Камо грядеши?

Рішення Європейського суду щодо незаконності арешту і тримання під вартою Юлії Тимошенко є остаточним. Місія Європарламенту знову в Україні…

фото: lenta-ua.net
Якби Віктор Янукович направду планував проявити політичну волю і звільнити свого політичного опонента Юлію Тимошенко чи хоча б  дозволити їй поїхати на лікування за кордон, то саме тепер мав би для цього слушний момент і всі необхідні передумови.
Адже 30 липня набуло чинності рішення  Європейського суду з прав людини, в якому ідеться про політичну мотивацію арешту леді Ю в 2011-му через “газову справу” і порушення її прав у зв’язку з арештом. Однак поки депутати Європарламенту заявляють про те, що Тимошенко треба відпустити на волю, українська влада й далі торгується. Проте часу в неї залишилось небагато.

Різні реакції

Щойно сплив термін ос­карження першого рішення ЄСПЛ у справі Тимошенко, як у Європі заговорили про те, що його таки потрібно виконувати. Ребекка Хармс, євродепутат, співголова групи Зелених/ЄВА у Європарламенті, заявила про необхідність звільнення Юлії Володимирівни.
“Юлію Тимошенко слід негайно звільнити! Влада повинна повністю виконати рішення ЄСПЛ, який констатував необґрунтованість затримання політика. Це рішення, яке полягало у тому, що її арешт був порушенням прав людини, 31 липня стане юридично обов’язковим до виконання, адже саме тоді спливе термін подачі апеляції. Три місяці тому суд назвав арешт українського політика свавільним. Рішення української влади і Президента, свавільні так само, як  і рішення про ув’язнення Тимошенко, ставлять під загрозу поглиблення відносин між Україною та Європейським Союзом. Звільнення і реабілітація Юлії Тимошенко є передумовами укладення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Верховенство права, незалежність судової гілки і демократичний прогрес є передумовами набуття цією угодою чинності”, – цитує прес-служба “Батьківщини” Ребекку Хармс, посилаючись на офіційний прес-реліз групи Зелених/ЄВА.
Юлія Володимирівна заявила, що в країні, яка прагне ввійти до ЄС, не може бути політичних в’язнів
Але в українському Мін’юсті вважають, що рішення Європейського суду виконане повністю. “Новим Кримінальним процесуальним кодексом України передбачена абсолютно нова процедура обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, його оскарження, зміна, перегляд та продовження терміну такого тримання, що відповідає вимогам Конвенції та практиці Європейського суду. Таким чином, Україна повністю виконала рішення у справі “Тимошенко проти України”, оскільки відсутні будь-які інші зобов’язання за цим рішенням”, – зазначено в заяві Міністерства юстиції.
Своєю чергою захист Тимо­шенко назвав такі виправдання Мін’юсту “позицією африканських диктаторів”. “Я вважаю те, що написав Мін’юст, юридично необґрунтованими речами. Це юридична абракадабра, яка не має під собою жодного правового сенсу”, – заявив учора Сергій Власенко. І повідомив, що, посилаючись на перше рішення Європейського суду, захист леді Ю звертатиметься до Верховного Суду України з вимогою перегляду та скасування незаконного рішення щодо “газової справи”.
Нагадаємо: ЄСПЛ вже розпочав розгляд другої скарги від захисту Тимошенко, в якій мовиться про порушення права на справедливий суд. 

Чи не увірветься терпець?

