діючому Президенту, який збирається утворити Блок Петра Порошенка. І, можливо, будуть запроваджені якісь зміни в частині формування окружних і дільничних виборчих комісій комісій, бо за нинішньої системи, коли є терор, коли є політичні вбивства, треба зменшувати кворум при ухваленні ними рішень. 
Яким буде парламент 8-го скликання? Понад 80% депутатів будуть європейськи орієнтованими. І проросійські партії, такі як Партія регіонів, комуністи, якщо вони взагалі пройдуть до парламенту, звичайно, будуть у абсолютній меншості. Швидше за все, на першому місці буде Блок Петра Порошенка, на другому місці “Батьківщина”, бо сьогодні оголошено рішення, що Арсеній Яценюк все ж піде на вибори разом з “Батьківщиною”, відповідно, це збільшує шанси Тимошенко. Третьою, можливо, буде Радикальна партія Олега Ляшка, четвертим УДАР, п’ятою “Громадянська позиція” Анатолія Гриценка і шостою – “Сильна Україна” Сергія Тігіпка. 
На сьогоднішній день тільки ці шість партій мають шанси подолати п’ятивідсотковий бар’єр. Якщо він буде зменшений до 3%, тоді до парламенту зможуть зайти і Партія регіонів, і, можливо, комуністи, якщо їхню партію не заборонять. Але головна проблема цих виборів – збереження мажоритарної компоненти. Це в будь-якому випадку дасть можливість зайти до нової Ради одіозним представникам колишньої “сім’ї” Януковича, Партії регіонів – вони ж нікуди не ділись. Але буде ще кілька проблем. По-перше, проблема забезпечення виборів у 12 округах Автономної Республіки Крим разом з Севастополем, як забезпечити вибори на Донбасі та Луганщині. 
Тут є два можливих варіанти: або ЦВК дозволить обиратися і тоді, наприклад, виборчі комісії для Криму будуть розташовані на території Херсонської області, відповідно депутатом можна буде стати, отримавши лише 200-300 голосів. Або другий варіант – що у наступному складі парламенту не будуть представлені частина Луганської, Донецької областей і Крим. Відповідно, в парламенті буде не 450, а 410-420 депутатів. Але при цьому він все одно буде правочинним. 
Що стосується характеру парламенту 8-го скликання, він буде занадто радикальний, через це матиме протиріччя з Президентом. Цей парламент однозначно не досидить до кінця своєї каденції – Порошенко так само його розпустить і будуть ще одні дострокові вибори до Верховної Ради. Причому це може статися достатньо швидко – вже протягом першого року діяльності нового складку, оскільки економічна ситуація буде складною. Коаліція, швидше за все, буде пропрезидентська: туди увійде Блок Порошенка, УДАР, “Батьківщина”, “Громадянська позиція” Гриценка, може “Радикальна партія” Ляшка. “Сильна Україна” Тігіпка може опинитися в опозиції. 
Або навпаки може скластися така ситуація, що пропрезидентська більшість отримає фантастичну кількість голосів – понад 350, тобто повну конституційну більшість. Але це все одно не убезпечить новий парламент від розпуску, надто нерівномірним він буде, надто сильно його роздиратимуть внутрішні протиріччя. 
Така ж доля очікує і на новий уряд. Згідно з Конституцією, Кабмін має складати повноваження перед новою Верховною Радою, відповідно, буде голосування за новий склад уряду. І якщо “Батьківщина” отримає дуже високий результат, а це можливий варіант, то Арсеній Яценюк знову стане прем’єр-міністром. 
Але склад уряду буде таким само строкатим, як і сама Рада, що не дасть йому нормально працювати. І парламент 8-го скликання, і новий уряд будуть тимчасовими. 

Юрій Шведа, політолог:
– Нарешті Президент України виконав волю Майдану й приступив до чергового етапу “перезаватаження” влади – видав указ про розпуск нинішньої Верховної Ради й проведення позачергових парламентських виборів! Однак оптимізму від цього не побільшало. І ось чому!
На час проведення виборів – питання про політичну відповідальність злочинної влади та партії, яка її обслуговувала – так і не вирішилося! Жоден з чільних діячів як і партія загалом так і не притягнуті до відповідальності за злочини проти власного народу. А відтак усі вони мають право та законні підстави знову приймати участь у парламентських виборах! Скажіть, хіба від зміни назви партії – ті, що голосували за диктаторські закони перетворяться у демократів? Чи ті, що аплодували “Беркуту” й кликали Путіна ввести в Україну війська стануть патріотами?Чи ті, що заробили мільярдні статки на корупційних схемах – поділяться з бідними? Звичайно ж що ні!!!
Однак ми з дивною впертістю продовжуємо в це вірити й просувати їх у парламент! А те, що вони, акумулювавши в своїх руках значні ма­теріальні ресурси й контролюючи владу (формальну й неформальну) на місцях, ЗМІ мають найвищі шанси знову пройти до парламенту по своїх мажоритарних округах – абсолютно зрозуміло… І якщо знов-таки завтра – новообрані депутати проголосують за відмінені диктаторські закони, а Конституційний Суд визнає відсторонення Януковича незаконним – отоді, панове демократи, вам залишиться одне – куля в лоб!!!

