УДАР по президентських амбіціях

Створюючи перепони для участі Кличка у президентських виборах, влада відволікає увагу від справи Тимошенко та євроінтеграції

фото: klichko.org
Замість того, щоб вирішувати питання з лікуванням Юлії Тимошенко за кордоном, парламент на цьому тижні взявся за Віталія Кличка. Лідер УДАРу сам отримав підступний та жорсткий удар нище пояса: ухвалені Радою поправки до Податкового кодексу можуть ускладнити йому можливість стати кандидатом у президенти. 
При цьому в просуванні такого питання виник й опозиційний слід, адже автором відповідних поправок на парламентському сайті вказаний депутат від “Батьківщини” Ігор Бриченко.
Ескперти кажуть, що влада таким чином зіграла філігранно: виграла час як мінімум до наступного тижня, щоб вирішити, що ж робити з Тимошенко (законопроекти про лікування засуджених за кордоном зареєстровані на наступний пленарний тиждень), вдарила по Кличку та заклала фундамент для можливих конфліктів в опозиційному середовищі.

Опозиція проґавила удар

Суть проголосованих змін до Податкового кодексу (законопроекту № 2054а ) зводиться до того, що Віталій Кличко може визнатись резидентом Німеччини, бо платив там податки. “Регіонали” під виглядом економічного закону протягнули норму, згідно з якою Кличку може бути відмовлено в реєстрації кандидатом у президенти. 
Тобто, оскільки Кличко платив податки в Німеччині, він визнається резидентом іноземної країни, таким чином він не проживав в Україні необхідні для балотування 10 років!... Підпункт 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 доповнити реченням такого змісту: “У випадку, якщо особа має право постійного проживання на території іноземної країни, вона вважається такою, що не проживає в Україні”. Також цим пунктом Кличку фактично закривається можливість балотуватись!”, – пояснив у соцмережі Facebook  представник “Свободи” Олександр Аронець.
Зазначимо, що зміни до Податкового кодексу провладна більшість ухвалила із порушенням регламенту ВРУ, навіть без обговорення і розгляду поправок до другого читання. Опозиціонери також заявили, що згадані поправки не обговорювались у профільному комітеті і з’явились вже у сесійному залі. Та лише після голосування представники трьох опозиційних фракцій заблокували трибуну ВРУ і зупинили роботу парламенту на півдня у четвер. Однак все це вже виглядало як махання кулаками після бою.
Ще більше олії у вогонь додало те, що автором скандальних поправок начебто виявився Ігор Бриченко, член фракції “Батьківщини”. На цьому наголошував і спікер Володимир Рибак і голова комітету питань податкової та митної політики Віталій Хомутинник (обоє “регіонали”) стверджучи, що загалом Бриченко вніс 31 поправку до Податкового кодексу. 
Ухвалені поправки не усувають Віталія Кличка із президентських перегонів, але створюють додаткові ризики для цього
Сам Бриченко не голосував за ухвалення законопроекту в цілому і відхрестився  від авторства поправок. “Шановні колеги, я вам ще раз кажу, що до закону №2045 і поправок, які позначені від Ігоря Бриченка, народного депутата України, я не маю жодного відношення. І не треба гратися… Якщо ви не хочете приймати законопроект від опозиції про звільнення Юлії Тимошенко, то не треба перекладати на Ігоря Бриченка ваші проблеми”, – заявив Бриченко з трибуни ВРУ, при цьому він переплутав номери законопроектів, маючи на увазі законопроект № 2054а.
“ПР через сфальшовану поправку вирішила зняти з президентських виборів Віталія Кличка і зробити це руками партії “Батьківщина” і моїми, і показати те, що начебто ПР до цього не має жодного відношення”, – заявив своєю чергою із трибуни ВРУ і Арсеній Яценюк, голова фракції “Батьківщини”.
А лідер “Свободи” Олег Тягнибок у парламенті заявив, що таким чином влада провокує опозицію блокувати парламент і зірвати Угоду з ЄС. Побоювання опозиціонерів у нинішній ситуації виглядають справедливими, так як спікер Володимимр Рибак учора під час зустрічі з послами країн-членів ЄС уже поскаржився на те, що опозиція зробила Україну заручницею власних політичих інтересів, і що нібито саме опозиція блокує вирішення справи Тимошенко.

