Ще до офіційного вступу Порошенка на найвищий пост в Україні західні держави вже розпочинають перемовини з ним щодо співпраці. Інавгурація нового президента відбудеться наступної суботи, 7 червня. Про це повідомили у штабі Порошенка з посиланням на адміністрацію.
ЦВК вже опрацювала 100% електронних даних щодо результатів голосування і найближчим часом має перевірити усі протоколи окружкомів із мокрими печатками. Та із повідомлень ЗМІ вже стало відомо, що Петро Порошенко може зустрітись із президентом США Бараком Обамою 3 червня у Варшаві, на самому початку європейського турне американського лідера.
Окрім цього, переможець виборів в Україні запрошений 6 червня до Франції на відзначення 70-річчя з дня висадки союзників у Нормандії. І там уже запланована двостороння зустріч Порошенка із прем’єр-міністром Великобританії Девідом Кемероном. На згаданому заході будуть присутні й інші світові лідери. Тож українські експерти вже заговорили, що там Петро Порошенко зможе здійснити перемовини із господарем Кремля Володимиром Путіним.
“Порошенко здійснить неофіційні візити за кордон, будуть важливі зустрічі в Польщі, зокрема з президентом США Бараком Обамою, далі буде Нормандія, можлива зустріч з президентом РФ Володимиром Путіним, а це важливо з точки зору, щоб чітко висловити наші позиції та наші претензії до Росії”, – зазначив під час круглого столу в рамках проекту “Схід+Захід” Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень “Пента”, повідомляє УНІАН.
Та якщо повертатись до перемовин Порошенка із західними лідерами, то варто нагадати, що він заявив про доволі цікаву ідею. Переможець виборів, як і більшість світової спільноти, розуміє, що Будапештський меморандум не спрацював, то Порошенко висловив сподівання на підписання окремих двосторонніх договорів із західними партнерами, на кшталт програми “ленд-ліз”, яку США надавали своїм союзникам під час Другої світової війни. На скільки Захід готовий до програми “ленд-ліз-2”. Але от прохання Порошенка про пряму військову допомогу від Сполучених Штатів поки залишилось непочутим.
“Ми далі стежимо за ситуацією, але поки що не змінювали нашої позиції з цього питання”, – заявила на цьому тижні представниця Держдепу Дженніфер Псакі. Розуміємо, що в США щодо цього питання ідуть внутрішньополітичні суперечки. Республіканці критикують демократичну адміністрацію через нечітку позицію та зволікання. “І ми ще досі не дали Україні зброї, якої вона потребує... Проросійські бойовики збили український гелікоптер – 12 загиблих”, – написав на своїй сторінці у соцмережі Twitter Джон Маккейн, один з найвпливовіших сенаторів-республіканців.
Поки Захід лише згортає військове співробітництво із Росією. Зокрема, у п’ятницю МЗС РФ поширило заяву, в якій обурилось, що організатори щорічної міжнародної конференції з протиракетної оборони (відбудеться 17 – 20 червня в Німеччині) відхилили заявку на участь у ній російських представників.
Непроста Угода
Доволі дивною нині складається ситуація і з економічною інтеграцією України до європейського співтовариства.
Зокрема, цього тижня після неформального саміту ЄС в американському виданні The Wall Street Journal з’явилась стаття, в якій із посиланням на джерела в ЄС було вказано, що Петро Порошенко попросив часу на підписання економічної частини Угоди про асоціацію з ЄС. Це одразу ж дало підстави для різноманітних спекуляцій, аж до розмов про те, що переможець виборів в Україні хоче відкласти такий крок.
Штаб Порошенка і сам політик одразу ж спростували подібні закиди у свій бік. “Таке підписання могло б відбутися одразу після інавгурації нового президента України… Народ України не може чекати, тому дії влади мають бути максимально активними… Євросоюз і його лідери, які послідовно підтримували європейський вибір українців і декларували готовність завершення підписання Угоди про асоціацію одразу після виборів президента України, підтримають цю позицію”, – цитує слова Порошенка його прес-служба.
Нагадаємо, що раніше підписання Угоди між Україною та ЄС планувалось на 27 червня, коли такий же договір буде підписаний із Молдовою та Грузією. Тепер Порошенко хоче це зробити це ще до 27 червня.
Економічна частина Угоди про асоціацію з ЄС, найімовірніше, буде підписана 27 червня
А щодо публікацій в іноземних ЗМІ, то українські експерти намагаються пояснити такі випадки інформаційною війною, яку веде РФ проти України. “Сенсаційності цій інформації надав той факт, що новину The Wall Street Journal перебрехали російські ЗМІ. Насправді в тій публікації йшлося про те, що Порошенко хоче переглянути терміни підписання Угоди про асоціацію, але не уточнювалося, в який бік. Це створило ґрунт для спекуляції, тому російські ЗМІ почали говорити, що Порошенко хоче відкласти асоціацію. Насправді ж Порошенко шукає можливості для того, аби швидше підписати Угоду”, – зазначає Олександр Сушко, науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва.
