Анонсований безтерміновий страйк транспортників протривав... один день
Наприкінці минулого тижня міські перевізники оголосили про початок страйку. Причина – міська влада відмовляється приставати на підвищення плати за проїзд до 2,5 грн. Посадовці ратуші запевняють: міськвиконком затвердить плату за проїзд у маршрутках не більше як дві гривні. Щоправда, страйк, який спершу назвали безстроковим, наразі призупинили. Офіційно перевізники пояснюють таке рішення тим, що вони вирішили дочекатись рішення міськвиконкому. Однак куди реальніше, що насправді подіяли погрози чиновників, адже в міській раді чітко дали зрозуміти – хто не згоден, з тим угоди на перевезення укладати не будуть.
Нагадаємо, 14 січня виконавчий комітет переніс розгляд питання про коригування тарифів на проїзд у громадському транспорті у зв’язку з тим, що директор профільного департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міськради Наталія Павлюк перебувала у Києві. Як наслідок, учора зранку перевізники Львова розпочали страйк з вимогою підвищити плату за проїзд у маршрутних таксі до 2,5 грн. Щоб не створювати незручностей мешканцям, близько 50 машин зібрались вздовж дороги біля Галицького перехрестя. Попередньо Андрій Корчинський, голова Асоціації вільних профспілок автотранспортників України, заявляв, що кожного дня кількість машин збільшуватиметься. Однак вчора після обіду після особистих розмов Наталії Павлюк з керівниками маршрутів кількість страйкарів значно зменшилась
– Страйк припинено тимчасово. Згідно з домовленостями, якщо у рішенні міськвиконкому буде прописано, що в березні тариф знову переглянуть і піднімуть до 2,5 грн, то ми погодимось на тариф 2 грн. Подивимось, що буде в рішенні, – резюмував Андрій Корчинський.
Своєю чергою, Наталія Павлюк вкотре наголосила на тому, що прийнятним є лише тариф 2 грн. “Думаю, всі бачать, що міська влада іде частково назустріч перевізникам і розуміє, що дійсно є підвищення цін на паливно-мастильні матеріали, запчастини. Але з іншого боку, повинні і перевізники розуміти, що ми не можемо вже і негайно підвищити на таку суму тарифи”, – каже чиновниця.
Водночас достеменно пояснити, чому у Львові плата за проїзд має бути саме 2 грн, а не 2,5 грн чи, наприклад, 3 грн – ні міська влада, ні перевізники не можуть. Через відсутність системи обліку пасажирів, досі достеменно не відомо, скільки насправді людей щодня користуються послугами тих чи інших маршрутних таксі. Попри те, що питання адекватної оцінки пасажиропотоків постає щоразу, коли перевізники намагаються підвищити плату за проїзд, запроваджувати обов’язкову видачу квитків ніхто не поспішає. Перевізники виправдовуються законодавством, яке дозволяє працювати без квитків, а також необхідністю оплати посади касира та контролера. Влада ж нарікає на пасажирів, мовляв, квитки у водіїв є, їх необхідно вимагати у водія. Щоправда, в ратуші визнають – квитки впровадити таки доведеться.
– Управління транспорту і зв’язку вже готує положення, яке регламентуватиме обов’язкову видачу квитків на проїзд у міському транспорті. Запровадження обов’язкової видачі квитка в маршрутках дозволить чітко контролювати прибутки підприємства, – упевнена Наталія Павлюк.
Окрім цього, міська рада замовила в НУ “Львівська політехніка” нову транспортну мережу для Львова. У квітні науковці мають надати її місту, після чого міські можновладці планують нарешті провести конкурси на обслуговування маршрутів міста наступні п’ять років, які, до слова, у Львові не проводять уже більше трьох років. Сьогодні ж більшість перевізників у Львові працюють на тимчасових договорах із міськрадою і в будь-який момент можновладці можуть позбавити підприємців права обслуговувати той чи інший маршрут. Тож у таких умовах сваритись з владою за 50 копійок ніхто не буде. Врешті, деякі перевізники вже намагаються продати машини і покинути ринок пасажирських перевезень Львова. Залишаться найсильніші та “найзговірливіші”.
Як це відіб’ється на якості перевезень у Львові, поки невідомо. Наразі протистояння влади і підприємців комфортнішими львівські маршрутки не зробило.
До теми:
Тариф на проїзд у комунальному транспорті, зокрема, тролейбусах, трамваях та соціальних маршрутках теж невдовзі зросте до 1,5 грн. Департамент ЖКГ вже подав відповідні документи на затвердження в Міністерство інфраструктури та Міністерство економічного розвитку та торгівлі України.