Кличко йде в президенти


фото: klichko.org
Учора в кулуарах ВРУ лідер УДАРу повідомив журналістам, що до Генпрокуратури передані документи про підробку підпису Бриченка під скандальними поправками та про порушення регламенту під час їхнього ухвалення. Цікаво, що до ГПУ звернулися “ударівці”, а не сам Бриченко.  Тепер опозиція вимагає переголосувати зміни до Податкового кодексу і викинути з нього поправку, яка заважає Кличку. Та не це є найважливішим висновком з цієї ситуації. Адже ще у четвер Віталій Кличко із парламентської трибуни публічно заявив про те, що він балотуватиметься в президенти.
“Щоб покласти край всіляким спробам розправитись зі мною як з можливим кандидатом, я хочу заявити: Я балотуюсь в президенти. Сьогодні змінами до податкового кодексу влада намагається знищити своїх політичних конкурентів. Вони тихенько заховали поправку до кодексу, яка має абсолютно політичний зміст і спрямована особисто проти мене як ймовірного кандидата в президенти. 
Я чесно в ЗМІ сказав, що маю право на проживання у Німеччині. Але це не є порушенням українського законодавства і мого українського громадянства. Я – громадянин України з моменту проголошення Незалежності нашої держави і завжди ним буду, – підкреслив Віталій Кличко. – А зараз, намагаючись не допустити мене до участі у президентських виборах, через статтю у податковому кодексі мене фактично намагаються позбавити громадянства України. Це ж нонсенс і цинічне шахрайство. Не вийде!”, – сказав Кличко.
У його намірах балотуватись у 2015-му мало хто сумнівався, однак зробити таку заяву із трибуни ВРУ його явно змусили передчасно. Учора він уже розповів журналістам, що начебто готовий і вести перемовини про єдиного опозиційного кандидата на президентських виборах.
Ніщо не зможе врятувати владу від необхідності вирішувати справу Тимошенко
Прояснити ситуацію із можливими проблемами Кличка через поправки до Податкового кодексу спробував Андрій Магера, заступник голови Центрвиборчкому. За його словами, ці норми не мали б перешкодити лідеру УДАРу при реєстрації кандидатом у президенти, адже ЦВК приймає рішення про реєстрацію кандидатів виходячи із закону про вибори президента, закону про свободу проживання і пересування й Цивільного кодексу, а не Податкового кодексу. Однак такі поправки можуть використовувати суди для зняття кандидата з виборів. 
Знаючи, як працюють українські суди, Кличко не зможе бути спокійним до дня голосування, якщо поправки до Податкового кодексу не відмінять. Нині представники Партії регіонів не приховують задоволення від своєї гри і заявляють, що начебто зміни до Податкового кодексу не стосуються виборів. Але тут потрібно розуміти, що це нині вони не стосуються президентської гонки, а у 2015-му ще як стосуватимуться.
“Регіонал”  Віталій Хомутинник навіть заявив, що найкращим виходом із ситуації буде переголосування змін до Податкового кодексу. Однак зрозуміло, що опозиції тепер доведеться домовлятись і торгуватись із владою. 
Зрештою, як повідомляє видання Forbes із посиланням на свої джерела у ПР, “регіонали” в неофіційних розмовах кажуть, що Кличко став жертвою масштабної гри Віктора Януковича із ЄС та Росією. А Бриченко начебто був гвинтиком у руках ПР.
Українському гарантові потрібно було відтягнути вирішення справи Тимошенко, щоб побачити, що ж ще йому зможе запропонувати Володимир Путін. Зазначимо, що у четвер та п’ятницю Віктор Янукович перебував у Мінську в рамках засідання Євразійської економічної ради на зустрічі голів держав СНД.
Володимир Фесенко, політолог, керівник Центру політичного аналізу “Пента”
Очевидно, що це була гра від Партії регіонів. Карколомна комбінація, багатоходівка як у футболі. Регіонали це визнають, самі кажуть, що вони задоволені.

