Чиновники міськради зацікавилися долею Львівського геріатричного пансіонату лише після того, як від нього забрали 5 гектарів
У Львівській міській раді створено комісію для з’ясування обставин навколо земельної ділянки Львівського геріатричного пансіонату, що на вул. Медової Печери, 71. За словами чиновників, за останнє десятиліття його площа зменшилася з 19 до 14 га. Без відома міської влади частину земель самовільно захопили автостоянка, садово-дачний кооператив “Відпочинок” та громадська організація “Центр реабілітації інвалідів “Діяльне милосердя”.
Львівський геріатричний пансіонат існує з 50-х років минулого століття. У різні часи він по-різному називався, однак призначення його було незмінним. Тут могли знайти собі притулок самотні старі люди і жити в спільноті з іншими такими ж. Пансіонат був орієнтований на часткове самозабезпечення, тому за ним закріпили досить велику територію – 19 га. Тут було власне фермерське і садово-городнє господарство. Раніше планувалося збудувати ще один корпус і збільшити кількість осіб, що проживають, до 1000. Наразі в пансіонаті мешкає 400 осіб. Частково збережене садово-городнє господарство, в якому і працюють мешканці пансіонату.
Попри те, що землі в геріатричного пансіонату забирають не перший рік, міська влада звернула на це увагу лише нині. Приводом для розгляду справи стала інформація Личаківської райадміністрації, що у садово-дачному кооперативі “Відпочинок”, який розташований поряд із геріатричним пансіонатом, активізувалося житлове будівництво. Крім того, до міськради звернулось кілька користувачів земельних ділянок кооперативу про погодження документації для проведення будівництва.
За словами Андрія Павліва, директора департаменту архітектури та містобудування ЛМР, кооператив існував давно, але чомусь почав розширюватися на територію геріатричного пансіонату, а замість дачних будиночків постають повноцінні житлові будинки. Хоча дозволів на проектування міська рада не давала.
– Немає погодженого проекту, немає дозволів на під’єднання до комунікацій. Виникає дуже багато питань. У ЛМР створена комісія, що буде робити відповідні запити. Ми будемо звертатися в обласну організацію з контролю за земельними ресурсами, архбуднагляд, – запевняє чиновник.
Також на території пансіонату діє автостоянка, яка теж не має жодних дозволів на облаштування та роботу. Як пояснив Андрій Павлів, там вже кілька разів перепродали одну з будівель геріатричного пансіонату, і власники користуються ділянкою довкола. Ще 2,4 га земель пансіонату Львівська ОДА навесні цього року без жодного права віддала громадській організації “Центр реабілітації інвалідів “Діяльне милосердя”. Адже землі є у власності міста, а до області належать лише споруди пансіонату.
Як розповіла Віра Лясковська, депутат Львівської міської ради, ще півтора місяця тому вона доповідала на колегії у прокуратурі Львівської області про незаконну передачу цієї земельної ділянки, опісля чого заступник прокурора Львівської області дав їй офіційну відповідь, що справа розглядається у суді.
Самовільний поділ міських земель чиновники Ратуші пояснюють відсутністю документації, яка б закріплювала територію за геріатричним пансіонатом.
– На жаль, документація не є в належному стані. Є фактичне користування, яке ще залишилося з Радянського Союзу. Пансіонат є правонаступником, але земля не була оформлена належним чином. Чим і скористалися спритні люди, які тим чи іншим способом змогли відрізати собі частини земельних ділянок, – зазначив Андрій Павлів.
Щоправда, варто зазначити, що Михайло Сенкевич, директор Львівського геріатричного центру, запевняє: з часу незалежності України тричі намагався затвердити всю необхідну документацію на землю і закріпити територію за центром.
– Ми тричі готували документи про оформлення землі і подавали їх у міськраду. У мене є купа відмовок. Замість всієї землі пропонували закріпити 3 – 7 га. Решта мала кудись відійти. Востаннє звернення було скероване 2009 року на оформлення держакта на 14 га землі. Однак це питання зависло, – розповів Михайло Сенкевич.
Андрій Павлів таку ситуацію пояснює тим, що у користування центру було 19 га землі. А виготовлення документації на площу 14 га означало б автоматичне узаконення захоплення решти території теперішніми користувачами. Як запевнили “Пошту” у міській прокуратурі, справа щодо передачі ОДА 2,4 га ГО “Центр реабілітації інвалідів “Діяльне милосердя” перебуває в суді і наразі рішення не винесено. Щодо забудови житлом земель садового-дачного кооперативу “Відпочинок”, чиновники Ратуші визнають: попри відсутність дозволів, зупинити самовільне будівництво фактично неможливо. Адже власники можуть легко його узаконити через суд. Водночас поки землі не закріплені за центром, є шанс, що їх надалі захоплюватимуть. Тож і виходить зачароване коло, заручниками якого є 400 мешканців пансіонату.