Які заходи можуть зупинити аварії на залізничних переїздах?
У п’ятницю, 22 жовтня, на залізничному переїзді у Брюховичах трапилася ДТП – залізничний кран врізався в автомобіль “Мерседес-207”, унаслідок чого загинули водій та пасажир, дитина потрапила у лікарню. Це вже третя аварія на залізничних переїздах України за останні два тижні. Вони змусили говорити про безпеку переїздів. Серед основних пропозицій, як можна уникнути таких ситуацій, – встановлення шлагбаумів на всіх об’єктах, а також посилення відповідальності водіїв за порушення правил дорожнього руху. Адже, за інформацією обласної ДАІ, лише за цей рік на Львівщині зафіксовано понад 5 тисяч грубих порушень правил проїзду залізничних переїздів! Отож, сьогодні ми запитуємо читачів “Пошти”, які заходи можуть зупинити аварії на залізничних переїздах?
Ігор Мартинюк,
голова Галицької РО Народного Руху України:
– Вважаю, що це комплексна проблема. Адже все залежить від двох чинників: по-перше, рівня культури самого водія, по-друге, відповідальності перед законом. Ми знаємо, що треба зупинятися на знак STOP, багато говоримо про взаємоповагу на дорозі, але трагічних ситуацій стає щоразу більше. Бо у того, хто за кермом, нема відчуття страху та відповідальності за порушення правил дорожнього руху. Якщо цього не буде, ситуація на дорогах не зміниться. А “гальмівні” чинники з’являться тоді, коли знищимо корупцію в ДАІ, коли кожен, незалежно від того, чи то депутат, чи син прокурора, буде відповідати уповні перед законом, починаючи від втрати посвідчення водія до відбуття терміну ув’язнення. Лишень тоді у водія зникне легковажність, яка так часто коштує людині життя.
Ігор Мартинів,
співзасновник львівського “Фольксваген-клубу”:
– Звичайно ж, найбільш дієвим засобом були б шлагбауми на кожному переїзді. Але це не дешеве задоволення, а наша влада постійно бідкається на нестачу грошей в бюджеті. Тому за наших умов є просте і геніальне рішення: слід обладнати переїзди світлофорами. Далеко не всі водії зупиняються на знак “стоп”. Тоді як на червоне світло світлофора мало хто відважиться їхати. Встановіть на залізничних переїздах світлофори, такі ж, як на звичайних перехрестях, на червоне світло у всіх водіїв спрацьовує рефлекс. Дешево і сердито.
Микола Савельєв,
головний редактор газети “Ратуша”:
– Наразі шлагбауми на українських залізничних переїздах виглядають бутафорією, оскільки їх легко можна об’їхати і навіть збити. Тому, думаю, що одним із виходів могла б стати заміна шлагбаумів на такі, що повністю перекривають дорогу, навіть коли їх доведеться встановлювати по два – справа і зліва. Цікаву практику убезпечення водіїв від спокуси перетнути переїзд на “ червоне” я побачив у Німеччині. Там при наближенні поїзда не лише вмикаються “стопи” на світлофорах, а й автоматично з’являються з-під асфальту невеликі стовпці – не поїдеш навіть тоді, коли дуже захочеш. З іншого боку, могло б вплинути на українських водіїв запровадження за перетин залізничних переїздів на червоне світло дуже високого розміру штрафу, а ще ймовірність втратити права керувати автівкою на рік-два, якщо не назавжди.
Тарас Стадницький,
інженер-дизайнер:
– Жодні заходи ситуацію на переїздах виправити не допоможуть, поки не зміниться свідомість, поки наші водії не стануть відповідальними за свої дії та за життя тих, кого вони везуть. Виховувати це потрібно з дитинства, привчати до дотримання норм і правил. У нас же, як правило, завжди є не тільки спокуса, а й азарт обійти, обігнати, обхитрувати іншого. Тому ні автоматизовані шлагбауми, ні тотальний контроль нічого не змінять, на кожному переїзді поліцая не поставиш, і навіть чавунна брама перед переїздом проблему не вирішить.
Олег Сорочкін,
викладач юридичного факультету ЛДІНТУ ім. В. Чорновола, кандидат у депутати до Львівської міської ради від політичної партії “Громадянська позиція”:
– Передусім держава має будувати естакади та мости через залізничні колії. Також облаштувати залізничні переїзди так, щоб автомобіль ніяк не міг виїхати на переїзд під час руху поїзда. Потрібно проводити інформаційні кампанії для водіїв, показувати нещасні випадки на залізничних переїздах. Таким чином спонукати їх дотримуватися правил дорожнього руху, щоб надалі уникнути подібних ситуацій.
Сергій Перерва,
перший заступник головного ревізора з безпеки руху поїздів та автотранспорту Львівської залізниці:
– До вирішення цієї проблеми треба підходити системно. Насамперед потрібно грамотно розробити галузеву програму безпеки руху на залізничних переїздах та пішохідних переходах. Окрім цього, необхідно активізувати роботу з проведення цільових інструктажів для автоперевізників, постійно наголошувати на недопущенні порушень правил дорожнього руху. Особливою частиною вирішення ситуації має стати робота з будівництва шляхопроводів, об’їзних доріг на дільницях з інтенсивним рухом поїздів та автотранспорту, щоб ліквідувати перетини доріг і колій на одному рівні.