Кандидати на старті

ЦВК завершила прийом документів від охочих стати президентом України. Після відмови Кличка балотуватись на найвищий пост найгостріша боротьба розгорнеться між Петром Порошенком та Юлією Тимошенко

Розпочинається найгарячіший період виборчих перегонів в Україні. Ще півроку тому, мало хто міг повірити, що основна боротьба за президентське крісло відбуватиметься між Порошенком і Тимошенко. Та нині реальність саме така. Трійцю Яценюк-Кличко-Тягнибок, що тимчасово займали лідерські позиції у минулій опозиції, сьогодні просто відмели від зазіхань на президентство, і це навіть при тому, що лідер “Свободи” таки балотується. 
Насправді кожен із цих трьох нині опинився у не найкращому становищі: Арсеній Яценюк на чолі уряду намагається продемонструвати, що рятує економіку, виконуючи потрібну, але водночас “брудну” роботу, аби Тимошенко у своїй виборчій кампанії могла зосередитись на питаннях “світлого майбутнього” і обіцяти повернути Крим; лідер рейтингів кількамісячної давності Кличко, що довгий час наполягав на висуненні єдиного кандидата від демократичних сил, потрапив у свою ж пастку, став “зброє­носцем” і публічно підтримав Порошенка, для себе обравши шлях у мери Києва, а експерти нині пишуть, що такий тандем з’явився від “доброї волі” Льовочкіна-Фірташа; як уже зазначалось, Олег Тягнибок пішов боротись за президентство, однак нині це виглядає радше як спроба зберегти лице і не дати виборцям забути про себе та свою політсилу. Важковаговиками сьогодні виглядають інші.
І для  колишньої  партії влади настали не найкращі часи. ПР взагалі вирішила, так би мовити, не вступати у серйозну боротьбу за президентський пост. Офіційне висунення Добкіна від ПР та непідтримка Тігіпка, який ще раніше “стартонув” самовисуванцем, та Бойка, який також пішов самостійним шляхом, і Царьова, який подав документи у ЦВК, а на з’їзд ПР навіть не з’явився, з одного боку начебто дає “регіоналам” кількох кандидатів, а з іншого – демонструє шлях на маргіналізацію. Знову ж таки, експерти зазначають, що таким чином “стародонецькі” олігархи на чолі з Ахметовим вирішили зберегти партію під себе. 

Кандидатське асорті


фото: klichko.org
Та погляньмо на повну картинку нинішньої президентської кампанії. У неділю опівночі завершився термін подачі кандидатами документів для реєстрації. 
Як учора повідомив Центр­виборчком, охочих позмагатись на позачергових президентських виборах виявилось 46. Із них дванадцятьом уже відмовлено у реєстрації, бо вони подали неповний перелік документів. Подібні проблеми виникли загалом у 22-ох охочих позмагатись за президенство, тож ще десять осіб очікують на вердикт ЦВК, який, вочевидь, буде негативним. 
А от 14-ох кандидатів станом на учорашній день уже зареєстрували. Першими були зареєстровані екс-заступник генпрокурора, самовисуванець Ренат Кузьмін, “регіонал”-самовисуванець Юрій Бойко, офіційно підтриманий з’їздом Партії регіонів, екс-губернатор Харківщини Михайло Добкін, ще один “регіонал”-самовисуванець Сергій Тігіпко, президент Всеукраїнського єврейського конгресу, голова Наглядової ради ТОВ “Ньюс Нетворк” самовисуванець Вадим Рабінович, екс-”регіонал”, гендиректор ТОВ “Центр антикризових програм”, самовисуванець  Валерій Коновалюк,  бізнесмен, гендиректор ТОВ “Інтерагроекспорт”, самовисуванець Володимир Саранов.
Охочих позмагатись на позачергових президентських виборах виявилось 46. Із них дванадцятьом уже відмовлено у реєстрації, бо вони подали неповний перелік документів
У понеділок ЦВК також зареєструвала кандидатами в президенти самовисуванця Петра Порошенка, лідера ВО “Батьківщина” Юлію Тимошенко, лідера Радикальної партії Олега Ляшка, голову КПУ Петра Симоненка та самовисуванців – ще одного “регіонала” Олега Царьова, екс-голову Служби зовнішньої розвідки Миколи Маломужа і підприємця з Харкова Андрія Гріненка, повідомила Громадянська мережа ОПОРА.
Решта охочих, які подали весь перелік необхідних для реєстрації кандидатами у президенти документів, включно із таким, що підтверджує внесення 2,5 млн грн застави, станом на учора ще очікували на рішення ЦВК. Зауважимо, що у Центрвиборчкому є час до 4 квітня, щоб їх зареєструвати. 
Зауважимо, що серед охочих позмагатись за президентство ще знаходимо висуванців партіями – Олега Тягнибока (ВО “Свобода”), Анатолія Гриценка (“Громадянська позиція”), Василя Куйбіду (Народний Рух України), Олександра Клименка (УНП). Є серед висуванців партій і екзотичний Дарт Олексійович Вейдер, 58-річний електромонтер, висунутий Інтернет-партією України. 
А от серед самовисуванців, які станом на учорашній день очікували на реєстрацію ЦВК, одразу кидаються Ольга Богомолець (головний лікар ПП “Інститут дерматокосметології доктора Богомолець”), Дмитро Ярош (лідер “Правого сектору”), Наталія Королевська (екс-міністр соцполітики).

