Вибори-2012: шанс “реабілітуватися”

Опозиція, переконавши українців піти голосувати, зможе обійти “біло-синіх”, а влада, провівши вибори чесно, матиме можливість відновити своє демократичне реноме

Опозиція, переконавши українців піти голосувати, зможе обійти “біло-синіх”, а влада, провівши вибори чесно, матиме можливість відновити своє демократичне реноме

Українську демократію перевірять на виборах. У цьому принаймні запевняє голова Європейської ради Герман ван Ромпей. На прес-конференції після саміту Україна – ЄС він заявив, що “проведення цих виборів підтвердить, наскільки важливими є зобов’язання з боку керівництва України створити належні умови для всіх учасників”. 

Насправді ж, ці учасники й самі додають собі достатньо підстав поступитися десятками мандатів на користь влади. Тривалі перемовини про “єдиний фронт” поки лише демонструють кількість лідерів серед опозиціонерів. Та й фронтів таких у підсумку може виявитися кілька.

Vox populi  

Першість БЮТ та ривок КПУОстаннє дослідження соціологів "Рейтингу" показує, що БЮТ - "Батьківщина" обігнала регіоналів за рейтингом. Якби вибори до ВРУ відбувалися у грудні, то за БЮТ проголосувало б 20,3%, а за ПР - 19,4%. Ще 11,3% віддали б свій голос "Фронту змін", 8,1% - комуністам, а 5% - силі Кличка. При цьому персональні рейтинги президента і головної опозиціонерки зрівнялися - кожен із них володіє 18,9% підтримки. Примітно також, що за останній місяць впала кількість тих, які "проти всіх" - із 13% у листопаді до 9% у грудні.Хоч більшою несподіванкою є підвищення рейтингу комуністів, які за місяць запаслися новими симпатиками: у листопаді вони мали 5% прихильників, сьогодні ж - 8%. Зміна наче й невелика, однак і цього достатньо, аби рахувати ще не отримані мандати. На думку Олександра Солонтая, ріст рейтингу КПУ пояснюється трьома факторами: "Перший - йде розчарування у Партії регіонів та її союзників, відтак частина їхніх голосів перепадає КПУ. Другий - нема альтернативної сили, що була б "не така, як інші партії", а КПУ зберігає свій імідж, намагаючись пройти між крапельками. Їхня риторика часто опозиційна, але ми розуміємо, що вона при владі. Однак виборець КПУ цього не усвідомив до кінця. Третій фактор - соціологічні опитування показують низький відсоток явки. А дисциплінований комуністичний електорат є активним. Якщо ж зросте загальна явка й активність в Україні, то рейтинги КПУ впадуть".

Хто кому опонент 

“Якщо на виборчому окрузі буде три або й більше кандидатів від опозиції, то противники влади однозначно програють мандат. Якщо ж буде один, хай навіть слабкий, він, найімовірніше, зможе здобути перемогу”, – певен експерт Інституту політичної освіти Олександр Солонтай. Відсот­ків такому кандидату додав би й сам статус – погоджений усіма опозиційними силами. Однак перспективи “єдиного списку” є сумнівними, позаяк опоненти влади не дають підстав вважати, що встигнуть домовитись. 

Загалом же, каже Солонтай, парламентські вибори для політичних сил не є ціллю. “Політичні сили розглядають вибори 2012-го не як мету, а як передумову, сходинку до виборів 2015-го, як трамплін на президентські вибори”, – каже Солонтай під час обговорення регіональних особливостей виборчих перегонів, що днями відбулося у Львові. 

Проте не всі учасники перегонів братимуть участь через власну амбіційність. Зрозуміло, що більшість із майже двохсот партій вибори проігнорує. Будуть і ті, що підуть заради галочки – аби не втратити свідоцтва про реєстрацію. 

“На вибори підуть близько 50 політичних партій, яким участь у виборах потрібна не для того, щоб пройти і реально конкурувати за мандати, а тільки для того, щоб не позбутися свідоцтва про реєстрацію – не більше”, – каже  експерт із виборчого законодавства Євген Радченко. 

Згідно із Законом про “Політичні партії”, анулювання свідоцтва про реєстрацію можливе, якщо партія протягом десяти років не висуває своїх кандидатів на вибори президента або парламентарів.

ЦВК без роботи не залишать

Усі партії, які все-таки знайдуть сили, щобільше – кошти, аби “йти до парламенту”, додадуть роботи передусім Центральній виборчій комісії, якій протягом 15-17 днів необхідно буде перевірити усіх мажоритарників та “списочників” на відповідність законодавству, зареєструвати кандидатів, відмовити їм або й віддати документи для усунення неточностей. 

“Яким чином ЦВК впорається з таким обсягом роботи? На комісію покладено занадто багато організаційних питань, які їй буде дуже складно вирішити”, – резюмує експерт. При цьому наразі залишається нез’ясованим питання про фінансування роботи ЦВК. У понеділок члени комісії затвердили кошторис виборів-2012, підрахувавши, що у проекті держбюджету поки бракує 385 млн гривень, тобто 32%. 

Загалом цьогорічні вибори депутатів ЦВК оцінила в 1 млрд 212 млн 400 тис. гривень, при цьому близько половини цієї суми становитимуть оплата праці членів виборчих комісій та нарахування на заробітну платню. 

ДО ТЕМИ

Гібридна форма

Не лише вибори є маркером, що показує демократичність країни. Аналітики “The Economist Intelligence Unit” цього тижня оприлюднили “Індекс демократії країн світу за 2011 рік”, країни в якому ранжуються за п’ятьма параметрами: оцінка виборчого процесу та плюралізму; діяльності влади; політичної участі; політичної культури, а також стану із громадянськими свободами.

Україна в рейтингу посіла 79 місце (зі 167), минулого року була 67-ма. Тоді нашу державу охарактеризували як “недостатньо демократичну”, а цьогоріч долучили до когорти “гібридних країн”, що ледь не дотягують до авторитарних режимів.

На думку експертів із “The Economist Intelligence Unit”, найбільше в Україні погіршилася ситуація саме із виборчими стандартами та політичним плюралізмом. Окрім того, знизилися оцінки і якості діяльності влади, і стану громадянських свобод. Інші залишилися на рівні 2010 року. 

“Відомо, що проектом Закону “Про Держбюджет України-2012” передбачено лише 817 млн 500 тис. грн. Таким чином, для проведення чергових виборів народних депутатів України додатково потрібно 394 млн 900 тис. гривень”, – повідомляють на сайті ЦВК. 

Проект бюджету про­йшов перше читання, і завтра його знову розглядатимуть депутати. Наразі уточнений текст документа недоступний, тому й не відомо, чи дослухалися урядовці до ЦВК. За словами Євгена Радченка, недофінансування виборчого процесу на третину спричинить величезні проблеми, головним чином – саме із здійсненням ЦВК організаційних питань і питань реєстрації кандидатів… 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.4896 / 1.61MB / SQL:{query_count}