Чому, на Вашу думку, на дорогах Львівщини висока аварійність?
На Львівщині за 10 місяців 2010 року ДАІ зафіксувала 9299 ДТП, у тому числі 1330 – з постраждалими, під час яких загинули 152 особи, а ще 1742 зазнали травм. За цей період в області сталося 163 ДТП із неповнолітніми, в яких 9 дітей загинуло, а ще 169 були травмовані. Через збільшення кількості ДТП співробітники УДАІ у Львівській області продовжили до 18 листопада спецоперацію “Безпечна дорога”, спрямовану на запобігання аварійності на дорогах регіону. Найчастіше водії перевищують швидкість, сідають за кермо напідпитку, порушують правила обгону, проїзду перехресть та залізничних переїздів. Відповідно, весь цей букет грубих порушень ПДР створює аварійні ситуації, де травмуються чи гинуть самі горе-шумахери та їхні пасажири. Прикро, але факт, досі багато львівських власників авто не хочуть користуватися пасками безпеки та розмовляють під час руху по телефону. За кордоном водії собі цього не дозволяють! Нашим же бракує дисципліни та правової культури. Сьогодні “Пошта” запитує у читачів: чому, на їхню думку, на дорогах Львівщини висока аварійність?
Богдан Мицак,
начальник ДАІ м. Львова:
– Я скажу неприємну для водіїв думку. Збільшенням штрафів ми проблему не вирішимо. Розв’язання цієї проблеми має відбуватися по-іншому – порушив Правила дорожнього руху, працівники ДАІ склали адмінпротокол, вилучили посвідчення водія, і на тому крапка. Якщо водій порушив правила зупинки і стоянки, маємо вилучити номерні знаки або за допомогою евакуатора забрати машину на штрафмайданчик. Інакше дисципліни на дорогах ми не доб’ємося! Бо, якщо навіть зробимо штраф за зупинку і стоянку в невстановленому місці тисячу гривень, все одно його сплатити буде дуже важко. Для того, щоб зафіксувати порушення правил зупинки і стоянки, інспекторові біля автомобіля-порушника треба простояти інколи цілий день. Бо водій приїхав зранку на роботу, припаркував машину і пішов, а увечері повернувся і поїхав додому. Цілий день інспектор біля машини стояти не буде. А коли порушникові заблокують колеса, машину забере евакуатор чи інспектори ДАІ вилучать номерні знаки, питання буде вирішене. Те саме стосується перевищення швидкості. Інспектори склали протокол, і поки той протокол дійде до порушника, мине багато часу, бо він може жити в іншому місті, а бути прописаним в іншому. А якби вилучили водійське посвідчення, прикріпили його до протоколу, то водій би вже не вигадував іншу адресу проживання, а чітко сказав, де він мешкає, бо йому треба повернути документ, аби їздити.
Ігор Мартинів,
співзасновник львівського “Volkswagen клубу”:
– По-перше, за кермом багато придурків. По-друге, ДАІ, замість штрафувати тих придурків, займається дурницями: пасеться на “рибних місцях” і сидить в кущах при дорогах не там, де ризик аварійності, а там де їх не видно. Тобто, це спільна проблема як водіїв, так і інспекторів ДАІ. Поки обидві сторони не зрозуміють свою відповідальність, аварійність на дорогах збільшуватиметься незалежно від сум штрафів.
Ігор Герич,
професор Львівського національного медуніверситету:
– На мою думку, велика кількість дорожньо-транспортних аварій в Україні стається з кількох причин: відсутність елементарної культури водіння у водіїв і переходу вулиць у пішоходів. Даються взнаки, звісно, і наші дороги. Це три головні причини. Якби їх вдалося усунути, статистика ДТП різко впала б. Мене, як власника авто і водночас медика, дуже дивує безпечність пішоходів – переходять вулицю де, як і коли хочуть. Але життя у нас одне і ним треба дорожити. Вважаю, якби вдалося людей, які з тих чи інших причин мають перебувати на вулицях увечері та вночі, за державний кошт забезпечити відсвітлювачами, як це є за кордоном, травм і смертельних випадків на дорогах поменшало б. Щодо підвищення розмірів штрафів, гадаю, це дасть певний позитивний результат, порушників, можливо, на 10-20% стане менше, але це не вирішить проблеми в цілому.
Олег Микитишин,
приватний адвокат:
– Є кілька факторів, які спричиняють високу аварійність на наших дорогах. Насамперед це проблема самого дорожнього полотна, єдиним власником якого є держава в особі Укравтодору. На утримання доріг у належному стані автомобілісти, і не тільки, сплачують податки, якими держава як монополіст не вміє належним чином розпорядитися. Відсутність чіткої позиції щодо законодавчої бази – Правила дорожнього руху надто роздуті, містять багато технічних моментів, які водієві знати не обов’язково, але їх треба знати, щоб отримати права (хоч часто сам інспектор ДАІ не знає їх досконало), це створює передумови для корупції, для купівлі прав. А водій, який купив права, – це потенційний убивця за кермом.
Проблема розмітки і дорожніх знаків, які не завжди відповідають ситуації, а оперативно приводити їх у відповідність не вдається через довгу паперову тяганину, адже, як не парадоксально це виглядає, відповідають за них комунальні служби.
Роман Романко,
арт-директор дизайн-студії “Креативні рішення”:
– Для себе вирізняю чотири причини. Перша – це якість самих доріг — розмітки, дорожнього полотна і знаків. Навіть якщо заплющити очі на ями, то я собі не уявляю, чим керуються творці розмітки: то суцільна смуга намальована там, де проглядається кілометр траси, то дозволений обгін на закритому повороті. Друга – це, звичайно ж, безкарність і самовпевненість водіїв на престижних “бульбовозах”. Мовляв, високо сиджу, далеко бачу, двигун величезний, правила не для мене писані. Третя – відсутність у більшості водіїв як такої школи водійської майстерності і поводження в аварійних ситуаціях. У нас вчать просто — гальмуй або з’їжджай у кювет, аби живий лишився. Ну і в останню чергу причиною високої аварійності є неймовірне збільшення кількості самих автівок, причому старого “автопрому” на дорогах не меншає. Відповідно, і б’ються одні в одних – кредитні “бюджетки” в дідусевих ВАЗів.
Оксана Біла,
заступник директора з наукової роботи Національного музею імені А. Шептицького у Львові:
– На це є кілька причин. По-перше, перевантаження міста автотранспортом, що вимагає від водіїв особливої уважності та коректності один до одного під час руху, а цього їм часто бракує. По-друге, неправильне паркування чи навіть правильне, яке перекриває рух не лише іншим автівкам, а й пішоходам, що вимушені маневрувати, уможливлюючи зіткнення. А головне, як на мене, це молодняк за кермом, який часто-густо бравує і якому, попри брак досвіду водіння, на правила дорожнього руху просто начхати. Мовляв, чим ти нахабніший на дорозі, тим крутіший!