“Любий друг” vs леді Ю


фото: batkivshchyna.com.ua
Та все ж можна детальніше зупинитись на протистоянні Порошенко-Тимошенко, яке, на думку експертів, і стане основою нинішньої виборчої кампанії. Якщо брати до уваги нещодавнє спільне опитування чотирьох соціологічних служб (Центр соціальних та маркетингових досліджень SOCIS, Київський міжнародний інститут соціології, cоціологічна група “Рейтинг” та Центр Разумкова), то на початку перегонів фаворитом є Петро Порошенко, нині його у першому турі готові підтримати чверть реcпондентів (було опитано 6200 респондентів в усіх регіонах України, крім Криму).
За Тимошенко поки висловились 8,2% опитаних, і це третє місце, одразу після Кличка (8,9 %), який, як ми уже знаємо, на з’їзді УДАРу підтримав балотування Порошенка у президенти  і вирішив позмагатись за крісло мера столиці. “Вибори Президента України 25 травня мають об’єднати суспільство, а не стати черговою війною всіх проти всіх”, – заявив Кличко.
Таке об’єднання політиків у нинішній ситуації є позитивним, однак тут все рівно виникає безліч питань. Експерти зазначають, що тандем Порошенко-Кличко – це витвір тандему Льовочкіна-Фірташа, і що це може бути намаганням олігархів утриматись при владі. Сам Порошенко фактично також є олігархом, який так вже і давно працював в уряді Азарова. Цікаво, що зрештою і Фірташ, і Льовочкін на вихідних дуже швидко і публічно підтримали об’єднання Порошенка з Кличком. Відповідні заяви зробили прес-служби Group DF (Фірташа) та Інституту стратегічних досліджень “Нова Україна” (Льовочкіна).
Зауважимо, що Кличко вже закликав Тимошенко відмовитись від президентських амбіцій. “Згідно з опитуваннями, Петро Порошенко зараз має найбільшу підтримку – і тому я підтримую його. Юлії Тимошенко не завадило б також взяти на себе відповідальність і підтримати Порошенкa”, – написав Кличко у статті для німецького видання Bild.
Це не боротьба Порошенкa і Тимошенко. Це “дуель невидимок” – боротьба колективного Ахметова із колективним Фірташем
Водночас відомий журналіст Віталій Портников у своїй статті для “Лівого берега” назвав нинішню президентську кампанію “дуеллю невидимок”. “Порошенко при підтримці Кличка із явним задоволенням сприймається представниками групи “РосУкрЕнерго”… Але уже зрозуміло, що те, що подобається Фірташу не може подобатись Ахметову – і навпаки. І справа тут не тільки в реакції на висунення Порошенка і у відмові від балотування Кличка, – але і в тому, що група Ахметова не допустила висунення ні Сергія Тігіпка, ні Юрія Бойка на пост президента від Партії регіонів і вирішила фактично відсторонити партію від реальної  участі у боротьбі, висунувши кандидатуру Добкіна. 
Таким чином ми підійшли до чесної картини виборів 25 травня. Це не боротьба Порошенкa і Тимошенко. Це “дуель невидимок” – боротьба колективного Ахметова із колективним Фірташем. При цьому Ахметов не є великим прихильником колишнього прем’єра, і навіть не схильний думати, що він буде підтримувати Тимошенко. Але зате він робитиме все можливе, щоб послабити позиції претендентів, яких сприймає як висуванців свого головного конкурента… Тимошенко буде використовувати цей розкол серед “олігархів” для того, щоб набрати очки і перемогти в ситуації, яка навіть для її прихильників виглядає безнадійною”, – зазначає Портников.
Сама леді Ю викликів ніколи не боялась. І навряд чи її нині лякає поточне відставання у рейтингах. Вона уже закликала кандидатів відмовитись від дорогих виборчих кампаній і зосередитись на дебатах, розуміючи, що саме в них вона виглядатиме переможніше. 
От тільки чи вдасться кандидатам провести “не брудну” кампанію?.. Та й сама щирість Тимошенко викликає багато питань, зокрема і рівень недовіри у суспільстві до неї досить великий. Як би там не було, уже станом на сьогодні виокремилась потенційна пара учасників другого туру президентських виборів. З яким доробком вони до нього підійдуть ми побачимо дуже швидко, як і ту кількість “хороших” і “поганих” новин, що олігархічні телеканали зіллють нам за наступні два місяці.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4879 / 1.63MB / SQL:{query_count}