Гарант насилля

Українська і російська влада нині говорить в унісон. Опозиція вимагає від Януковича перемир’я

фото: Влад Содель

Цей тиждень міг стати початком виходу з політичної кризи. Натомість влада спровокувала найкривавіші в історії новітньої незалежності України бої на вулицях наших міст. 

Президент і його свита можуть нині скільки завгодно перекладати відповідальність на опозицію, звинувачувати радикалів чи погрожувати усім українцям, однак відмитися від крові владній команді буде неможливо. Основним питанням порядку денного цього тижня в парламенті мало стати відновлення Конституції-2004 і відповідно обмеження надповноважень президента, але спікер-“регіонал” Володимир Рибак усіма правдами і неправдами завадив навіть реєстрації відповідної постанови опозиції у Верховній Раді у вівторок. 

Довга рука Кремля


фото: Reuters
Так, не можна забувати про тактичні промахи опозиції, про те, що її план з “мирним наступом” не був чітко продуманим, що її надії на переформатування більшості постійно були завищеними і про ще багато її мінусів. 

Рівень наших опозиційних політиків відомий давно. Але хто віддавав силовикам наказ стріляти в людей?.. Влада розпочала повномасштабну війну не з опозицією, а з народом країни, якою хоче правити без огляду на закони і навіть здоровий глузд. А з огляду на останні заяви Януковича, Арбузова та російського МЗС ескалація конфлікту в Україні – данина господарю Кремля.

“Опозиційні лідери знехтували основним принципом демократії: владу здобувають не на вулицях чи майданах, а лише на виборчих дільницях… Межу вони перейшли, коли закликали людей до зброї. А це – кричуще порушення закону. І законопорушники повинні стати перед судом, який визначить їм міру покарання. Це не моя забаганка. Це мій обов’язок як гаранта Конституції – забезпечити мир в країні, спокій громадян і справедливість стосовно кожного. 

Виходячи з цього, я ще раз закликаю лідерів опозиції, які переконують, що вони теж прагнуть мирного врегулювання, негайно відмежуватися від тих радикальних сил, які провокують кровопролиття і зіткнення з правоохоронними органами. Або у випадку, якщо вони не бажають відмежовуватися, визнати, що вони підтримують радикалів. І тоді з ними буде інша розмова”, – заявив Янукович у ніч на середу після розмови з трійкою опозиційних лідерів. 

Потрібно зауважити, що впродовж усього вівторка,  коли силовики вбивали людей на вулицях і штурмували Майдан, “гарант Конституції” мовчав. Тоді до нього намагалися додзвонитись західні лідери, зокрема Ангела Меркель, але він просто не відповідав на дзвінки. ЗМІ повідомили, що Янукович у віторок ввечері по телефону розмовляв лише з американським віце-президентом Джо Байденом і російським президентом Володимиром Путіним.  Цікавою в цьому контексті є учорашня заява російського МЗС.

“У Києві й низці інших міст України в цю ніч у результаті злочинної діяльності радикальних сил від опозиції пролилася кров… Не бачимо й виразної реакції європейських політиків і структур, які відмовляються визнати, що вся відповідальність за дії радикальних сил на Україні лежить на опозиції. Відсутність реакції на дії радикалів з боку лідерів опозиції, які, прикриваючись демагогічними гаслами про прихильність демократії і європейські цінності, потурають “коричневій” революції. Україна для Росії – дружня братня держава, стратегічний партнер, і ми використаємо весь наш вплив, щоб у цій країні запанували мир і спокій”, – такими останніми словами у своїй заяві російське зовнішньополітичне відомство викликало ще більше занепокоєння.

Не забуваймо, що застережливий дзвіночок прозвучав ще у понеділок, коли російське Міністерство фінансів повідомило, що другий транш кредиту (2 млрд доларів) від РФ надійде в Україну вже цього тижня. Раніше російська влада заявляла про те, що відновить фінансову допомогу лише після того, як у Києві буде новий уряд. 

Чи буде засідання парламенту?


фото: klichko.org
І саме питання уряду цього тижня хвилювало Януковича, а не Конституція. Навіть депутати-“регіонали” наполягали на тому, що нового прем’єра матимемо вже в найближчі дні. У вівторок зранку на засіданні фракції “регіонали” так і не змогли остаточно узгодити кандидатури прем’єра, що також насторожило. Зрештою після вівторкових подій засідання ВРУ у середу скасували, й питання уряду “регіонали” хотіли перенести на сьогодні.

Тим часом ще один депутат (після Інни Богословської і Давида Жванії) залишив Партію регіонів. Учора відповідну заяву зробив і Юрій Благодир. “Подав заяву на вихід із фракції “Партії регіонів”. На жаль, із запізненням. Усе на щось сподівався”, – написав він на своїй сторінці у  Facebook.

Щодо засідання парламенту, то апарат Ради учора повідомив, що воно сьогодні начебто має відбутись. От тільки які питання будуть розглядатись – традиційно невідомо. Учора спікер Рибак консультувався з лідерами фракцій. Опозиціонери розповіли про свої вимоги: “перемир’я; мирний протест повинен залишитися на Майдані; перенесення вирішення кризи в стіни парламенту; відновлення балансу влади через Конституцію-2004; формування демократичного уряду; затвердження програми дій цього уряду і збереження країни й кожної людини в нашій країні”, – заявив Яценюк, повідомляє “Українська правда”.

Вимушеність перемовин


фото: pravda.com.ua
Учора також з’явилася заява трьох партій: “Батьківщини”, УДАРу і “Свободи”, в якій опозиціонери вимагали від президента “повного перемир’я”. “Ми ніколи не закликали, не закликаємо і не будемо закликати людей до зброї. Це наша принципова позиція. Смерть кожної людини – особиста трагедія кожного з нас… Вести переговори з режимом, чия політика призвела до смерті багатьох інших людей,  – справа вкрай неприємна, але ми зобов’язані зробити все можливе і навіть неможливе, аби запобігти подальшому кровопролиттю”, – зазначено в заяві.

Нагадаємо, що після перемовин опозиціонерів з Януковичем у ніч на середу вони повідомили, що президент вимагав від них фактично здатись, а від мітингувальників – піти додому. А вчора СБУ навіть повідомила, що “розпочато досудове розслідування за фактом вчинення окремими політиками незаконних дій, спрямованих на захоплення державної влади”.

У цій ситуації потрібно зазначити, що Захід звинувачує персонально Віктора Януковича в ескалації насильства в Україні, але водночас закликає опозицію і далі вести перемовини з владою. Учора опозиціонери зустрілися з послами країн ЄС, США і Канади й де обговорювали необхідність проведення таких перемовин. Водночас опозиція повідомляє, що влада виступає проти західних посередників. 

Як повідомив у соц­мережі Twitter Радослав Сікорськиий, міністр закордонних справ Польщі, сьогодні він прибуває до Києва разом з очільниками МЗС Франції і Німеччини, щоби зустрітися з Віктором Януковичем.

А учора ввечері прес-служба президента повідомила, що він доручив главі своєї адміністрації Андрію Клюєву прискорити організацію переговорного процесу з опозицією для виходу з політичної кризи.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4554 / 1.62MB / SQL:{query_count}