Міліціонер замість прокурора

“Пошта” з’ясовувала в експертів причини та наслідки призначення новим керівником Львівщини одіозного Олега Сала, який замінив компромісного і комунікабельного Віктора Шемчука

фото: Андрій Польовий
Цього тижня Львівщина отримала нового керівника, однак він відомий жителям нашої області вже давно. І насторожує те, що відомий не з найкращого боку. Олега Сала, екс-начальника УМВС у Львівській області, журналісти зустріли вигуками “Ганьба!”, “Сала на нари!”, “Фу!”, “Як вам не соромно?!” 
Олег Сало очолював обласну міліцію напередодні Помаренчевої революції, перед цим був головним даївцем. І весь той час його переслідували скандали: від звинувачень у махінаціях із нерозмитненими автомобілями до тиску на громадських активістів, журналістів і бізнесменів. 

фото: Андрій Польовий
Експерти в той час пов’язували Сала з  Віктором Медведчуком. Апогеєм тодішньої діяльності Олега Сала стали президентські вибори-2004. Його пов’язують із фальсифікаціями на них. Вже після зміни влади та відходу Кучми Генпрокуратура відкрила проти Сала дві кримінальні справи – за  “перешкоджання здійсненню виборчого права з використанням службового становища” і “зловживання владою або службовим становищем”. Його навіть оголошували у міжнародний розшук. Та ці справи були закриті у 2007 р. Також цікаво, що ще у 2006 р. Олег Сало балотувався до парламенту від блоку Наталії Вітренко.
Знову його кар’єра пішла вгору з приходом до влади Віктора Януковича. У 2011-му Олег Сало очолив Рівненську міліцію, у 2012 – Івано-Франківську, а тепер допрацювався і до посади голови Львівської обладміністрації. І якщо його попередника, екс-прокурора Віктора Шемчука, області зустріли із настороженням, то зустріч Олега Сала можна назвати навіть ворожою.

П’ята спроба Януковича

Зазначимо, що Віктор Шемчук протримався на своїй посаді найменше зі всіх голів ЛОДА – усього 244 дні, що на два дні менше, ніж Василь Горбаль.
Прощаючись із областю, Шемчук вибачився перед своєю командою. І хоч віце-прем’єр Олександр Вілкул, який представляв нового губернатора, і похвалив Віктора Шемчука за здобутки, але очевидно, що центральну владу не надто влаштовували економічні показники області. Про це свідчив і урядовий рейтинг розвитку регіонів. Однак Віктор Шемчук має знайти для себе гідне місце у владній вертикалі. Нині він призначений радником Президента, а експерти кажуть, що це лише такий собі “перевалочний пункт”.

поглянути ближче
А от наша область тепер має вже п’ятого губернатора за три з половиною роки президентства Януковича. Цілком зрозуміло, що тепер на Львівщину чекають нові призначення, і вони можуть стосуватись не лише ЛОДА, а й районних адміністрацій, правоохоронних органів. Також цікаво буде спостерігати за стосунками між ЛОДА та обласною радою. Адже переманений конфлікт між ставлениками Президента та опозиційними до нього депутатами ЛОР дещо згас за Віктора Шемчука. Та після призначення нового губернатора можна передбачити нове загострення конфлікту.
Зрештою, нині новопризначений голова облдержадміністрації лише приглядається до своєї посади. І ще рано оцінювати його саме як керівника області. Учора він взяв участь в урочистостях з нагоди відзначення 95-ї річниці утворення ЗУНР, а також зустрівся з керівникам РДА. 
Цікаво, що під час цієї зустрічі Олег Сало розповів про головний принципи своєї діяльності: якщо завдання поставлено – його треба виконати. А таким він свого часу і запам’ятався львів’янам – жорстким керівником щодо своїх підлеглих, який водночас виконує усі накази центральної влади.
Тарас Березовець, політтехнолог, директор компанії стратегічного консалтингу Berta communications
До керівництва областю прийшла людина, яка не сприймається великою частиною політичної еліти Львівщини. За 10 останніх років, що минули відтоді, як він фактично керував виборчою кампанією Віктора Януковича в області, Сало нічим особливим, зрештою, не запам’ятався.

Зрозуміло, що це призначення пов’язане з майбутньою президентською кампанією, і ті люди, які рекомендували гарантові Сала, сподівались, що він зможе вибудувати ефективну жорстку вертикаль президентського штабу (а Сало відомий насамперед як жорсткий авторитарний керівник) і дати максимально можливий результат. Зважаймо на те, що на Львівщині загалом негативне ставлення до Януковича.

Та десять років тому, коли Сало був головним міліціонером області, були й принципово інші умови. При Кучмі був чіткий авторитарний режим, а сьогодні вертикаль влади не є настільки впливовою. Можу засвідчити із власного досвіду останньої виборчої кампанії: навіть у Донецькій області адмінресурс не дає шалених результатів.

Сьогодні всі місцеві ради у Львівській області контро­люються опозиційними силами. Тому діяти новому губернатору буде надзвичайно складно. Щоб він зараз не робив, навіть найбільш позитивні кроки, усе сприйматиметься через призму його попереднього негативного досвіду. Той прийом, який йому влаштували львівські журналісти, показує, що новий голова ЛОДА починає працювати в умовах повної відсутності підтримки з боку медіа. А в нинішніх умовах без ЗМІ неможливо ефективно доносити свою думку людям.

