Після перемир’я

Порошенко прийняв поки найважливіше рішення на посаді Президента – продовжив АТО. Силовики відбивають у терористів населенні пункти на Донбасі

фото: AP
У понеділок пізно увечері Президент Порошенко припинив одностороннє “перемир’я” на Донбасі. І одразу ж після відновлення активної фази АТО українські силовики пішли у масований наступ на терористів. 
Нашим бійцям вдалось відбити три населених пункти – Закотне, Старий Караван і Друзівку, а ще вони вдарили по 120-ти раніше розвіданих об’єктах терористів. Про це повідомив речник РНБО Андрій Лисенко. 
Сили АТО завдають артилерійські та авіаудари по позиціях бойовиків. Також силовики повідомляють, що інформацію про позиції терористів дізнались від тих із них, хто здався в полон. Як зазначав Дмитро Тимчук, керівник Центру військово-політичних досліджень та координатор групи “Інформаційний опір”, “Порошенко мав два варіанти – продовжити АТО в активній фазі, і неправильний варіант. На щастя, він обрав перший”.
“Кожен день перемир’я, яке б велике політичне значення він не мав, у військовому плані посилював позиції терористів, якщо і не в рази, то досить відчутно… Продовження перемир’я дозволило б терористам різко підвищити боєготовність своїх груп, проводити подальші заходи щодо обладнання позицій у своїх опорних пунктах, а також провести інші дії з підготовки до подальшого протистояння. У тому, що у них не було й думки про мирний діалог, ми переконалися сповна… 
Тому поїзд пішов. У Росії та її бандитів в Україні була повна можливість піти назустріч Києву в мирному діалозі і скласти зброю. Вони цю можливість категорично відкинули. Україна повинна захищатися, і вона це робить. Це її святе право”, – додав експерт на своїй сторінці у Facebook.

Інша АТО

Зазначимо, що сили АТО також продовжили відновлювати контроль за українським кордоном. Зокрема, у вівторок відбили у терористів пункт пропуску “Довжанський” на Луганщині та відновили його роботу.
“За дні перемир’я українська армія підтягнула у зону АТО високотехнологічну зброю та авіаційні сили. 8 тисяч бронежилетів 4 і 5 класу заїхали в зону АТО, підтягнуті всі тили. Те, що зараз відбувається на Донбасі, це інше АТО, якого ще не було”, – заявив в ефірі каналу ICTV Юрій Луценко, радник Петра Порошенка.
І найважливіше те, що українські сили продовжили свій наступ. А поки деякі групи російських найманців продовжили бої із силами АТО, інші терористи в районі Слов’янська, Краматорська та Луганська вирішили скласти зброю. Частина бойовиків навіть попросила українських силовиків створити коридор для того, щоби дати їм можливість вийти. Зокрема, повідомлялось про такі перемовини між так званою Самообороною Донбасу і силами АТО.
Та тут розуміємо, що окрім місцевих мародерів, які могли налякатись справді активної фази АТО на Донбасі діють і провесійні диверсійні російські групи. Тож продовжують з’являтись повідомлення про те, що терористи мінують дороги, підривають залізничні колії, обстрілюють житлові квартали донбаських міст і вбивають мирне населення. Окрім того, у середу  бойовики обстріляли літак Су-24 сил АТО. Цей літак збив зенітну установку, з якої вівся обстріл, після чого зміг приземлитись. Тож екіпаж, на щастя, вцілів.
Воєнний стан на Донбасі не впроваджуватимуть, бо це “повністю змінить структуру управління” операцією, а від того і спричинить затягування часу у боротьбі із терористами
Та учора, 2 червня, Андрій Лисенко повідомив, що за дві останні доби загинули 5 українських військових, а ще 31 отримали поранення. Він також зауважив, що загалом із початку АТО загинуло 200 наших бійців і 619 було поранено. Насправді зараз повідомлень із зони АТО хоч і багато, але вони надходять порційно. Та в цій ситуації інакше і бути не могло. Найважливішим завданням для силовиків нині є успішно завершити операцію, а не повідомляти про усі свої кроки.
Щодо втрат терористів, то точну їх кількість узагалі неможливо дізнатись. У ЗМІ з’являлась цифра і 800, і 1000 вбитих бойовиків за першу добу відновлення АТО. Зрештою, ЛігаБізнесІнформ, з посиланням на джерело у штабі АТО, повідомило про більш як 400 знищених терористів. 
А ще з’явилась інформація про те, що закриває свої пропускні пункти на кордоні з Україною, щоб терористи не могли повернутись назад. Вочевидь, Путін “кидає” своїх же диверсантів. А тим часом РФ облаштовує вогневі точки на кордоні із Україною і створює базу бойовиків під окупованим Сімферополем, щоб потім їх перекидати на Донбас…
Розуміємо, що війна триває, і кожного дня ситуація може змінюватись. Тим часом секретар РНБО Андрій Парубій зазначив, що воєнний стан на Донбасі не впроваджуватимуть, бо це “повністю змінить структуру управління” операцією, а від того і спричинить затягування часу у боротьбі із терористами.

