Позачергові президентські вибори в Україні не мали особливої інтриги щодо переможця, якщо брати до уваги усі останні соціологічні дослідження. Та от вибори в один тур таки стали несподіванкою для багатьох.
Петро Порошенко зумів “задавити” усіх конкурентів своїми стрімко зростаючими рейтингами. Дані усіх екзит-полів у неділю одразу ж після закриття виборчих дільниць показали його абсолютну перемогу – понад 55% голосів.
На другому місці опинилась Юлія Тимошенко (Національний екзит-пол показав, що вона набрала 12,9%), на третьому Олег Ляшко – (близько 8%), далі Анатолій Гриценко (6,3%) та Сергій Тігіпко (4,7%). Учора ввечері Центральна виборча комісія практично підтвердила ці результати, опрацювавши 80% всіх протоколів окружкомів. На той момент Петро Порошенко набирав 54,1% голосів, Юлія Тимошенко – 13,07%, Олег Ляшко – 8,44%, анатолій Гриценко – 5,41%, Михайло Добкін – 3,21%, Вадим Рабінович – 2,28%, Ольга Богомолець – 1,9%, Петро Симоненко – 1,54%, Олег Тягнибок – 1,17%.
До кінця сьогоднішнього дня в ЦВК уже пообіцяли опрацювати 90% протоколів. “Звичайно, якщо під час голосування 25 травня хтось із кандидатів набере більше 50% голосів виборців, не буде ніякої необхідності оголошувати повторне голосування. І тоді Центральна виборча комісія не пізніше ніж на десятий день з дня проведення голосування, тобто до 4 червня, але при цьому не пізніше ніж на третій день з дня отримання останнього коректного протоколу ОВК, зобов’язана встановити результати виборів президента України.
Цей десятиденний термін може бути продовжений Центральною виборчою комісією не більш ніж на один день, тобто до 5 червня 2014 року мають бути встановлені результати виборів президента України, про що буде складено відповідний протокол”, – також повідомив у понеділок Михайло Охендовський, голова ЦВК.
Вибори під час неоголошеної війни

У Центрвиборчкомі повідомили, що явка на виборах склала понад 60%. Найбільша явка спостерігається у Львівській (78,2%), Тернопільській (76,63%) та Івано-Франківській (73,95%) областях.
Найменше людей прийшли проголосувати на Донеччині (15,37%), Луганщині (38,94%) та Одещині (46,01%). Російські терористи зірвали виборчий процес у 14 із 22 округів Донецької та 10 з 12 – Луганської області. Вперше в нашій історії члени ЦВК вже по ходу виборчого дня повідомляли про відкриття дільниць на Донбасі, але не називали де саме, щоб не наразити членів комісій на небезпеку. Ось таке голосування під час неоголошеної війни.
Але навіть незважаючи на всі ці труднощі, найважливішим є те, що вибори відбулись і вони легітимні. Окрім Донбасу та анексованого Криму, де дільниць взагалі не було (лише шість тисяч кримчан попередньо висловили бажання голосувати на території материкової України), на решті території України вибори пройшли спокійно.
“Безумовно, процес виборів був затьмарений ситуацією на сході – в Донецькій і Луганській областях. Разом з тим, це не дає підстав піддавати сумніву легітимність виборів. Голосування тут могло б вплинути на розподіл 2-3 місць. Але на переможця голосування Донбасу істотно б не вплинуло”, – заявив у понеділок Олександр Черненко, глова комітету виборців України.
Президентські вибори пройшли прозоро і ефективно з одиничними відхиленнями, які не вплинуть на остаточний результат
Міжнародні спостерігачі від ОБСЄ у своєму попередньому звіті назвали вибори в Україні демократичними і такими, що відповідають міжнародним стандартам. “Влада доклала всі можливі зусилля, щоб забезпечити проведення виборів по всій країні, незважаючи на складності у двох областях, де озброєні групи намагалися зірвати вибори”, – наголосив Жоао Соарес, спеціальний координатор короткострокової місії ОБСЄ зі спостереження за виборами президента України. Водночас спостерігачі від цієї організації згадали ОБСЄ про атаку на комп’ютерну систему ЦВК, що переривало передачу та обробку результатів виборів.
25 травня із сайтом ЦВК періодично виникали проблеми. Але у Центрвиборчкомі зрештою повідомили, що систему “Вибори” хакерам не вдалося зламати. Звідки “росли ноги” таких кібератак здогадатись неважко. Зрештою наші північно-східні сусіди взагалі поставили себе у кумедну ситуацію – ведуча російського Першого каналу у прямому ефірі продемонструвала начебто скірн-шот із сайту українського ЦВК, на якому лідер “Правого сектору” набирав понад 37% голосів. При цьому було видно, що насправді це не знімок справжнього сайту. Але так працюють російські провладні журналісти, до чого ми вже давно звикли.