Ганна Гопко, співкоординатор громадської ініціативи “Реанімаційний пакет реформ”:
– “Як Президент гарантую, що вибори пройдуть чесно, демократично й прозоро…” Ми вже бачили провальні обіцянки гаранта про зміну виборчого законодавства та відкриті списки.. Жодної законодавчої ініціативи Президент не подав.. Тому перевибори – це наша спільна боротьба за Україну, яка чекає на дієздатний парламент, який працюватиме на користь країни! А це велика антиолігархічна боротьба. Наші вимоги про люстрацію через перевибори за новими правилами були проігноровані… також.
Безсмертна нація українців переживе і наступний парламент... Ми маємо дозріти до творення нового, а не відбілювання, регенерації відмираючої системи.  Або обираємо дорогу, яка веде до храму.. Або? Третього не дано..

Ольга Айвазовська, голова правління Громадянської мережі ОПОРА:
– Пропоную припинити повторювати мантри про вибори і погані правила. Всі, хто зараз не на передовій, повинні усвідомлювати, що від них сьогодні залежить більше, ніж учора. Тези “всьо пропало”, бо вибори будуть проводитись за старою системою, нагадують мені: не йдіть голосувати, бо ваш голос нічого не змінить; все вже вирішили за вас; вибори в спеку погано, бо вибори в холод – погано. 
Не варто себе перегодовувати зневірою, щоб план, який закладали собі ті, хто не може бути переобраний без маніпуляцій та колосальних ресурсів, не реалізували свій сценарій. Дві найбільші загрози сьогодні: тотальний популізм, який винесе на хвилю переможців приховану 5 колону та корупціонерів і підкуп у різній формі (персональний, бюджетний, нематеріальний, кадровий, інфраструктурний). Для того, щоб долати ці речі, потрібно мати критичну масу активних громадян, які будуть щодня протягом найближчих двох місяців ставити собі питання: що я зробив, щоб парламент став повноцінною та ефективною гілкою влади, а не клубом для договорняків та незаконного лобі. Не існує ідеального законодавства та перфектних виборчих систем. Я всією душею і мізками за відкриті регіональні списки і вірю, якщо громадяни будуть впливати, перестануть грати роль біоелекторату, то наші шанси виростуть в рази. Пригадую приказку: поганому танцюристу і ноги заважають... 
Тож геть зневіру та до роботи. Всі, хто має мізки і знання, чисту мотивацію, повинні йти працювати у виборчі комісії та спостерігачами, всі, хто може говорити з друзями, рідними та колегами, не можуть соромитись такої “брудної політики” і говорити з ними про причини та наслідки доленосних рішень. Всі, хто вміє писати та говорити, повинен взяти під контроль правоохоронну систему, організаторів та учасників виборів та змусити їх виконувати закон! Думаю, що це найменше, чим ми можемо наблизити свято перемоги над зовнішнім ворогом, припинити війну та зберегти життя. 9 років тому в нашій організації використовували тезу: в країні відповідальних громадян немає місця безвідповідальним політикам. Хочу собі та іншим нагадати про неї. Цинізм, зневіра, відмовки та пояснення “чому у нас не вийшло” не приймаються.

Єгор Соболєв, голова Люстраційного комітету України:
– Я намагаюся бути конструктивним у стосунках з нинішніми керівниками держави. Але оголошення виборів зараз – це черговий обман суспільства. Без люстрації кандидатів, без переходу до їх обрання за відкритими списками партій, без запровадження дієвого контролю за їхніми витратами цього не можна було робити.
Якщо Президент справді хоче позбутися зрадників у Раді – для цього найкраще оголосити воєнний стан. І діяти за законами воєнного часу. Збільшуючи Збройні сили, переводячи економіку на потреби озброєння і позбавляючись зрадників на всіх рівнях. Якщо Петро Порошенко переживає через зниження власного рейтингу – до чого тут країна?! 
Омріяне усіма нами перезавантаження так не робиться. Найкращі кандидати та виборці не зможуть відволіктися від справи оборони держави. А заробітчани від політики в цей час увіллють десятки мільйонів доларів у телепіар і спокійно повернуться в парламент під новими брендами. Навіть такі як Ківалов, Шуфрич, Тігіпко можуть легко зробити це через скупку одного округу. Можливість чого їм люб’язно залишили. Нам треба серйозно думати, як цьому протистояти.
За матеріалами: tsn.ua, Facebook
Фото: Facebook, архів “Пошти”, radiosvoboda.org
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4503 / 1.69MB / SQL:{query_count}