Гарячий Крим

На півострові відбулись сутички між прихильниками і противниками сепаратизму. На захист цілісності України вийшли тисячі кримських татар

фото: AP
Вже традиційно у часи політичної нестабільності в Україні Росія намагається розіграти “кримську карту” і зіграти на сепаратистських настроях проросійськи налаштованої частини тамтешнього населення. От і нині, після краху диктатора Януковича, коли у Києві формується нова влада, Крим став політично найгарячішої точкою на карті нашої держави. 
Ще на вихідних там відбулись мітинги проти нової влади, організовані проросійськими силами на кшталт партії “Руское единство” та проросійських козачих організацій.
Так, у Керчі натовп з георгіївськими стрічками побив прихильників Майдану, після чого з флагштока тамтешньої мерії зняли український прапор і замість нього повісили російський триколор. А в Севастополі на вихідних 20-тисячний мітинг під вигуки “Росія!” висловив недовіру чинному голові СМДА Володимиру Яцубі і створив Народну раду під головуванням громадянина РФ Олексія Чалого (власника промислової групи “Таврида Електрик”, Росія). Водночас партія “Руський блок” розпочала створення силових загонів самооборони.  Проросійські сили лякали людей тим, що у Крим начебто їдуть бандерівці.
Уже в понеділок Яцуба подав у відставку з посади голови Севастопольської міської адміністрації і заявив, що виходить з Партії регіонів. А позачергова сесія міськради пізно увечері створила виконком «Севастопольське міське управління з забезпечення життєдіяльності міста» й обрала його головою уже згаданого російського бізнесмена Чалого. Це все відбувалося під натиском масового проросійського мітингу, а мітингувальники по обидва боки від входу до міськради вивісили російські прапори. Нагадаємо, що Севастополь має особливий правовий статус, відповідно до якого керує містом голова СДМА, призначений президентом.
А вже у вівторок проросійські мітингувальники встановили прапор РФ перед входом до кримського парламенту в Севастополі. Як повідомляв журналіст Олег Крючков у соцмережі Facebook, мітингувальники кричали: “Росія!”, “Путін – наш президент”, “Тягнибока на вила”. Мітингувальники вимагали від Верховної Ради АРК ухвалити рішення про незалежність від влади у Києві, повернення Конституції Криму 1992 року, проведення референдуму щодо статусу півострова та захисту тамтешнього “Беркуту” від “радикалів” (зазначимо, що в.о. міністра МВС Арсен Аваков ліквідував спецпідрозділ “Беркут”, але новостворений виконком Севастополя начебто готовий і надалі видавати зарплату тамтешнім його бійцям). 
Потрібно зауважити, що напередодні до Криму прибула низка депутатів Держдуми РФ, зокрема, група членів фракції Ліберально-демократичної партії Росії (ЛДПР) Володимира Жириновського, яка пообіцяла видачу кримчанам російських паспортів за спрощеною процедурою. Пізніше Леонід Слуцький, голова комітету Держдуми у справах СНД, євразійської інтеграції і зв’язків зі співвітчизниками, який також прибув у Крим, спростував інформацію про прискорену видачу російських паспортів, однак зауважив, “що комплекс адекватних заходів буде розроблено найближчим часом”. Про це повідомляє ІТАР-ТАСС. І вже точно не можна забувати про те, що ще в понеділок член фракції ЛДПР Ілля Дроздов вніс до Держдуми законопроект про поправки, які дозволяють у спрощеному порядку упродовж півроку надавати громадянство Російської Федерації жителям України російської національності і членам їхніх родин.

Крим переміг

Учора голова Верховної Ради Криму Володимир Константинов хотів провести позачергову сесію, на якій мали розглядати питання про суспільно-політичну ситуацію в Україні і Криму, а також звіт Ради міністрів АРК. А призначив цю сесію Константинов ще 21 лютого, перебуваючи у Москві. Тому Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу і депутат Верховної Ради Криму, попереджав, що на сесії проросійські сили можуть висунути рішення про відокремлення Криму від України. Він вимагав перенести цю сесію.
І вчора під стінами кримського парламенту зійшлося два мітинги – проросійський і проукраїнський. За різними джерелами, прихильників сепаратизму було майже сім тисяч. Була там і підмога з Севастополя. Водночас майже 15 тисяч кримських татар вийшло на захист цілісності держави. Як повідомляє російський журналіст і блогер Ілля Варламов, кримські татари мали українські та кримськотатарські прапори і прапори Євросоюзу. Вони скандували: “Слава Україні!”, “Україна!” “Банду геть!”, “Крим – не Росія” та “Аллах Акбар!”
Між проросійськими мітингувальниками і кримськими татарами навіть виникали бійки, в результаті яких постраждало семеро людей. Як повідомляє портал “Крим. Коментарі”, їм було нанесено удари в живіт і в них розбиті обличчя. Ще один чоловік помер, за попередньою інформацією, від гострого  серцевого нападу. У нього не було ознак тілесних ушкоджень. 
Зазначимо, що проросійських мітингувальників повністю витіснили з території кримського парламенту. Водночас спікер Верховної Ради Криму Володимир Константинов виправдовувався, що в тамтешньому парламенті не порушать питання про вихід АРК зі складу України. Зрештою, Константинову через відсутність кворуму не вдалося провести позачергової сесії. Цікаво, що він переклав провину за конфлікти у Криму на «макіївську команду в кримському уряді», натякаючи на голову Ради міністрів АРК Анатолія Могильова. До речі, за деякою інформацією, учора в кримському парламенті планувалася його відставка.
Кримські татари вимагали, щоб спікер Констянтинов “покаявся і подав у відставку”. Дехто з них навіть увірвався в приміщення кримського парламенту. Втім Рефату Чубарову вдалося їх заспокоїти. Тепер кримські татари обіцяють створити свої загони самооборони, а вони будуть реальною силою на півострові.
 “Коли повернетеся додому, ідіть до своїх сусідів, росіян, українців, людей інших національностей... Просіть створити загони самооборони, разом охороняйте церкви і мечеті, разом наглядайте за кладовищами, разом облаштовуйте школи… Ми говоритимемо, що Крим переміг!” – заявив Рефат Чубаров.
“Події в Криму висвітлили дві цікаві речі: 1) Активних прихильників сепаратизму в Криму значно менше, ніж активних татар; 2) Більшість місцевої верхівки не хоче до Росії. Дехто знає, що це таке, розуміє, що скоро туристичний сезон, знає, що дотації для Криму з України – 64% його бюджету, для Севастополя – 80%. Дехто подивився в інтернеті фото Карабаха і Придністров’я. Депутати навіть не зібрали кворуму! Не те що голосували за сепаратизм”, – написав учора в соцмережі Facebook Олександр Палій, політолог, історик. 
Зауважимо, що Ген­прокуратура вже відкрила провадження за фактом проявів сепаратизму у Криму, а також учора стало відомо, що в найближчі два тижні з метою вивчення ситуації в Криму завітає верховний комісар ОБСЄ у справах нацменшин Астрід Турс.