Та повертаючись до міжнародних спостерігачів зазначимо, що представники Європейської мережі організацій зі спостереження за виборами ENEMO також похвалили українські вибори. “Президентські вибори пройшли прозоро і ефективно з одиничними відхиленнями, які не вплинуть на остаточний результат”, – йдеться у їхньому звіті.
У США та ЄС уже привітали Україну з успішними виборами і заявили про намір співпрацювати з новим президентом. “25 травня вибори Президента України відбулися відповідно до Закону та міжнародних стандартів. Парламент і ЦВК доклали достатніх зусиль для того, щоб забезпечити організацію підготовки виборчого процесу і проведення дня голосування на належному рівні”, – а це вже підсумки спостереження за виборами української Громадянської мережі ОПОРА.
До речі, ОПОРА проводила також паралельний підрахунок голосів на виборах. За їх даними результати такі: за Петра Порошенка проголосували 53,4% виборців, за Юлію Тимошенко – 13,2%. Інші кандидати в сумі набрали 31,8% голосів. “Фактично наш паралельний підрахунок засвідчив, як і більшість з екзит-полів, що другий тур проводитись не буде у зв’язку з тим, що максимальна похибка для цього методу під час дослідження становить 2,9%. Тобто навіть при цій похибці результат однозначний. Другого туру не буде”, – наголосила Ольга Айвазовська, координатор виборчих та парламентських програм Громадянської мережі ОПОРА.
Зазначимо, що без проведення другого туру виборів Україна зекономила півмільярда гривень з держбюджету.
Приглядаючись до президентського крісла

|
фото: facebook.com/petroporoshenko
|
І як тут не згадати, що ще рік тому Петро Порошенко домовлявся із тодішньою опозицією про те, щоб стати єдиним узгодженим кандидатом на виборах у столиці. Тепер його союз із Кличком, який за попередніми даними також упевнено перемагає на виборах мера Києва, забирає весь найбільший “політичний куш”… І це навіть при тому, що нині повноваження президента значно урізані.
До Порошенка можна ставитись по-різному, але самі ж українці нині вписують його ім’я в підручники з історії, і це в один з найвідповідальніших моментів новітньої незалежності нашої країни. Сам Петро Порошенко вже заявив, що насправді продасть свій бізнес, вступивши на посаду президента, зокрема корпорацією Roshen, але не “5 канал”, і про те, що потрібно змінити формат антитерористичної операції на сході країни, щоб швидше її завершити.
“Ми твердо переконанi, що в країнi має бути мир i наведений лад. Якщо хтось хоче прийти до влади в Донбасi, до мiсцевої влади – будь ласка. Я не боюся нiяких референдумiв. Бiльше того, тiльки-но людей зi зброєю буде прибрано, я готовий iти на будь-якi референдуми. Але замiсть референдумiв, може, ми вибори оголосимо i, може, ви, жителi Донбасу, владу собi оберете, яка вас нарештi представлятиме?” – заявив Порошенко у понеділок на прес-конференції у Києві.
Так він ще раніше наголосив на тому, що потрібно домовлятись із Росією. Наші сусіди вже прокоментували це. “Ми чуємо те, що каже Петро Порошенко щодо своїх намірів щодо зв’язків із РФ, – що він називає ці відносини найважливішими. Ми, як неодноразово говорив президент, готові до діалогу з представниками Києва, готові до діалогу з Петром Порошенком. Готові співпрацювати з ЄС і США у тому, що стосується сприяння в реалізації “дорожньої карти”. Але що стосується відносин з Україною, то щоб був потрібен посередник – у цьому я сумніваюся”, – так ИТАР-ТАСС передає слова Сергія Лаврова, міністра закордонних справ Росії.
На переможця голосування Донбасу істотно б не вплинуло, а лише на розподіл 2-3 місць
Загалом вибір українцями Порошенка нині дає також початок цікавим політичним перипетіям в Україні. Експерти вже давно говорили про те, що у найрейтинговіших кандидатів була домовленість із Арсенієм Яценюком, щоб залишити останнього у кріслі прем’єра. Учора Порошенко підтвердив, що Арсеній Петрович залишиться на своїй посаді.
Тепер країна чекає на позачергові парламентські вибори. Зрештою цей пункт записаний у передвиборчій програмі Порошенка. Ці вибори мають відбутись наприкінці цього року. І Порошенко, який не має більшості у цьому складі ВРУ, зробить усе можливе, щоб виправити таку ситуацію. А високі результати на президентських виборах Ляшка та Гриценка свідчать про те, що у новому парламенті можуть з’явитись абсолютно нові фракції.
Насамкінець наголосимо, що Юрій Луценко назвав перемогу Порошенка перемогою всієї країни. “Думаю, що це перемога всієї країни, тому що насправді для свідомих політиків і для свідомих виборців на цих виборах був один опонент – кремлівський план війни в Україні. Тому ми розглядаємо це як найшвидшу можливість взяти ситуацію в руки, запровадити президентське правління там, де не діють українські закони, скасувати ганебні партійні квоти, які розвалили силові структури і почати відновлювати мир в усій країні”, – заявив екс-міністр МВС Юрій Луценко, який був довіреною особою Порошенка на виборах.
Насправді українцям сьогодні не можна одягати рожеві окуляри: вже навчені Майданами ми маємо пам’ятати про щоденний контроль за владою. Зрештою, як не можна зосереджуватись на постійному критиканстві. Перші сто дні президента продемонструють нам приблизний шлях, яким рухатиметься Україна. І чи буде це нове життя, а чи лише декорації змін…
spm1950@gmail.com
Тепер народ має його контролювати----ви спочатку на місцях попробуйте контролювати, а то замахнулися
Peter Shinka
Тепер народ має його контролювати-------з такою просьбою до народу він не звертався