Пенею по боргах

З 1 січня українців зобов’язали платити за невчасний розрахунок за комунальні послуги

З 1 січня українців зобов’язали платити за невчасний розрахунок за комунальні послуги

Тепер українцям доведеться додатково платити за кожен протермінований  день сплати комунальних послуг по одній копійці з кожних ста гривень. Щоправда, пеню нараховуватимуть лише на борги з 1 січня 2011 року.

Торік 17 грудня ВРУ ухвалила зміни до Закону України “Про тимчасову заборону стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги” (який діяв з жовтня 1996 р.) і визначила, що заборона стягнення пені припиняється з 1 січня 2011 р. Також у законі написано, що нарахування та стягнення пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги (водопостачання, газ, електричну енергію, теплову енергію, водовідведення, утримання й експлуатацію житла на прибудинкових територіях, сміттєзбирання, ліфтове господарство) здійснюватимуть лише на суму заборгованості, яка утворилася з початку цього року.

Як розповіла “Пошті” Наталія Павлюк, директор департаменту житлово-комунального господарства та інфраструктури Львівської міськради, наразі Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України не надіслало роз’яснень щодо термінів та процедур нарахування.

– Наразі чекаємо роз’яснень, однак вже відомо, що пеня нараховуватиметься на борги з 1 січня 2011 року в розмірі 0,01 % за день, – резюмувала Наталія Павлюк. До слова, якщо борг 100 грн, то за кожен протермінований день нараховуватиметься пеня 1 копійка.

Як запевнили в міськраді, пеня нараховуватиметься автоматично. “У рамках створення єдиного розрахункового центру, ми вже рік користуємося спеціальною комп’ютерною програмою, яка здійснює нарахування та перерозподіл коштів за компослуги. Зараз наші програмісти вносять у неї зміни для того, щоб пеня нараховувалась автоматично. Крім того, адаптовують їх до всіх структур, які здійснюють розрахунок за комунальні послуги – ЛКП, ЖБК, ОСББ, банки, пошта, – зазначила Ірина Кулинич, директор департаменту економічної політики ЛМР.

Щодо безпосередньо комунальних підприємств, які обслуговують будинки та займаються збором платежів, то вони очікують вказівок зверху.

– Поки що нас офіційно не зобов’язували нараховувати пеню, а також не надали комп’ютерної програми, яка займатиметься її обрахунком. Є лише та інформація, яка загальнодоступна через телебачення і газети. Однак ми вже рахували, що це будуть невеликі нарахування: маючи борг 1000 грн, людина за рік має сплатити додатково 36 грн. Тобто пеня не є стимулом оплати за житлово-комунальні послуги, – зазначив Богдан Сирватка, директор ЛКП “Під Зуброю”.

Чиновники також одностайні в тому, що пеня не вирішить проблем із оплатою компослуг, а може лише їх частково стимулювати. Тому запевняють, що до боржників й надалі застосовуватимуть виконавчу службу.

Відновлення пені негативно сприйняла Федерація профспілок України. Адже Закон України “Про тимчасову заборону стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги” приймався через заборгованість підприємств з виплати зарплати. Нині, згідно з офіційними статистичними даними, загальна сума заборгованості з виплати зарплати в Україні становить 1,28 млрд грн. Крім того, жодними нормативно-правовими актами не встановлено розміру пені та її максимальні значення. Наразі керуються статтею 20 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, згідно з якою споживач у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги має сплачувати пеню у встановлених законом чи договором розмірах. Проте розмір пені (0,1%) встановлено лише у проекті Житлового кодексу, що є на розгляді у Верховній Раді України і не має статусу чинного закону. Нині ж посадовці керуються нормою, за якою до 1996 року пеня нараховувалась в розмірі 0,01% за один день протермінування платежу.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4078 / 1.57MB / SQL:{query_count}