Бійтеся байдужих

Чому, на вашу думку, суспільство так мляво реагує на втрату історичних цінностей?

Чому, на вашу думку, суспільство так мляво реагує на втрату історичних цінностей?

Із фондів Національного музею зникли 40 раритетів: серед них рукописи та стародруки, датовані ще XV століттям, – писала “Пошта” минулої суботи. Музейники стверджують – сталася наймасштабніша крадіжка за всі роки існування Національного музею! Однак  з незрозумілих причин, ні правоохоронні органи, ні влада не б’ють на сполох.  Слідство веде Галицький районний відділ міліції. Справа розглядається з 2004 року, коли працівники музею повідомили про зникнення перших речей. Однак поки музейники звіряли фонди,  правоохоронці не завдавали собі клопоту шукати, хто б міг привласнити раритети. Мовляв, знайдуться... Часу шукати безцінні речі немає. Урешті, що для музейників цінність, для інших – шматок старого  паперу. Тож, речі зникали й надалі, як і надія їх знайти. І навіть зараз, коли достеменно відомо, що  національна скарбниця, можливо, безповоротно втратила частину  своїх скарбів,  жодної реакції не відчутно.  На диво, бо ще кілька років тому пропажі з українських музеїв, навіть незначних полотен роботи авторів, знаних тільки фахівцям, спричиняли суспільний резонанс. А що казати вже про світ, у якому миттєво реагують на мистецьке злодійство. Що трапилося з нами, чи ми збайдужіли до всього, що безпосередньо не стосується власного добробуту й комфорту?

Тож “Пошта” вирішила запитати читачів: чому, на вашу думку, суспільство так мляво реагує на втрату історичних цінностей?

Тарас Антошевський,
директор  РІСУ, історик:
– Люди мляво реагують на крадіжки  національних цінностей, мабуть, тому, що сама крадіжка у свідомості пересічного українця не є злом. Раніше система вчила красти, і крали в колгоспах, бо “так треба було”. Навіть прислів’я придумали: “Не вкрадеш – не проживеш”… Те, що люди не реагують на крадіжки в архівах, музеях, свідчить про відсутність історичної пам’яті. Не зацікавило, не виникло питання: “Як таке може бути?”  Важко у цьому підозрювати тих, хто має доступ до цінностей, бо переважно в таких інституціях працюють фанати своєї справи. Тоді хто крав: охорона?.. Жахливо те, що гроші  мають більше значення, ніж сама історична пам’ять. І не тільки в музеях та архівах крадуть. У церквах зникають ікони, й люди кивають у бік священика. Або там, де горять церкви, не знаходять навіть залишків цінних речей, а це – пам’ятка того села, їх історична спадщина. Прикро, але сатана править бал.

Олексій Антипович,
керівник соціологічної групи “Рейтинг”:

– Я розширив би це питання не просто до історичних цінностей, а до будь-чого, що включає в себе традиції, культуру. Наше суспільство насправді не є таким розвиненим, щоб турбуватися чи переживати за такі речі, як культура, мистецтво, власна історія і традиції, на жаль. А все це за собою тягне навіть не мляву реакцію. Суспільство взагалі ніяк не слідкує за цим, йому байдуже до тих речей, до яких приходиш потім, коли вони уже всі втрачені і ти починаєш їх цінувати. А з іншого боку, наше суспільство перебуває на стадії роздумів про те, як вижити, заробити, утримати сім’ю, як утриматися на плаву. Відповідно, коли відбудеться стабілізація, і люди впевнено дивитимуться у майбутнє, вони більше звертатимуть увагу на власну культуру і традиції та на збереження історичної пам’яті. А поки що нам до цього далеко. Як тільки ми почнемо жити, як у Європі, маю на увазі елементарні матеріальні речі, тоді ми задумаємося і про культуру. Цей шлях проходить все людство. Найближчі 10– 20 років ми будемо дуже мляво реагувати, а, радше, просто не помічати втрати наших традицій, культурних цінностей і т.д.    

Тарас Лозинський,
заступник голови Інституту колекціонерства українських мистецьких пам’яток при НТШ, художник:

– Основна причина таких ситуацій, що ніхто не має “зеленого” поняття, що таке національні скарби. Запитайте працівника будь-якого музею чи архіву, аби назвав найвизначніші скарби їхнього культурного осередку, – вам не скажуть. Хоча градація більш і менш цінних речей мала би бути вироблена. Від суцільного хаосу в голові маємо хаос не лише в закладах культури, а й держави.

Борис Возницький,
Герой України, директор Львівської галереї мистецтв:

– Найперше, думаю, що все залежить від загального настрою у державі. За попереднього нашого Президента ми мали в Україні Комісію з питань культури та духовності, до якої входила навіть Ліна Костенко. Нині навіть не знаю, хто в тій комісії є, бо попередніх людей розігнали… Я пригадую, як у 60-70 роках ми їздили Львівщиною, аби зібрати культурні надбання, що були розпорошені по селах. Внаслідок дій радянської влади 1300 церков перетворили на склади, а ікони та інші цінності люди ховали в себе. Коли ми хотіли забрати до галереї цінні речі, то люди лягали під авто і не випускали з села! Нині трапляється, що навпаки – в руки дають і називають ціну… У людей затерлося відчуття сакрального. Інший приклад: за Радянського Союзу на Львівщині згоріли чотири церкви, а за часів незалежності вже встигли спопеліти 82.

Ірина Магдиш,
керівник програм центру культурного менеджменту:

– Можливо, тому, що у суспільства вкрали майбутнє взагалі. Це, звичайно, не виправдання, але у ситуації, коли крадуть від президента до двірнички, і чим вище злодій, тим безкарніше йому це сходить з рук, розпачати над загубленими рукописами – наївно. Посадять найменш винного, а рукописи давно у якогось табачніка, наприклад. Докладати дровець у вогнище під тим “стрілочником”? Не хочеться. Домагатися правосуддя? Не віриться. Так і живемо.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4171 / 1.6MB / SQL:{query_count}