Тому в Сала є варіанти: або він змінить свої підходи і намагатиметься пристосовуватись (але тоді це означатиме, що він не буде ефективним менеджером Януковича), або він знову спробує тиснути і вести свою політику (але тоді він знову доб’ється протилежних результатів). Йому потрібно шукати якийсь компроміс. Треба говорити відверто: не думаю, що через десять років Сало буде таким же агресивним і завзятим.

Є регіони, такі як Київ, Сумська, Донецька, Дніпропетровська області, де губернаторів не змінювали часто. А в Галичині губернатор традиційно розривається між тим, чи бути лояльним до Президента, що означатиме конфлікт із місцевою політичною елітою, чи шукати компроміс з цією елітою, що означатиме швидкий розрив із Президентом і його найближчим оточенням. Для Президента це найбільш проблемний регіон. У Януковича були різні стратегії. От попередній губернатор Шемчук намагався бути більш компромісним. Ми не бачили, щоб він ворогував з облрадою, не було намагань відправити його у відставку.

Думаю, що для Сала холодним душем може стати те, що на самому старті його кампанії облрада може банально висловити недовіру цьому губернатору, зібравши необхідну кількість голосів. Потрібно побачити найближчу сесію облради.
Оксана Дащаківська, політолог, виконавчий директор Львівської обласної організації Комітету виборців України
Складається враження, що Президент вирішив пограти зі Львівщиною у “хорошого та поганого поліцейського”. Спочатку в ролі доброго було заслано Шемчука, тепер в ролі поганого – Сала. І очевидно, що ближче до виборів ми отримаємо знову “доброго поліцейського” як нового губернатора.

Не думаю, що Сало призначений під вибори. Його мета – навести порядок, забезпечити показники, а перед виборами Президент буде зацікавлений призначити людину із позитивнішим іміджем, яка інакше сприйматиметься львів’янами. З огляду на те, що Президентові потрібні конкретні економічні показники від Львівщини, а напівлояльними способами їх не вдається досягнути, то Президент вирішив застосувати звичну для нього централізовану модель управління: поставити таку людину, яка буде правильно доносити до чиновників та бізнесу побажання і накази Президента для того, щоб давати якісь конкретні показники.

Особисто я вважаю, що призначити саму цю особу – хамство по відношенню до виборців Львівщини. Та з огляду на перевтілення, які відбуваються в українській політиці, не виключено, що Львівщина прийме і цього губернатора. Говорячи про часті ротації голів ЛОДА, можна ставити питання дуже широко: чи взагалі є у Президента бачення місця і ролі Львівщини, стратегії щодо того, як вона повинна розвиватись? Думаю, що немає, якщо немає і відповідної людини, здатної цю стратегію реалізувати. Шукають людей, які у той чи інший спосіб реалізовують власні візії.

Президент сприймає нашу область, як і всю Україну, лише як ресурсну базу або електорат. Саме з цим і пов’язана зміна наших губернаторів.
Анатолій Романюк, доктор політичних наук, керівник Центру політичних досліджень
Заміна голови ЛОДА може бути пов’язана із баченням Президента особистої долі Шемчука, що він може робити і в чому може бути корисним. Другий момент може бути пов’язаний з оцінкою тенденцій розвитку Львівської області. Оскільки це рішення Президента є суб’єктивним, то поле для ймовірних варіантів пояснення, чому відбулось звільнення та призначення, є дуже великим.

Якщо подивитись на терміни перебування на посаді попередніх голів ЛОДА, то вони були менше року. І якщо порахувати, скільки залишилось до президентських виборів, то ще є багато часу. До цьому моменту можуть відбутися події, пов’язані з Вільнюським самітом, можуть вноситись зміни до виборчого законодавства, тому говорити, що Сало вже зараз займатиметься виборами, я б не не поспішав. Може бути ще один губернатор.

На мою думку, команда, з якою прийшов попередній голова ЛОДА Віктор Шемчук, працювала досить професійно, намагалася зайнятись вирішенням конкретних проблем. Зокрема їм вдалось встановити доволі нормальний рівень співпраці з обласною радою, хоча всі пророкували, що ці відносини будуть дуже складними.

Команда попереднього губернатора мала хороший контакт зі ЗМІ. Вона змогла налагодити тісну співпрацю Львівської області із профільними міністерствами та віце-прем’єрами. Думаю, що ці контакти існували й раніше, але за останній період ми стали свідками того, як до Львівської області почали приїжджати урядовці. Це говорить про те, що певні питання розвитку області вирішувались, і не тільки одного напрямку, а й широкого спектра.

Від нового губернатора залежатиме, який характер буде у таких відносин. Якщо йому не вдасться налагодити співпрацю і з обласною радою, і з політичними силами в області, то такі взаємовідносини матимуть політичний конфронтаційний характер. І це буде негативно позначатись на розвитку самої області.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4252 / 1.67MB / SQL:{query_count}