Чи відмовитеся ви від участі в соціальних інтернет-спільнотах, якщо їх контролюватимуть силові структури?
Завсідники соціальних мереж тепер мають привід для занепокоєння. Міністерство внутрішніх справ України хоче створити окремий департамент для боротьби з незаконними матеріалами в інтернеті. Один з основних розповсюджувачів таких матеріалів – соціальна мережа “ВКонтакте”, повідомив головний радник міністра внутрішніх справ Костянтин Стогній. Правоохоронців турбують фото- і відеоматеріали, які містять дитячу порнографію, сюжети з убивствами та іншими подібними матеріали в соцмережі “ВКонтакте”. Костянтин Стогній сказав, що міністр знає про цю проблему.
– Але є інший бік цієї проблеми, який заганяє її в глухий кут. А всьому провиною – політика... Що буде, якщо зараз Служба безпеки фільтруватиме сайти, закриватиме їх? Одразу ж її звинуватять у наступі на свободу слова, – наголосив Стогній. Але якщо правоохоронці чи працівники спецслужб матимуть доступ до різноманітних файлів “ВКонтакте”, то де гарантія, що вони не доберуться до особистої інформації кожного з користувачів цього сайта і не використовуватимуть отримані дані у своїх інтересах? Стогній пояснив, що “ВКонтакте” – мережа російська, хоч там і мільйони українських користувачів. Тому в понеділок група з МВС вилетіла до Москви для обговорення створення нового департаменту, який займатиметься цим напрямком. У квітні поточного року МВС України разом зі своїми російськими колегами влаштували стеження за користувачами “ВКонтакте”. “Якщо брати історію “ВКонтакте”, то цей сайт з нешкідливої мережі поступово перетворюється “на той самий Infostore”, – пояснив тоді начальник відділу з боротьби з кібер-злочинністю МВС України Руслан Пахомов. Тож “Пошта” вирішила поцікавитися у затятих завсідників соціальних мереж, чи відмовляться вони від участі в соціальних інтернет-спільнотах, якщо їх контролюватимуть силові структури?
Галина Лірник,
ведуча музично-розважальних програм на радіо “Львівська хвиля”:
– Відмовлюся частково. Соціальні мережі використовую не лише у приватних справах, а й в роботі. Якzщо почнуть контролювати, приватне життя відправлю кудись погуляти, геть від інтернет-спільнот. Проте підтримую будь-яку ініціативу проти цієї ганебної ідеї владних структур.
– Звичайно, що відмовлюсь. Хоча абсолютно не здивує інформація, якщо СБУ вже цим займається. Новий режим, що при владі, хоче все тримати у залізному кулаку і, можливо, що буде застосовувати “свободу слова” і в соціальних мережах.
Святослава Мелень,
менеджер з туризму:
– Інтернет-спільноти є певною мірою закритими приватними організаціями. Тому якщо їх хтось буде контролювати, то вони втратять свою сутність. Тож як тільки якась силова структура візьме їх під опіку, то я відразу перестану ними користуватися.
– Питання контролю – дуже не однозначне. Мені доводилося натрапляти на сторінки користувачів, які варто було б контролювати. З іншого боку, у соціальних інтернет-спільнотах є дуже багато людей, які присутні там лише заради звичайного спілкування, і такий контроль – це втручання у їх особисте життя. Щодо мене, то навряд чи відмовлюся від участі в соціальних інтернет-спільнотах, якщо їх інспектуватимуть силові структури. Такі спільноти – це перш за все один з найпростіших способів знайти старих друзів, однокласників, можливо, навіть людей, з якими ходили в дитячий садочок. Хто б це не контролював, від можливості знайти людей, з якими мене колись пов’язувало життя, через ревізування силових структур відмовлятися не буду.
Роман Заяць,
керівний партнер радіо-порталу M Joy:
– Привабливість інтернет-спільнот і полягає в тому, що кожен “юзер” може зробити частину інформації доступною тільки для своїх друзів, а решту – загальнодоступною. У випадку контролю за такими ресурсами відпадає необхідність “бавитися” в розподіл інформації, адже вся вона буде і так загальнодоступна. Правильно було б інформувати користувачів соціальних мереж, що подана ними інформація є доступною і з часом може бути використана (як мінімум під час реєстрації). Думаю, цього ніхто не робитиме. Слід також розрізняти, який це буде контроль, адже більшість користувачів і так використовують соцмережі як комунікатор, або – для розваг. Для таких присутність “всевидячого ока” не матиме значення. Але сам факт, що за тобою стежать, є неприємним і щонайменше викличе перехід з однієї мережі в іншу (наприклад, аудиторія мігруватиме від “ВКонтакте” до “Facebook”). При виборі соціальної мережі я б обов’язково звертав увагу на конфіденційність поданої інформації, адже тепер соціальні мережі та інші інтернет-спільноти – частина робочого простору…
Оля Лех,
студентка:
– Була б така можливість, я б відмовилася від них і без загрози силових структур. Та, на превеликий жаль, соціальні інтернет-спільноти ставлять заборону на видалення персональної сторінки. Думаю, від соціальних мереж потрібно відмовитися, адже вони становлять загрозу живому спілкуванню. А щодо контролю над інтернет-спільнотами, то силові структури не мають права контролювати особисте життя громадян.