Нарешті українці пережили день виборів. Якщо говорити про партійні списки, то багатьох здивував результат “Свободи” і КПУ. Сумнівів у їх проходженні до парламенту майже не було, проте набрані відсотки можна назвати протестним голосуванням. Якщо у випадку із політичною силою Олега Тягнибока симпатію українців можна пояснити опозиційністю та чіткою ідеологічною позицією, то успіх партії Симоненка залежав здебільшого від “штучної опозиційності”: у своїй рекламі комуністи критикували партію влади, з якою успішно співпрацюють у парламенті.
А от результат УДАРу міг бути і кращим. У великій мірі прогнозованим є перше і друге місця відповідно Партії регіонів і “Батьківщини”.
Цікава ситуація склалась на виборах-2012 із низькою явкою – 57,99% (лише на позачергових парламентських виборах-2007 було на дільниці прийшло менше виборців, а саме 57,94% – “Пошта”). При цьому цьогоріч Львівщина продемонструвала найвищу серед усіх регіонів політичну активність – явка виборців в нашій області склала 67,13%. А от найменшою явка виявилась у Севастополі – лише 49, 65%.
На превеликий жаль, українців не здивувати маніпуляціями на виборах. Підкуп виборців, “каруселі”, адміністративний тиск – усе це, за словами спостерігачів, мало місце на виборах-2012. Поправка на те, що порушення в день виборів нібито не мали системного характеру, швидше за все дозволить міжнародній спільноті визнати парламентські вибори в Україні демократичними. Та й прогалини в українському законодавстві ускладнюють фіксацію маніпуляцій на виборах: порушників потрібно ловити “за руку”, що рідко є можливим.
До цього варто зазначити, що день 28 жовтня став своєрідною картинкою для Заходу. Навіть віце-президент Національного фонду демократії Надя Дюк, котра була учасницею делегації американських спостерігачів зазначила: “Українці технічно вміють проводити вибори, щоб міжнародні спостерігачі не побачили масових порушень на своїх очах. Але загальний фон не був добрим”.
Тут варто зауважити, що основні механізми для можливих зловживань були запущені раніше. Зокрема окружні виборчі комісії за допомогою технічних партій були сформовані непрозоро і без рівного представництва суб’єктів виборчого процесу. Сьогодні їхній непрофесіоналізм і помилки пояснюється людським фактором, зокрема втомою.
Разом із цим Жанна Усенко-Чорна, заступник голови Центрвиборчкому заявила, що у низці округів до електронної системи “Вибори” вносяться неправильні результати голосування. “Є цілий перелік округів, в яких мають місце розбіжності між введенням в інформаційно-аналітичну систему “Вибори” і протоколами з мокрими печатками та підписами членів виборчих комісій. Таких округів по Україні досить багато”, – зазначила вчора заступниця голови ЦВК, інформує УНІАН.
Так чи інакше, якщо говорити про вибори на Львівщині, то в нашій області цей процес, за словами експертів, відбувся якісніше, ніж у решті регіонів України. Проте основних проблем не уник ніхто. Серед них і списки виборців.
“На “гарячу лінію” КВУ надійшло понад 100 дзвінків від громадян Львівщини. Більшість людей не знаходили себе у списках. Половина скарг стосувалась тих людей, які у попередніх списках на дільниці себе знаходили, а в уточнених їх уже не було”, – зазначила Оксана Дащаківська, виконавчий директор обласної громадської організації “Комітет виборців України”.
Її слова підтвердив і Федір Алєйніков, начальник відділу адміністрування Державного реєстру виборців, заступник голови робочої групи із сприяння, підготовки та проведення виборів Львівської ОДА.
“28 жовтня поскаржилось близько 3,5 тисяч виборців. 90% скарг стосувались невключення, або неправильного включення до списків виборців”, – зазначив він.
Окрім цього, Оксана Дащаківська також розповіла про проблеми з голосуванням “на дому”. “Були деякі дзвінки з приводу голосування за місцем перебування. Для тих людей, які голосували вдома, складався витяг зі списку виборців. Члени ДВК для таких людей, які внесені до витягу, ще в неділю вранці, 28 жовтня, телефонували і вимагали надати копію паспорта, бо інакше їх не включать у витяг зі списку виборців, і відповідно вони не зможуть проголосувати вдома. Хоча, відповідно до чинного законодавства, витяг мав бути складений ще в суботу, 27 жовтня”, – зауважила Дащаківська.