Водночас експерт наголошує на тому, що до 27 червня Україні буде складно окремо підписати Угоду з ЄС, адже для цього потрібна одночасна присутність усіх глав держав Європейського Союзу.
Водночас відомий політолог Олексій Гарань, професор політології Національного університету “Києво-Могилянська академія”, зауважує, що немає підстав переносити дату підписання Угоди. “Майдан розпочався після відмови попереднього режиму від підписання асоціації з Євросоюзом. Тепер Порошенко повинен виконати вимоги українців та підписати економічну частину Угоди про асоціацію України з ЄС… Немає жодних підстав для перенесення термінів підписання угоди з 27 червня цього року на іншу дату. Саме в Брюсселі на саміті глав держав і урядів країн-членів Євросоюзу Україна, Грузія та Молдова приєднаються до асоціації”, – каже Гарань, інформують УНН.
Тим часом західна преса, зокрема і вже згадана The Wall Street Journal написали, що Порошенко поспішає підписати Угоду з ЄС, щоб врятувати українську економіку. Оглядачі наголошують, що через дії терористів на сході України наша економіка фактично зупинилась.
Протистояння союзів

|
фото: tsn.ua |
Зауважимо, що цього тижня Штефан Фюле, єврокомісар з питань розширення, в інтерв’ю німецькій газеті Die Welt заявив, що ЄС має надати Україні, Молдові та Грузії перспективу повноправного членства у ЄС.
“Якщо ми серйозно прагнемо трансформації у Східній Європі, тоді ми маємо всерйоз використовувати найсильніший інструмент, що сприяє перетворенням – розширення. Європейська перспектива, попри наявність цілої низки передумов, все ж є найкращим стимулом для проведення реальних реформ у країнах Східної Європи. Під час перемовин з Україною, Молдовою та Грузією щодо укладання Угоди про асоціацію неодноразово наголошували, що цей документ не є кінцевою метою співпраці ЄС”, – наголосив єврокомісар.
Порошенко може зустрітись із Путіним 6 червня у Франції
На думку Штефана Фюле, ЄС може “успішно функціонувати як Європа різних швидкостей”. Тут тільки не можна забувати про те, що хоч Європейська народна партія і зберегла найбільшу фракцію у Європарламенті, але під час нещодавніх виборів (які у ЄС також відбулись минулими вихідними), справжній тріумф здобули праворадикали та противники інтегрованої Європи. Тому ЄС буде все важче розвиватись у вже звичному напрямку і розширення на схід може зазнати безлічі проблем.
А заяви Фюле зумовлені також тим, що цього тижня в Астані президенти Росії Володимир Путін, Білорусі Олександр Лукашенко і Казахстану Нурсултан Назарбаєв підписали договір про Євразійський економічний союз. Для Путіна це “центральна подія року”. Передбачається, що Євразійський економічний союз розпочне роботу з 1 січня 2015-го.
І от, на думку Штефана Фюле, реальні перспективи вступу України, Молдови і Грузії до ЄС можуть стати гідною відповіддю на створення “путінського союзу”…
Війна – не для бідних
Ситуація із оснащенням українських учасників антитерористичної операції набирає все більше скандальності. Лише учора спікер та поки ще в.о. президента Олександр Турчинов заявив, що нещодавно для наших військових закупили 24 тисячі “найсучасніших бронежилетів, касок та іншого обмундирування”. Але АТО триває вже доволі довгий час і наші силовики гинуть…
І як тут не згадати про скандал довкола американських сухих пайків, переданих українським учасникам АТО. Дмитро Тимчук, керівник Центру військово-політичних досліджень і координатор групи “Інформаційний опір”, повідомив, що американські сухі пайки, надіслані у вигляді військово-технічної допомоги Міністерству оборони України, продають в інтернеті замість видавати їх бійцям антитерористичної операції. Натомість українських силовиків годують нашими сухарями. В Міноборони України на такі заяви образились і повідомили, що отримали 10 тисяч сухих пайків – 2 тисячі віддали “альфівцям”, які не були забезпечені на початок операції, а решту 8 ще роздадуть. А ще, що зараз випущені українські сухі пайки, які нічим не відрізняються від американських.
На це Дмитро Тимчук у Facebоok відреагував так: “Не питання, будемо прояснювати ситуацію по 8 тисячах, які залишилися в Міноборони на даний момент. Коло пошуків звужується: зі слів міністра оборони робимо висновок, що ці пайки не направлялися в зону АТО. Комусь “у тилу” вони, вочевидь, потрібніші”.
Водночас в.о. міністра оборони Михайло Коваль пообіцяв, що військовослужбовці, які беруть участь в антитерористичній операції, отримуватимуть грошове забезпечення в розмірі до 20 тисяч гривень.