Чи готові Ви до подорожчання продуктів харчування з осені?
Уже традиційно щороку одразу ж по завершенню літа в Україні стрімкими темпами зростають ціни. Звісно, не вельми приємний сюрприз для громадян після відпусток, але нічого тут не вдієш. Схоже, навіть попри місцеві вибори 31 жовтня, не стане винятком і цьогорічна осінь. Вітчизняні експерти одностайні: з вересня українцям таки варто очікувати подорожчання продуктів харчування. Аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь каже, що зростуть ціни на хліб, м’ясо, цукор та овочі. “У перший місяць осені потрібно чекати різкого зростання цін. Його дасть зерно, відповідно, подорожчають хліб і м’ясо, адже тварин і птахів годують зерном”, – додає він. За словами експерта Українського клубу аграрного бізнесу Володимира Лапи, зерно на внутрішньому ринку подорожчало на 15%, і це може спричинити подорожчання борошна і, відповідно, підвищення цін на хлібобулочні вироби на 7 – 10%. А ось несоціальні сорти хліба можуть зрости у ціні на 20 – 25%. На думку директора інформкомпанії “ПроАгро” Миколи Верницького, вслід за зерном подорожчає й м’ясо – і свинина, й курятина. Звісно, й за ковбасу з гаманця доведеться викласти більше. Окрім цього, імовірно, на 30% восени подорожчають і молокопродукти. Як зазначають представники однієї з агрокомпаній, цьогоріч спостерігається зростання цін на молочну продукцію у світі більше, ніж удвічі, порівняно з минулим роком, особливо на вершкове масло. Якщо торік була можливість купувати масло для закладки в Білорусі, то зараз це дуже дорого, а вітчизняні виробники молока не в змозі забезпечити власний ринок, кажуть представники компанії. Крім того, існує факт сезонності, в цей період надої значно знижуються. Для влади ж все о’кей. Так, глава уряду Микола Азаров певен: в Україні немає підстав для підвищення цін на хліб. Таку заяву посадовець зробив, щойно в деяких областях ціни на хліб пішли вгору. А на вчорашній нараді віце-прем'єр-міністр Віктор Слаута заявив, що “уряд забезпечить стабільне функціонування продовольчих ринків та не допустить безпідставного зростання цін на продукти”. Сьогодні запитуємо у читачів “Пошти”: чи готові вони до подорожчання продуктів харчування з осені?
Наталія Кузьма,
керівник прес-служби Університету банківської справи НБУ:
– Звісно, мене, як і всіх громадян України, підвищення цін на продукти харчування шокує. Ба більше, подейкують, що це лише початок зростання цін. Отож, аби хоча б якось підготуватися до цього, ми з чоловіком робимо деякі запаси. Зокрема, вже придбали крупи та муку. Окрім цього, більше, ніж минулого року, консервуємо овочів та фруктів на зиму.
Віра Лясковська,
голова комісії природокористування, охорони довкілля і благоустрою ЛМР:
– Фінансово я до цього готова, а от морально – абсолютно ні. Моя пенсія дозволить мені купувати продукти після подорожчання, але багато людей зможуть жити лише на хлібі й воді, аби звести кінці з кінцями. Це абсолютно нерозумно – планувати два “удари” по кишені восени: подорожчання комунальних послуг і продуктів харчування. Підняття ціни однобоко змінює ситуацію, люди не отримують якісніших послуг. Вартість зростає, а якість залишається на тому ж рівні…
Олександра Служинська,
президент Благодійного фонду “Салюс”:
– Я щойно повернулася з відпустки і наразі ще до кінця не зорієнтована, які зараз маємо ціни. Безперечно, негативно ставлюся до зростання вартості продуктів харчування. Адже кожне таке підвищення для громадян України означає, що вони мають себе в чомусь обмежувати. Тим паче, зарплати не зростають, а якщо й зростають, то не так швидко і не в таких пропорціях, як вартість продуктового кошика. А ось про підвищення ціни на газ навіть побоююся говорити, бо постає запитання: як зиму пережити і вчасно заплатити за комунальні послуги?!
Марічка Ільїна,
більдредактор:
– Безперечно, що не готова. Про яке зростання цін на харчі може йти мова, коли комунальні послуги й так будуть високими, вартість усього лише зростає?! Поза тим, жодного перерахунку державної допомоги по догляду за дитиною до трьох років немає досі! А це, до речі, обіцяли зробити. Держава на місяць дає мізер – лише 130 грн! Це сміх і гріх. Аби отримувати більшу допомогу, потрібно зібрати величезну купу документів. Не розумію, чому продукти мають бути дорожчими, якщо аграрний міністр рапортує про добрі цьогорічні врожаї. Хіба з пшеницею є певні проблеми. Ба більше, треба мати розум збільшувати ціни напередодні місцевих виборів.
– Оскільки погодні умови цього літа – просто екстремальні, як і, зрештою, економічні, то вже давно підозрювала, що восени буде подорожчання продуктів. Та все сподівалася, що якось минеться, тим більше, що саме на початку осені виходжу заміж. Отож, такі фінансові зміни стануть першим серйозним випробуванням для молодої родини. Доведеться затягувати паски!