З її слів, загалом у день голосування всі чекали провокацій, проте зафіксованих фактів є дуже мало. До КВУ вертались люди, які розказували про спробу купити голос, але жодного кримінального факту зафіксовано не було. Оксана Дащаківська лише розповіла про те, що на одній із дільниць у Дрогобицькому окрузі № 121 в кабінці для голосування знайшли ручку із зникаючим чорнилом. Порадившись, члени ДВК вирішили зараховувати ті бюлетені, на яких було чітко видно відтиск ручки.
Ще однією проблемою на виборах-2012 стала неосвіченість членів виборчих комісій. “Ми мали нагоду поспілкуватись із представниками 10 міжнародних організацій, які спостерігали за виборами по всій Україні. Їм поставили одне запитання: “Яка проблема була на цих виборах, якої не було на минулих 2006, 2007 та 2010 роках?”. Всі вони відповіли: “Головна проблема – це низький рівень кваліфікації членів ДВК”. До 2015 року просто необхідно внести корективи в те, як ці комісії формувати, бо від цього в великій мірі залежать самі результати голосування”, – розповів Назар Бойко, керівник моніторингово-аналітичної групи “Цифра”.
Експерт також зауважив, що дуже погано була організована комунікація на рівні ДВК і ОВК. Якщо в ОВК надходили роз’яснення чи вказівки з ЦВК, багато часу йшло на те, щоб їх донести до ДВК. Унаслідок цього відбувались масові випадки уточнення протоколів. Навіть ті люди, які мали досвід їхнього складання з минулих виборів, не знали, як це робити зараз, бо технічна процедура змінилась.
“70% протоколів дільничних виборчих комісій ОВК скеровують на складання уточнених протоколів. Головними типовими помилками в протоколах ДВК були: неточності з номерами партій, помилки в прізвищах кандидатів. Окрім цього, були випадки, коли всі виборчі бюлетені скидали в одну коробку, а не запаковувалися належним чином. Також виборчі бюлетені транспортували не чотири члени ДВК, а три, як це було у попередньому законі. Непоодинокі випадки, коли при транспортуванні бюлетенів і протоколів не було місця для міліціонера; уточнені протоколи привозив уже один член ДВК; часто протоколи не були запаковані в секретні пакети, були відкриті”, – каже Оксана Дащаківська.
Члени ДВК дуже потомились, відстоявши величезні чергах в окружкомах. Так, у виборчому окрузі №115 на одній із дільниць організували імпровізований мітинг із криками “Ганьба”! “І нарешті стало зрозуміло, що робить в ОВК “Беркут”: захищає їх від членів ДВК. Інакше ми мали б ситуацію 2010 року коли члени дільничних комісій брали штурмом ОВК, тому що не змогли чекати і сидіти скільки треба, щоб здати виборчу документацію. Немає крісел, черга доходила до 200 людей”, – розповіла Оксана Дащаківська.
Своєю чергою і члени окружних виборчих комісій втомлені. Зачитуючи кожен протокол, робили часті помилки. Змушені були повертатись і повторно зачитувати. Варто відзначити, що у двох виборчих округах особи, що зачитують протоколи і помагають системному адміністратору вносити дані до комп’ютерної інформаційної системи, за словами Дащаківської, чітко підконтрольні Партії регіонів, що змушувало спостерігачів дуже пильно слідкувати як вносяться ці дані.
Зазначимо, що вчора з’явилась інформація від Оксани Дащаківської про те, що деякі ОВК на Львівщині намагаються штучно завищити результати Партії регіонів в області.
Загалом помилки в сам день виборів були дуже неоднозначні. Багато непорозумінь було з партією “Собор”, так як не всі дільниці у бюлетенях проштампували навпроти неї позначку “Вибув”. (загалом по Україні повідомлялось про випадки, коли штамп “Вибув” ставили навпроти партії “Свобода” – “Пошта”).