Російські маневри


фото: Ілья Варламов
У цій ситуації дуже показовим є те, що учора президент РФ Володимир Путін терміново вирішив провести комплексну перевірку боєготовності Центрального і Західного військового округів. Про це повідомила російська служба BBC з посиланням на міністра оборони РФ Сергія Шойгу. При цьому зрозуміло, що Західний військовий  округ РФ межує з Україною. 
До того ж присутність російського чорноморського флоту у Криму постійно загострює ситуацію на півострові. Тут потрібно згадати і те, що 25 лютого дві військові вантажівки з російськими номерами, в яких були озброєні солдати, заїхали в Ялту. Пізніше це пояснили тим, що військові прибули туди охороняти російських громадян у тамтешньому санаторії Чорноморського флоту РФ.
Подібні кроки російських військових в Україні насторожують. Але зауважимо, що вчора голова Ради РФ Валентина Матвієнко заявила, що сценарій силового втручання Росії у події в Україні є неможливим. Та нині російська влада при будь-якій нагоді намагається підлити масла у вогонь щодо ситуації в Україні. Чого лише варте відкликання російського посла з Києва, після чого прем’єр-міністр РФ Дмитро Медведєв заявив, що в Україні існує загроза життю російських громадян.
А учора на мітингу в Севастополі радник Путіна Олексій Журавльов, депутат Держдуми РФ, заявив, що це – російське місто. “Я впевнений – майбутнє тільки з Росією, з нашим народом, який не можна розділяти. Ми – єдиний народ, ми не збираємося розділятися. Севастополь це російське місто. Хто мені скаже, що це місто не російське? Хто мені скаже про це? Це місто росіян! Воно було, є і буде таким. Ми готові стояти до кінця за те, щоби можна було говорити, думати по-російськи і жити по-російськи”, – заявив Журавльов саме перед тим, як чотири автобуси з проросійськими мітингувальниками виїхали з Севастополя до Сімферополя.
Що цікаво, учора про намір найближчим часом відвідати Крим заявив глава Чечні Рамзан Кадиров. Тож з огляду на багато фактів не можна забувати нещодавні слова екс-президента Грузії Михаїла Саакашвілі. “Погана новина – Путін щось робитиме у Криму. Хороша новина – ви вже знаєте, що він там робитиме. Це він апробував у нас, у Південній Осетії та Абхазії”, – зазначив Саакашвілі в коментарі “5 каналу”. Він порадив новій українській владі якомога швидше сформувати уряд і організувати роз’яснювальну роботу в Криму, аби зберегти цілісність України. 
Водночас експерти в Україні кажуть, що силове втручання у Крим є невигідним для самої Росії. “Якщо раптом у хворих ілюзіях кремлівські «мєчтатєлі» надумають втрутитися військами в ситуацію у Криму, вони одразу отримають геополітичний Майдан. Річ у тім, що співвідношення сил між Росією і Заходом навіть близько не можна порівнювати з співвідношенням сил між Радянським Союзом і країнами НАТО, і ні на яке довготривале протистояння з західним світом воно не спроможне. Ціна на нафту у світі падає, частка російського газу на ринку Європи теж зменшується. Економіка не модернізована. Грошей на війну у Москви просто нема (до речі, конфлікт із Грузією відбувався на піку надходжень до російського бюджету). 
Фінансова система Росії тісно інтегрована з західною. Конфлікт у Криму одразу перетвориться на конфлікт із Заходом. А будь-який «холодний» конфлікт Росії із Заходом – це її миттєвий економічний занепад і дезінтеграція. І ще: будь-який конфлікт у Криму – це відсутність відпочивальників влітку. Тоді «радикальні» кримські татари будуть виглядати невинними хлопчиками порівняно з численними власниками готельчиків, кімнаток, ресторанчиків, які розірвуть сепаратистів на андріївські хрести», –  написав у соцмережі Facebook політолог Сергій Таран, керівник Центру соціологічних і політологічних досліджень “Соціовимір”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4826 / 1.65MB / SQL:{query_count}