Політичні уподобання Львівщини

Жителі нашої області й далі шукають фаворита серед сил націонал-демократичного табору: рейтинг “Свободи” впав, УДАРу – піднявся

Львівщина традиційно вважається оплотом націонал-демократичних політичних сил в Україні. З одного боку, партії саме такого спрямування завжди знаходять тут підтримку, з іншого – саме у Західній Україні на кожних виборах відбувається найзапекліша боротьба між тими політиками, які заявляють, що сповідують подібні ідеологічні принципи. 
Нікого не дивує, що й нинішні політичні симпатії нашої області є відверто опозиційними: тут на голоси виборців полюють “Батьківщина”, “Свобода” та УДАР. Але Львівщина також цікава тим, що під час різних виборів більшість голосів тут набирають різні політичні сили. 
“Я б сказала, що виборці обирають архетип національно-патріотичної сили на кожних виборах. Спочатку був Рух, потім “Батьківщина”, але і в ній розчарувались, тому треба було шукати когось іншого. Симпатії виборців вдалось завоювати “Свободі”…”, – зазначила Наталія Зайцева-Чіпак, керівник Українського центру вивчення громадської думки “Соціоінформ”. Однак нещодавнє дослідження цього Центру продемонструвало, що нині “Свобода” втрачає підтримку на Львівщині.

Фаворити змінюються

Соціологічне опитування “Соціоінформу”,  яке було проведене 1– 16 вересня і в ході якого опитано 1200 респондентів, показало, що якби вибори до Верховної Ради пройшли найближчим часом, то  близько 30% голосів набрала б “Батьківщина” (об’єдна із “Фронтом змін”), а  ВО “Свобода” та УДАР – приблизно по 21%. Помилка репрезентативності становить 3,5%.
А тепер згадаймо результати минулорічних парламентських виборів на Львівщині: ВО “Свобода” – 38%, ВО “Батьківщина” – 35,48%, УДАР – 14, 44 %. За словами політолога Анатолія Романюка, результати виборів та соцопитування не зовсім коректно порівнювати, адже під час голосування зовсім інша мобілізація виборців, однак тенденція до зменшення підтримки “Свободи” простежується. І важко спрогнозувати, зупиниться чи продовжуватиметься таке явище.
Серед виборців Львівщини фаворитом у президентській гонці нині є Віталій Кличко
“Під час парламентських виборів “Свобода” позиціонувала себе як радикальна політична сила. Пам’ятаємо її різку реакцію під час перших сесійних засідань на те, що деякі опозиційні депутати вийшли зі своєї фракції. Коли ж партія починає ставати іншою, то вона, змінюючись, може втратити і прихильників, які хочуть бачити її саме радикальною… З одного боку, це є розширення спектру виборців, а з іншого – вона ризикує втратити своїх виборців”, – зауважив Анатолій Романюк.
 Підкорити облраду                             
Місцеві вибори, які і президентські, вже не за горами, тож дослідження “Соціоінформу” також заміряло й те, як нині розподіляються сили головних політичних гравців на обласному рівні. Виявилось, що якби вибори до Львівської обласної ради відбувались найближчим часом, то ВО “Батьківщина” набрало б 28,3%, ВО “Свобода” – 21,7%, УДАР – 19,1%. Кожен шостий житель області не визначився зі своїм вибором, а майже кожен десятий станом на сьогодні не хоче йти на вибори.
Нагадаємо, що на виборах до обласної ради 2010 року “Свобода” набрала 25, 98% голосів. “Батьківщина” через внутрішні конфлікти та заборону суду взагалі не брала участі у цьому волевиявленні, тож фракція цієї партії утворилась у ЛОР лише нещодавно: “Батьківщина” поглинула “Фронт змін” і відповідно назва фракції змінилась (у фракції “Батьківщина” в облраді нині лише один старий “тимошенківець”, що переміг вже на довиборах, а решта фракції – це соратники Яценюка). А “фронтовики” на виборах трирічної давності набрали 11,96% голосів. Щодо УДАРу, то у 2010-му ця партія набрала лише 3,11% голосів.
Тож, як бачимо, розстановка сил у майбутньому скликанні облради може суттєво відрізнятись від нинішньої ситуації. З  огляду на те, що “Батьківщина” користується найбільшою симпатією у сільській місцевості, підтримка “Свободи” розподіляється доволі рівномірно серед різних виборців, а УДАР найбільше набирає саме у місті Львові, то в майбутньому цікавою може бути боротьба за Львівську міську раду, абсолютну більшість в якій нині має “Свобода”. Однак соціологічні служби чомусь поки не проводять дослідження того, як розподіляються симпатії львів’ян саме в контексті найближчих виборів до ЛМР.
Експерт також звернув увагу на певне зменшення підтримки “Батьківщини” і на те, що  УДАР набирає сил на Львівщині. “Кожні чергові парламентські вибори на Львівщині призводять до появи нового агента в межах національно-патріотичного табору. Якщо політична сила не виправдовує себе у ролі такого агента, то виборець її відпускає. Нині таким агентом може бути УДАР…”, – додав Анатолій Романюк. 
Водночас потрібно зауважити, що рівень підтримки політичних сил змінюється в залежності від того, де проживають виборці – у Львові чи області. Зокрема, в обласному центрі люди більше довіряють “Свободі” та УДАРу (приблизно по 24%), а от у сільській місцевості беззаперечним лідером є “Батьківщина” (30 – 39%). При цьому варто зауважити, що саме жителі сіл виявились найбільш дисциплінованим електоратом: тут менша частка тих, хто не хоче йти голосувати, а також тих, хто не визначився із вибором.

Претенденти на найвищий пост

А ще однією особливістю підтримки партій є особистість їхніх лідерів. І знову ж таки, нині з цим аспектом в УДАРі краща ситуація, аніж в його партнерів по опозиції.
Під час соціологічного опитування дослідники також заміряли симпатії виборців Львівщини до кандидатів у президенти. Так, якби президентські вибори відбулись найближчим часом, то фаворитом тут був би Віталій Кличко – 22,8%. Зауважимо, що до уваги респондентів надали список, в який була включена Юлія Тимошенко, тож саме леді Ю, за умови гіпотетичного волевиявлення, найближчої неділі посіла б друге місце на Львівщині – 18,3%. Далі йдуть Арсеній Яценюк – 13,9%, Олег Тягнибок – 9,6%, Петро Порошенко – 3,6%, Віктор Янукович – 2,7%, Юрій Луценко – 1,5%, Віктор Ющенко – 1,1%. А майже 18% жителів Львівщини ще не визначились у своїх політичних уподобаннях.
72% респондентів підтримують можливість відправлення Юлії Тимошенко на лікування за кордон, водночас голосувати за неї готові 18,3%
Зрозуміло, що ці результати ще коригуватимуться в залежності від того, чи вдасться опозиціонерам домовитись про одного кандидата у президенти, а також від того, як складеться доля Тимошенко. І тут варто зауважити, що жителі Львова та області чітко розрізняють ставлення до леді Ю та свою готовність за неї голосувати на виборах. 72% респондентів висловились за дозвіл відправити Ти­мошенко на лікування за кордон, водночас підтримати її на президентських виборах нині готові вже згадані 18,3% опитаних.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4279 / 1.6MB / SQL:{query_count}