Але виникають великі підозри, що в цій грі взяли участь окремі представники “Батьківщини”. І тут потрібно зрозуміти, чому вони це зробили, чому опозиція проґавила цей законопроект і заздалегідь не спробувала заблокувати його розгляд у ВРУ. На ці питання поки відповіді нема.

Тому і виникають підозри, що окремі представники “Батьківщини” взяли учать у цих комбінаціях. Зазначу, що відповідний законопроект не усуває Віталія Кличка із президентських перегонів, але створює додаткові ризики. І об’єктивно всі розуміють, що для Яценюка Кличко, можливо, ще більший конкурент, аніж для Януковича. Тому що для Арсенія Петровича це конкурент за вихід у другий тур виборів.

Якщо Кличка не буде у президентських перегонах, тоді абсолютно точно у другий тур виходить представник “Батьківщини”. Хто це буде, Тимошенко чи Яценюк, це вже питання, яке буде вирішуватись пізніше. А сьогодні усунення Кличка із президентських перегонів відповідає інтересам “Батьківщини”.

Є й інший чинник, який викликає підозри: чому галас підняли тільки після голосування, чому не раніше? А одразу після голосування почали говорити про те, що це серйозний ризик для Кличка. Це може бути свідченням неповної щирості та подвійної гри окремих опозиціонерів, зокрема, представників “Батьківщини”. Тут насправді питань більше ніж відповідей, але відповіді потрібно шукати. Бо це породжуватиме не тільки підозри, а й атмосферу недовіри в середовищі опозиції.

Зауважу, що про порушення регламенту під час цього голосування говорять багато депутатів. Деякі “регіонали” навіть кажуть про можливість перегляду цього законопроекту. Про це зараз треба домовлятись, шукати варіанти, щоб зняти конфлікт. Це потрібно не для УДАРу, не для Кличка, а для того, щоб не з’явилось ще однієї конфліктної теми напередодні Вільнюського саміту. Нам ще бракувало, щоб окрім проблеми Тимошенко, з’явилась і проблема Кличка.

Нині є багато версій, чому сьогодні виникла така гра від влади. Вона є багатоцільовою. По-перше, все це створює проблеми для Кличка, його спровокували зробити заяву про участь у виборах раніше ніж очікувалось, раніше, ніж він планував. По-друге, це може створити певні конфлікти в опозиції. По-третє, відволікається увага від ситуації навколо Тимошенко, зокрема, від законодавчих варіантів вирішення її проблеми.
Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти
Влада провела блискучу інформаційну операцію. В умовах, коли усі обговорювали питання Юлії Тимошенко, вони змусили усю країну переключитись на іншу тему і обговорювати те, як Кличко йде в президенти, може він це робити чи ні, те, що він ледь не німецький підданий. У цьому контексті влада заробила шалені дивіденди.

Але потрібно розуміти, що ніщо не зможе врятувати владу від необхідності вирішувати справу Тимошенко. Це головне питання, яке нині стоїть на порядку денному. Усі інші політичні питання відкладаються на 2014-15 роки.

А питання Кличка ще буде підніматись. Якщо він справді буде загрозою як кандидат у президенти, то влада придумає ще багато способів, щоб його зупинити. Те, що відбулось цього тижня в парламенті було лише першою ластівкою.

Ми були свідками того, що це питання може на певний час заблокувати роботу парламенту. Але, думаю, позиція опозиціонерів не зміниться: ніщо не повинне завадити підписанню Угоди про асоціацію, а потім треба розбиратись.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4998 / 1.66MB / SQL:{query_count}