Однак другого рішення ЄСПЛ у справі Тимошенко ще немає. Після першого постає питання: чи вистачить нині Європі зміни українського КПК? Напевно ні. Та й експерти вже зауважили, що після певного періоду позитиву в перемовинах місії Європарламенту та української влади, який був у травні – червні, нині знову настає погіршення у взаєморозумінні.
фото: dw.de
“Очевидні зрушення в переговорах спостерігалися в той час у заявах як європейців, так і української влади, навіть Януковича. Натомість нещодавно прозвучала заява Кожари про те, чи показовою була інформація громадських організацій у Харкові, про те, що законодавством заборонено лікувати Тимошенко за кордоном. Це свідчення того, що та “партія війни” з Тимошенко, яка існує в українській владі, перейшла у певний наступ. І можливо, їй вдалося вплинути на Януковича. Не виключаю, що в ЄС отримали такі тривожні сигнали, що Україна може не піти на компроміс в питанні лікування Тимошенко за кордоном”, – зауважив Володимир Фесенко, керівник Центру політичного аналізу “Пента”, повідомляє “Український тиждень”.
І саме такі побоювання, на думку експерта, стали причиною ще одного візиту в Україну місії Кокса-Квасневського. Нагадаємо, що екс-президент Європарламенту і екс-президент Польщі за останні два місяці уже вчетверте  відвідали нашу державу. На початку червня Александр Квасневський заявляв, що Тимо­шенко можуть звільнити до кінця вересня. Про таку можливість і про те, що домовленість уже існує, повідомляла й низка українських ЗМІ. Однак реальні плани оточення українського гаранта їм не відомі. 
Відомо лиш те, що цього тижня Кокс і Квасневський зустрічались із Віктором Яну­ковичем у Криму та відві­дали Юлію Тимошенко у харківській лікарні. Результатів перемовин поки що не розголошують, але вже за традицією Квасневський може пролити світло на поточну ситуацію під час спілкування з європейською пресою.
Кокс і Квасневський відвідали Україну вчетверте за останні два місяці
Юлія Тимошенко висловила сподівання на те, що Угоду про асоціацію між Україною та ЄС підпишуть у листопаді. Таку думку ле­ді Ю оприлюднила її донька Євгенія. “Маю велику надію, що всі критерії, визначені Радою ЄС як необхідні для підписання Угоди, будуть виконані урядом Януковича, що дозволить підписати її у листопаді під час саміту “Східного партнерства”… Відповідальність за це та за долю України на її шляху до ЄС лежить саме на Януковичі… В країні, що прагне асоціації з Європейським Союзом, не повинно бути політичних в’язнів”, – сказала Євгенія Тимошенко після спілкування з матір’ю в лікарні.
І вже насамкінець потрібно сказати, що євроінтеграція України, яку прямо пов’язують зі звільненням Тимошенко, не надто подобається Росії. Недарма експерти заявляли про те, що Володимир Путін нещодавно приїжджав до України насамперед для того, аби відрадити Віктора Януковича підписувати Угоду про асоціацію з ЄС. Сповна підтвердив такі думки і сам Президент РФ, взявши участь у круглому столі, організованому Віктором Медведчуком, на якому обговорювали питання цивілізаційного вибору України. Назва цього заходу говорить сама за себе – “Православно-слов’янські цінності – основа цивілізаційного вибору України”.
Нині ж експерти певні, що російська влада робитиме все можливе для того, щоб зірвати підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Може дійти до провокацій…

 До теми                                          
У ЄС побачили і позитив…
Поки тривають “торги” за Тимошенко, представники Євросоюзу бачать не лише негатив. Штефан Фюле, єврокомісар з питань розширення та політики сусідства, заявив, що Україна демонструє позитивну тенденцію щодо підписання Угоди про асоціацію з ЄС.
“Звичайно, Україна може в листопаді підписати договір про асоціацію, це залежить від неї самої. Свою позицію щодо цієї справи чітко висловила в грудні Рада Європейського Союзу: країна повинна припинити вибіркову систему правосуддя, реформувати виборче законодавство та показати прогрес у здійсненні реформ адаптації до стандартів ЄС. Українська влада розуміє важливість Угоди про асоціацію для країни”, – зазначив Фюле, повідомляє “Українська правда”, посилаючись на польське видання “Gazeta Wyborcza”.
На думку єврокомісара, наші політики просто не знають, куди йти, але хочуть інтеграції з ЄС.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7852 / 1.61MB / SQL:{query_count}