Як ви ставитеся до запровадження кримінальної відповідальності для
власників собак за укуси їх чотирилапих улюбленців?
Верховна Рада України взяла за основу проект закону, який запроваджує кримінальну відповідальність за порушення вигулювання собак, якщо це призвело до тілесних пошкоджень або смерті потерпілого. Проект змін до Кримінального і Кримінально-процесуального кодексу запропонували депутати від НУ-НС Ольга Герасим’юк та Ірина Геращенко. Документ підтримали і відтак проголосували за нього 382 народні депутати.
Кримінальний кодекс України пропонують доповнити статтею 264-1 “Порушення порядку вигулювання домашніх тварин (собак)”. Згідно із запропонованими змінами, якщо внаслідок такого порушення пес завдав тілесних пошкоджень середньої тяжкості потерпілому, особа, що супроводжувала тварину, карається штрафом від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, виправними роботами на термін до двох років, або обмеженням свободи до трьох років. Якщо порушення правил вигулювання собак призвело до смерті потерпілого або йому були завдані тяжкі тілесні пошкодження, особу, яка супроводжувала тварину, каратимуть позбавленням волі на строк від трьох до восьми років. У разі загибелі кількох осіб – від 5 до 10 років позбавлення волі.
“Пошта” запитала читачів, як вони ставляться до запровадження кримінальної відповідальності для власників собак за укуси їх чотирилапих улюбленців?
Ігор Берчак,
журналіст:
– Вважаю таке рішення правильним. Власники собак, користуючись безкарністю, часто поводяться вкрай нахабно. Не раз можна побачити, як величезний собацюра гасає дитячим майданчиком чи парком без намордника, а господар на всі зауваження відповідає: “Не чіпайте – не вкусить”. Тепер, сподіваюся, власники собак поводитимуться культурніше, пам’ятаючи про ошийники чи намордники, адже на порушників чекатиме цілком реальне покарання, аж до кримінального переслідування.
Наталя Міхнова,
начальник управління внутрішньої політики Львівської міськради:
– Для мене особисто ця тема є дуже складною, тому що в моїй родині стався трагічний випадок: пес покусав 9-річну дівчинку, і вона померла від втрати крові. Відтоді моя родина дуже стримано ставиться до домашніх тварин, особливо собак. Я не експерт і не юрист, але підтримую запровадження кримінальної відповідальності щодо дій чотириногих. Власники собак повинні знати, що це серйозна справа і за неї потрібно нести повну персональну відповідальність.
Петро Адамик,
депутат Львівської міської ради:
– Позитивно, адже власники чотирилапих повинні нести повну відповідальність за їхні дії. Особливо це стосується господарів бійцівських порід собак. Також вважаю, що усі власники собак повинні подбати про те, щоб їхні улюбленці в оточенні людей завжди мали намордники. А за порушення такого правила має бути встановлений адміністративний штраф.
Катерина Сліпченко,
журналіст:
– Я вважаю, що відповідальність власників потрібна. Адже, як правило, у тому, що пес некерований, винен власник, який лінується займатися дресурою. Добре навчена тварина майже ніколи не нападає без команди. Також варто приділити увагу і загальним правилам поведінки людей стосовно псів, адже, як власник пса, я дуже часто стикаюся з тим, що навіть мами провокують маленьких дітей: “Піди, погладь песика!” Цього робити не можна в жодному випадку, адже пес може неадекватно відреагувати на те, що до нього пхається невідома людина. Виходить, що винен пес, і пса у більшості випадків присипляють. Проте, як правило, винна людина – або власник, який не дотримується законів, або перехожий, що легковажить елементарними правилами безпеки.
Оля Сидор,
волонтер Львівського товариства
захисту тварин:
– Посилення відповідальності власника за собаку підтримую. Але кожен закон має передбачати і обов’язки, і права. Тож якщо зобов’язати власників одягати собакам у громадських місцях намордники, то водночас потрібно визначити достатню кількість місць для вигулу, інакше порушуватиметься інший закон – “Про захист тварин від жорстокого поводження”, розділ 2, стаття 7: “Умови утримання тварин повинні задовольняти їхні природні потреби в їжі, воді, сні, рухах, контактах із собі подібними, у природній активності”. Як і більшість українських зоозахисників, вважаю, що набагато актуальнішим є зараз в Україні запровадження суворого ліцензування та контролю за розведенням і продажем собак, адже саме безконтрольне розведення є основним фактором появи безпритульних тварин. Це дозволить державі обмежити й контролювати поширення собак, зокрема й так званих “бійцівських”.