Західна легкодухість

Розуміємо, що станом на нині рішення продовжити АТО стало найважливішим для Президента Порошенка. І далось воно йому, очевидно, непросто. Насправді ще в понеділок Захід під впливом Путіна тиснув на українського гаранта у питанні продовження перемир’я.
“Почавши АТО, Порошенко позбавив себе можливості її зупинити. Зупинка АТО можлива тільки в одному випадку – після повної перемоги над терористами. Тому сьогодні будь-яке, навіть короткострокове перемир’я з ДНР і ЛНР, обернеться для влади серйозною внутрішньополітичною кризою. Німеччина і Франція сплять і бачать, коли настане хоч найменший перепочинок, щоб зупинити операцію на Донбасі. Меркель і Олланду конче потрібно пом’якшити санкції проти Росії. 
Тільки в німецькій економіці на обслуговуванні російських контрактів трудяться більше 300 тисяч німців, а ще понад 100 тисяч французів, десятки тисяч громадян Іспанії, Італії, Болгарії, Австрії. Путін також вже розуміє, що витіснення з України бойовиків, зокрема іноземців (серби та інших) стане його головним болем. Тисячі озброєних бойовиків доведеться затримувати або навіть розстрілювати на українсько-російському кордоні. Інакше вони розв’яжуть вже нову бійню, але вже в самій Росії. 
Так що, якщо Порошенко хоче віддячити Путіну, йому потрібно всього лише зробити одну річ – створити коридор для відходу бойовиків в РФ. Потім можна тільки розслабитися і спостерігати”, – пише на своїй сторінці у Facebook український політтехнолог Тарас Березовець.
ЗМІ також повідомляють, що у неділю під час телефонної розмови “миротворці” Олланд, Меркель і… Путін переконували Порошенка продовжити перемир’я і обговорювали можливість направлення інспекторів ОБСЄ на пропускні пункти на кордоні Росії та України. Кремль навіть звинуватив нашу державу у зриві таких домовленостей. От тут лише треба зрозуміти, що РФ насправді нічого не зробила для того, щоб попередньо відвести своїх бойовиків з Донбасу. Тому рішення продовжити АТО було єдино правильним. 
Зупинка АТО можлива тільки в одному випадку – після повної перемоги над терористами. Тому сьогодні будь-яке, навіть короткострокове перемир’я з ДНР і ЛНР, обернеться для влади серйозною внутрішньополітичною кризою
Путін цього тижня на нараді послів і постпредів РФ, окрім звинувачень на адресу Порошенка також заявив, що в українській кризі винен світ. Також господар Кремля цинічно заявив, що він начебто виступає за мир. 
У цій ситуації дуже цікавою є стаття американського видання The Washington Post. “Обамі і лідерам ЄС належить показати, чи здатні вони виконати дані обіцянки. 5 червня Обама заявив, що якщо Путін упродовж двох, трьох, чотирьох тижнів збереже свій курс, проти російської економіки можуть бути введені нові санкції. Але з того часу минуло вже чотири тижні…  26 червня держсекретар США Джон Керрі заявив, що для Росії критично важливо буквально в найближчі години показати, що вона працює для того, щоб допомогти роззброїти сепаратистів. Пройшло вже багато годин, ніякого роззброєння… 27 червня лідери ЄС назначили Путіну дедлайн до 30 червня, щоб виконати ряд вимог, інакше будуть введені санкції. Але й цього не сталося. Відсутність дій з боку Заходу після такої відвертої риторики стане легкодухою капітуляцією, яка лише спровокує подальшу ескалацію російської агресії. Однак досі Захід не подає хороших знаків” – пише видання.
У США напередодні заявили, що підтримають будь-яке рішення українського Президента. В ЄС щодо цього неодіозна позиція. І хоч у середу президент Європейської комісії Жозе Мануел Баррозу заявив, що розуміє рішення Порошенка, але водночас зауважив, що усі сторони мають утримуватись від насильства. Маємо розуміти, що Захід, особливо ЄС, не готовий до третього етапу санкцій проти Росії, та й іноземні ЗМІ повідомляють, що негайні санкції неможливі. Відомо, що ЄС відклав розгляд питання щодо нових санкцій проти РФ аж до 7 липня. США, які впродовж української кризи виглядали послідовнішими, також поки що не поспішають із таким кроком. Насправді найближчі дні продемонструють, наскільки наші західні партнери, в яких сильне лобі Путіна, є щирими. Поки що європейські лідери підштовхували Україну лише до тупикової дипломатії.
У позитивному контексті можна сприйняти лише те, що цього тижня Парламентська асамблея ОБСЄ ухвалила резолюцію, в якій визнала Росію військовим агресором, що діє на догоду власним інтересам. 

Буде мир-2 ?..

Порошенко ж тим часом у телефонній розмові із переобраним президентом Європарламенту Мартіном Шульцом заявив, що він начебто знову готовий зупинити АТО, але за умови відмови терористів від зброї, контроль Києва за всім кордоном і звільнення усіх заручників.
Заступник глави Адміністрації Президента Валерій Чалий 2 липня під час зустрічі  з дипломатичним корпусом у Києві пояснив позицію Порошенка. “Ми готові до продовження консультацій за участю контактної групи у будь-якому прийнятному місці для пошуку шляхів мирного вирішення… 
Глава держави може повернутися до режиму незастосування сили на Донбасі, щойно будуть виконані головні умови, визначені у висновках Європейської Ради від 27 червня – двостороннє припинення вогню, встановлення контролю на українсько-російському кордоні при моніторингу ОБСЄ, звільнення всіх заручників та проведення змістовних консультацій без жодних додаткових умов”, – зазначив Валерій Чалий, інформує ТСН.ua.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4597 / 1.64MB / SQL:{query_count}