“Є дільниці, де печатка поїхала з ДВК в окружну комісію. Це грубе порушення. На деяких виборчкомах члени ДВК спали прямо на дільницях. Щодо протоколів, то цікаво, що сама процедура складання протоколів ДВК була чітко прописана. Є навіть спеціальна програма надіслана ЦВК, в яку “забивши” всі дані можна перевірити чи правильно ви заповнили протокол. Та для роботи програма потрібні комп’ютери, які не кожна ДВК може собі дозволити”, – зазначив Андрій Дутчак, координатор спостереження за парламентськими виборами у Львівській області Громадянської мережі “ОПОРА”.
З його слів, є загроза, що на окремих дільницях вибори можуть визнати недійсними. (У трьох дільницях 115 округу у Львові). Зокрема і через штампи “Вибув”. Зазначимо, що для самої “ОПОРИ”, за словами її представників, ці вибори виявились найважчими із 2004 року. 28 жовтня роботу сайту цієї громадянської мережі було заблоковано через хакерські атаки.
Нагадаємо, що про факти атак на свої сайти у день виборів повідомили й інші громадські організації, що моніторили парламентські вибори, а також низка кандидатів і політичних партій.
Аналізуючи результати виборів оприлюднених на сайті ЦВК, хотілось би розпочати із мажоритарної складової. Станом на вчорашній день вже було опрацьовано близько 90% протоколів. Якщо говорити про Львівщину, то тут чітко спрацювала ставка опозиції. Узгоджені тандемом “Батьківщина”-”Свобода” кандидати-мажоритарники перемогли на 11 із 12 округів області. Зокрема лідерами голосування стали Михайло Хміль, Ірина Фаріон, Ігор Васюник, Юрій Михальчишин, Ірина Сех, Роман Ілик, Василь Пазиняк, Лідія Котеляк, Степан Курпіль, Андрій Тягнибок, Олег Канівець. І лише у Городоцькому окрузі № 120 більше голосів отримав самовисуванець Ярослав Дубневич, там він переміг завідома слабкого кандидата від опозиції Тетяну Чорновіл.
Одразу ж зазначимо, що сенсаційними можна назвати перемоги Василя Пазиняка, Лідії Котеляк, Андрія Тягнибока над кандидатами, які вклали значні суми у вибрчу кампанію - мова про Тараса Козака, Тараса Батенка, Андрія Лопушанського.
Ці результати також підтвердили безпідставність зазіхань на львівські округи партії “УДАР”. Кличко і Ко переоцінили свої сили у західних областях, а відтак не змогли домовитись і на ключових округах у центральній Україні.
Щодо партійної підтримки мешканців Львівської області, то симпатії розділились порівну між “Свободою” і “Батьківщиною” – обидві політсили виграли по шість округів.
Станом на 19.00 вчорашнього дня Центральна виборча комісія опрацювала понад 95% протоколів виборів у загальнодержавному багатомандатному окрузі (за партійними списками). Відповідно до цих даних лідирує Партія регіонів із 30,68% голосів, своєю чергою “Батьківщитна” набирає понад 25%. Несподівано напружена боротьба розгорнулась між УДАРом та КПУ за третє місце. За них проголосувала приблизно рівна кількість виборців. Урешті-решт УДАР обігнав комуністів – 13, 72%. У КПУ – 13,45%. У парламент також проходить “Свобода”, набравши понад 10% голосів. Це ще не остаточні результати, проте вони зміняться не набагато.
Цікавими в контексті боротьби за партійними списками є абсолютних крах проекту “Україна-Вперед!” та реанімованої Віктором Ющенком “Нашої України”.
Ув’язнена лідерка “Батьківщини” Юлія Тимошенко, котра перебуває зараз у харківській лікарні, заявила про те, що парламентські вибори сфальшовані від початку до кінця і оголосила голодування. Про це повідомив її захисник Сергій Власенко, повідомляє “Інтерфакс-Україна”.
“Визнати їх чесними, або частково чесними, або взагалі виборами - це означає сказати всім тим, хто корумпував народ… “хлопці, ви все правильно зробили, чиніть так і далі, ми всі готові сказати вам на чорне біле, назвати зло добром, назвати фальсифікаторів чесними політиками, тому що всі ми за політичну кон’юнктуру, за політичну доцільність, а не за правду та не за європейські цінності”, – зазначила леді Ю у своєму зверненні, поширеному партією “Батьківщина”.
