Українська атракція

На вашу думку, чи доцільно організувати туристичний маршрут у чорнобильську зону?

На вашу думку, чи доцільно організувати туристичний маршрут у чорнобильську зону?

Міністерство з питань надзвичайних ситуацій України планує з січня 2011 року організовувати систематичні туристичні маршрути до чорнобильської зони. Зокрема, міністр МНС України Віктор Балога зазначив, що “в чорнобильську зону необхідно відкрити двері, щоб люди бачили ситуацію”. “Насамперед тут, у Чорнобилі, можна розповісти про важливу історію”, – зазначає голова Групи розвит­ку Організації Об’єднаних Націй, адміністратор Програми розвитку ООН Гелен Кларк, яка у вихідні відвідала чорнобильську зону. Вона наголосила, що потрібно знати про важливість ядерної безпеки, про життя сміливих людей, які займалися ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, про жителів чорнобильської зони, які назавжди залишили цю територію. “Навіть якщо це дуже сумні історії, така зацікавленість може сформувати певний економічний потенціал”, – сказала представник ООН. Водночас експерт з енергетичних питань Національного екологічного центру Дмитро Хмара вже розкритикував ініціативу міністра МНС Віктора Балоги про відкриття чорнобильської зони для того, щоб її масово відвідували туристи. За інформацією “Німецької хвилі”, Дмитро Хмара наголошує, що в зоні за понад двадцять років не проведено повної інвентаризації території, і водити туди туристів украй небезпечно.
Нині ж тури в чорнобильську зону організують переважно для іноземних туристів декілька приватних фірм. Сьогодні “Пошта” запитує читачів: чи доцільно організувати туристичний маршрут у чорнобильську зону?

Оксана Марискевич,
заступник директора з наукової роботи Інституту екології Карпат НАН України:

– Такий маршрут уже існує, хоча  навіть короткотривале свідоме перебування в зоні з підвищеним рівнем радіації суперечить здоровому глузду. Але сталкери завжди були. В цьому випадку мене турбує інше – цинізм влади, яка централізовано хоче заробляти навіть на трагедії, замість того, щоб забезпечити  захист населення держави від радіоактивного сміття, що дотепер вивозиться з території ЧАЕС у вигляді металобрухту, лісоматеріалів тощо. Хіба що кошти, які зароблять від цього туристичного маршруту, власне на це скерують...

Уляна Куйдич,
журналіст, турист зі стажем:

– Чому б і ні. Вже зараз такі вилазки є доволі популярними, але ніяк не регулюються. Чорнобиль вже давно став легендою, символом епохи, а ще років через 20 тим паче стане історією. Зараз же проводяться екскурсії в місця, де були концтабори. Єдине, що потрібно визначити, як впливатиме на здоров’я туриста перебування в зоні, й обов’язково повідомляти про це мандрівників. Я збираюсь поїхати в чорнобильську зону, поки її ще повністю не комерціалізували. Із запровадженням організованого туризму Чорнобиль не буде аж таким унікальним місцем і стане радше розвагою для іноземців.

Ігор Филипів,
художник:

До таких ідей ставлюся вкрай негативно і з міркувань здоров’я, і з етичних. Що маю на увазі? Людина за своєю натурою дуже довірлива. Вона вважає, що коли кудись везуть на екскурсію, то це – як мінімум – безпечно. У випадку чорнобильської зони таким упевненим у безпеці я би не був, оскільки офіційним джерелам щодо рівня радіації у цій зоні особисто сам не вірю ні на йоту. З іншого боку, не люблю, коли з біди роблять цирк чи звіринець. А чим є така екскурсія, як не спробою чергового шоу для того, аби задовольнити чиюсь споживацьку цікавість?

Любов Галась,
перший заступник голови правління Львівського обласного відділення Українського фонду культури:

– Така екскурсія може належати до розряду екстремального туризму. Вважаю, що за кошти, які підуть на організацію таких екскурсій, краще допомогти людям, які постраждали від аварії на ЧАЕС. Такі поїздки можна організовувати тільки для того, щоб матеріально допомогти жертвам аварії чи тим, хто хоче більше знати про Чорнобиль. Але не думаю, що таких людей буде багато. У нас є цікавіші місця, куди можна їздити. Мертва зона – це мертва зона. Вона має в собі негатив. Я багато їздила такими місцями, нічого позитивного з таких поїздок не візьмеш. У всьому має бути здоровий глузд.

Дмитро Скрильніков,
голова ГО “Бюро екологічних розслідувань”:

– Наскільки мені відомо, екскурсії в чорнобильську зону проводять уже давно. Хоч, може, й не регулярно, та не завжди на комерційній основі. При цьому організатори забезпечують відповідні заходи, дозиметри, маршрут, тощо. Часто возять туди й журналістів. Їхати чи не їхати – особистий вибір. Люди мали нагоду побачити на власні очі масштаби катастрофи та наслідки виходу з-під контролю так званого мирного атому. До речі, нещодавно уряд продовжив експлуатацію блоків на Рівненській АЕС, проектований термін  роботи яких закінчився. Щодо комерційного туризму, то це залежить від того,  хто, як і для чого буде його організовувати. Насамперед має бути гарантія безпеки людей, а також організатори й туристи повинні усвідомлювати, що це місце катастрофи, яка принесла і далі несе горе багатьом родинам, та відповідно ставитись до цього.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4346 / 1.59MB / SQL:{query_count}