Без компромісу

Під тиском Януковича нардепи ухвалили закон про “амністію”, що вимагає від мітингувальників покинути адмінбудівлі та розійтись із вулиці Грушевського та Майдану

фото: AP
Незважаючи на те, що під час позачергової сесії ВРУ частина нардепів-”регіоналів” начебто була готова голосувати за опозиційний варіант Закону про амністію мітингувальників, що передбачав звільнення людей без виконання будь-яких додаткових вимог, Рада у середу пізно увечері ухвалила документ, який лише загострює ситуацію і відкриває шлях для поновлення силових дій. 
Зроблено це було у притаманному для владної команди стилі: за допомогою тиску і обману. Віктор Янукович особисто прибув у ВРУ, і провів жорстку “виховну розмову” із фракцією ВРУ у підвалі парламенту. Президент погрожував своїм депутатам розпуском парламенту та ще невідомо чим. Як повідомляли журналісти, котрі знаходились тоді у ВРУ, там було чутно багато погроз і нецензурної лексики. 
Врешті-решт за законопроект “регіонала”, представника президента у парламенті Юрія Мірошниченка проголосувало 232 депутати. Опозиція не дала жодного голосу. А от провладні депутати голосували без обговорення та й наосліп. Текст законопроекту перед голосуванням ніхто не бачив, окрім керівників фракцій у кабінеті спікера.

фото: AFP
І, як виявилось, закон приховує у собі безліч сумнівних положень. Він не веде до розв’язання політичної кризи, а навпаки, загострює її. Адже в тексті закону є норми, які її автор утаював до голосування. Він наголошував, що амністія передбачається у тому випадку, якщо мітингувальники звільнять адмінбудівлі, але виявилось, що від людей тепер також вимагають покинути вулицю Грушевського у столиці та фактично розійтись із Майдану. Для цього демонстрантам відведено 15 днів.
“Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, однак вводиться в дію з дня, наступного за днем публікації на офіційному веб-сайті Генеральної прокуратури України повідомлення Генпрокурора України про фактичне вчинення учасниками масових акцій протесту сукупності таких дій:
1) звільнення всіх зайнятих в місті Києві та інших населених пунктах України під час акцій протесту будівель чи приміщень органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також допуск до своїх робочих місць осіб, які там працюють, та зняття інших перешкод для належного функціонування зазначених об’єктів; 
2) розблокування транспортних комунікацій на вулиці Грушевського у місті Києві учасниками масових акцій протесту;
3) розблокування інших вулиць, площ, провулків, бульварів тощо у місті Києві й інших населених пунктах України, крім тих, на яких відбуваються мирні акції протесту”, – такою є стаття 9 закону Мірошниченка.
А вже у наступній статті зазначено: “Генпрокурор здійснює на офіційному веб-сайті ГПУ публікацію повідомлення про фактичне вчинення учасниками масових акцій протесту сукупності дій, передбачених статтею 9 цього закону, лише за умови, що такі дії були вчинені учасниками масових акцій протесту не пізніш як через п’ятнадцять днів з дня, наступного за днем набрання чинності цим законом”.
Зазначимо, що учора, 31 січня,  на сайті президента, який зараз перебуває на лікарняному, з’явилось повідомлення про те, що він уже підписав закони про “амністію”, про скасування прийнятих “диктаторських” законів від 16 січня та чотири закони, ухвалених на їх заміну.

Українці як… заручники?!


фото: Reuters
Не лише опозиція, але й експерти та правозахисники вщент розкритикували ухвалений закон про “амністію”. 
“Ми стурбовані тим, що Верховна Рада для досягнення політичних цілей готова зруйнувати підвалини, на яких ґрунтується право, і перетворює фундаментальні основи правового порядку в предмет торгу і домовленостей. Фактично цим законом Верховна Рада ставить українську державу в один ряд із піратами і терористами, використовує інститут заручників як інструмент впливу на ситуацію”, – заявили в Українській Гельсінській спілці з прав людини.
Правозахисники звернули увагу на те, що закон встановлює колективну відповідальність, “оскільки звільнення одних осіб поставлено в залежність від дій або бездіяльності інших” (а це суперечить міжнародному та українському законодавству). А що найважливіше: “Цим законом було визнано відсутність законних підстав змісту протестуючих під вартою, оскільки можливість їх звільнення ніяк не пов’язана з діями заарештованих”. 
І хоч кожен, у кого є здоровий глузд, нині розуміє, що цей закон по своїй суті є протизаконним, але влада вчергове пішла на загострення ситуації. Цього тижня ГПУ повідомила, що за час масових протестів в Україні загалом затримали 234 особи, з них заарештовані – 140. Тобто влада навіть повідомила про те, стільки саме утримує заручників.

Чи будуть нові перемовини?


фото: AFP
Також варто зауважити, що ухвалення закону про “амністію” стало і черговим ляпасом опозиції. Кілька раундів перемовин із владою знову завершились кидком.
А от щодо людей на Майдані, то очевидно, що вони не сприймають умов влади і не збираються їх виконувати. Представники найбільш радикальної і дієвої сили, об’єднання “Правий сектор”, уже попередили владу про можливий наступ. “Якщо арештовані не будуть звільнені, “Правий сектор” залишає за собою право на самостійні адекватні дії, які можуть виходити за конституційні рамки”, – заявив Дмитро Ярош, один із лідерів об’єднання “Правий сектор”, провідник ВО “Тризуб” імені Степана Бандери, повідомляє Радіо Свобода.
Але водночас, представники “Правого сектора” і ветерани бойових дій в Афганістані, констатуючи провал перемовин влади і опозиції, після чого країна опинилась на межі війни, завили, що переговорний процес все ж таки  потрібно поновити. І вони хочуть бути третьою стороною у цьому процесі. 
Дмитро Ярош також зазначив, що черговий раунд перемовин, який ще не запланований, потрібно провести до початку четвертої сесії ВРУ, тобто до 4 лютого, а представником людей із Майдану у цих перемовинах міг би стати Андрій Парубій.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4583 / 1.62MB / SQL:{query_count}