Тимошенко заявила про те, що через корупцію на мажоритарних округах та підправляння “фальшивими протоколами з підкуплених дільничних та окружних комісіях” результату національного екзит-пол, влада намагається сформують свою більшість у Верховній Раді.
Якщо відволіктись від технічного процесу організації та встановлення результатів волевиявлення, то перше на що потрібно звернути увагу загалом по Україні – масове використання провладними кандидатами адмінресурсу.
Юрій Шведа, відомий політолог, доцент кафедри політології ЛНУ ім. І. Франка, зазначив, що подивившись на організацію виборчої кампанії як тривалого процесу і оцінку виборів як певного підсумку того, що відбувалось раніше, то охарактеризувати виборчу кампанію як демократичну, як таку що відповідає вищезазначеним європейським принципам не можна.
“Якщо говорити про нинішні вибори, то адміністративний ресурс був на цих виборах. Влади була а присутня на виборах. Більше того, вона коригувала результати, але робила це не так брутально і цинічно, як було раніше. Влада цивілізувалась, зрозуміла, що існують певні закономірності, визначаючи які можна досягнути того чи іншого результату у громадській думці чи голосуванні. Влада на цих виборах була присутня ще більше ніж на попередніх, але робила це дещо витонченіше та гламурніше”, – заявив політолог.
Юрій Шведа закликає передусім звернути увагу на те, що вибори відбулись у ситуації, коли лідери опозиції кинуті за грати. Окрім цього, громадська думка формувалась через ЗМІ, котрі здебільшого перебувають під патронатом влади. А кандидати не мали рівних можливостей на цих виборах.
“Якщо вибори визнають демократичними — це означатиме легітимність влади, яка прийшла в такий спосіб надати їй карт-бланш на здійснення тої політики, яка нині здійснюється... Сподіваюся, що міжнародні спостерігачі звернуть на це увагу. В іншому випадку матимемо ситуацію схожу на російську, коли всі говорили про те, що порушення були, але вони мали не системний характер, тому влада є такою якою є і з нею потрібно рахуватись і фактично дає її карт-бланш”, – заявив Шведа.
Експерт зазначив, що мажоритарний компонент який ми отримали значною мірою визначатиме і представництво у парламенті і пізніше буде впливати на прийняття політичних рішень. Він також висловив думку про те, якщо політичні сили, що декларують свою опозиційність, отримали сумарно більшу кількість голосів ніж тандем ПР і КПУ, незважаючи на використання “регіоналами” усіх наявних у них ресурсів. Ба більше, навіть комуністи розуміючи непопулярність Партії регіонів вибудували свою виборчу кампанію на її критиці і таким чином забрали частину голосів. Щоправда і псевдноопозиційні сили забрали частину голосів від опозиції.
“Але якщо все це додати, то абсолютно очевидно, що та хвалена політика стабільності і добробуту не отримує підтримки більшості населення України. А відтак якщо йти за демократичними традиціями і принципами, якщо вибори є політичним зрізом настроїв населення, то наступним кроком мало б бути формування нової парламентської більшості на основі тих, політичних сил які отримали цей мандат довіри більшості виборців, а відтак Партія регіонів повинна перейти в опозицію”, – заявив Юрій Шведа.
Водночас експерт застеріг передчасно говорити про те, що вибори закінчились. Це можна буде робити лише тоді, коли вже немає ніяких оскаржень і всі питання вирішенні у судовому порядку. За словами політолога, попередні вибори показують, що буває дуже багато судових позовів і розглядів. Інколи результати виборів після таких розглядів були діаметрально протилежними у порівняні із оприлюдненими. Тож на нинішньому етапі в частині судових рішень можуть бути зловживання в ту чи іншу сторону.
Зазначимо, що учора Андрій Магера, заступник голови ЦВК, заявив про неприпустимість встановлення судом результатів виборів народних депутатів в окремих одномандатних виборчих округах. За його словами, суд може зобов’язати ОВК вчинити певні дії, наприклад, здійснити повторний підрахунок голосів на якийсь дільниці, або врахувати ті чи інші факти, але крім ОВК протокол ніхто не складе.