Міська рада хоче забезпечити місто сучасними трамваями львівського виробництва
За кілька років на ринку України можуть з’явитися львівські трамваї. Одна з конструкторських фірм міста вже навіть розробила пілотний зразок. Виготовлятиме їх, очевидно, спільне підприємство, у якому буде частка міста та частка інвестора. У Ратуші готові виділити для цього землю та приміщення, а от обладнання та гроші для старту має надати інвестор. Цього місяця до Львова прибудуть дві польські фірми, які вже зацікавились ідеєю проекту.
Майбутнє за електротранспортом
Питання розвитку громадського транспорту у Львові – наболіле як для влади, так і для мешканців. Примарна ідея будівництва наземного метро та реалізована ідея швидкісного трамвая, що курсуватиме залізничною колією, себе не виправдали. А великогабаритні автобуси, які закуплять до “Євро-2012”, за твердженням фахівців, створять більше проблем для міста, ніж комфорту. Врешті німецький консорціум “PTV AG - VCDB GmbH” на замовлення Львівської міської ради розробив транспортну стратегію Львова, у якій електротранспорт визначили основним серед інших транспортних засобів у місті, адже він безшумний, екологічно чистий і вписується в центральну частину міста.
З наповненням і оновленням тролейбусного парку значних проблем не виникло. Адже їх виготовляє Львівський автобусний завод, при цьому ціна одного не надто висока – близько півтора мільйона гривень. Та й до чемпіонату з футболу “Євро-2012” їх закуплять за кошти держбюджету. Натомість із трамваями не все так просто. В Україні їх виготовляють лише у Дніпропетровську і лише для колії 1500 мм, тоді як у Львові вузька колія, ширина якої лише 1000 мм. У 2007 – 2008 рр. місто закупило 22 користані німецькі трамваї. Перед цим їх капітально відремонтували, тож, як стверджують у ЛКП “Львівелектротранс”, вони ще довго служитимуть львів’янам. Однак рухомий склад трампарку був настільки зношений, що німецькі трамваї просто замінили ті машини, які вже не могли виходити на лінії. Загострила проблему перспектива розширення трамвайних ліній (будівництва колії на Сихів) та катастрофічний стан решти рухомого складу.
Наполовину, але свої!
Як розповів “Пошті” Володимир Шевчук, заступник міського голови Львова з питань інфраструктури та просторового розвитку, йдеться про створення спільного підприємства на основі трамвайного депо №1 на вул. Городоцькій. До кінця місяця до Львова мають приїхати представники двох польських фірм, які розглядають можливість інвестування в цей проект. Вони виготовляють трамвайні вагони у Польщі.
– В Україні є чотири міста, які через специфічність колій мають проблеми з оновленням рухомого складу трамваїв: Львів, Вінниця, Житомир та Євпаторія. Загалом в Україні є 350 вагонів для вузьких колій, які відслужили 35 років та потребують заміни чи оновлення. Вінниця безкоштовно отримала залишки старих швейцарських трамваїв, які відслужили 30 – 40 років! Львів купував користовані трамвайні вагони за кордоном, однак цей спосіб оновлення трамвайного парку не виправдав себе. Тож ми звернулись до групи конструкторів, колишніх працівників ЛАЗу і вони безкоштовно розробили модель сучасного трамвая для Львова, – розповів Володимир Шевчук.
За словами чиновника, згідно із пропонованим проектом, львівський трамвай має коштувати близько одного мільйона євро, що на 40% дешевше ніж закордонний аналог (2-2,5 млн євро). Загалом, за підрахунками посадовців міської ради, виготовлення документації, закупівля обладнання, облаштування приміщень і виготовлення пілотного зразка трамвая коштуватиме 5,2 млн євро. Вагон складатиметься з деталей українського виробництва – кузов, крісла та інші деталі. Однак деякі деталі купуватимуть за кордоном – ходову частину та систему електрокерування.
– Таке підприємство буде корисним для міста, адже тут можна не тільки виготовляти трамваї, але й створити потужну ремонтну базу для їх утримання і капітального відновлення старих машин. Нашими клієнтами може стати і решта міст, в яких є вузька трамвайна колія: Євпаторія, Вінниця, Житомир. Адже в Україні не виробляють трамваїв для таких колій. Крім цього, це нові робочі місця і додаткові податки в місцевий бюджет, – резюмував Володимир Шевчук.
Іншим містам ідея вузькоколійних львівських трамваїв до вподоби, щоправда купуватимуть їх, очевидно, не швидко. Наприклад, у Вінниці запевняють, що наразі їм вистачить тих, що мають, а клієнтами Львова планують стати не раніше ніж через 10 років.
– У 2007 році ми безкоштовно отримали зі Швейцарії 104 капітально відремонтованих трамваї. Тому як мінімум 10 років оновлювати рухомий склад немає потреби. Однак через 10 років термін їх експлуатації закінчиться і в нас виникне потреба в нових вагонах. Окрім цього, вже зараз постає питання енергоємності трамваїв. Тож, якщо Львів робитиме нові сучасні низькополі трамваї, які споживатимуть менше електроенергії, це не може нас не зацікавити, – зазначив “Пошті” Михайло Луценко, головний інженер КП “Вінницьке трамвайно-тролейбусне управління”.
Щоправда, додає, що все залежатиме від державної підтримки, адже самостійно купити трамваї підприємство не зможе.
– Система державного відшкодування пільгового проїзду така, що ми не маємо фінансової можливості нормально забезпечити поточну діяльність підприємства. Також постійно зростають затрати на енергоносії, запчастини, зарплати працівникам. Натомість ціна за проїзд залишається на низькому рівні. Без програми, яка б передбачала закупівлю нових трамваїв за державні кошти, ми нічого не зможемо зробити, – каже Михайло Луценко.
Водночас Вінниця і сама може запропонувати купити трамваї, однак вживані. За словами Михайла Луценка, КП “Вінницьке трамвайно-тролейбусне управління” має сильну ремонтну базу і 60 старих чеських трамваїв, які не випускають на лінії, бо немає потреби.
– Ми можемо продати їх в такому стані, як вони є, за 200-250 тис. грн, із капітальним ремонтом один трамвай коштуватиме 300 тис. грн. А ще ми можемо зробити капітально-відновлювальний ремонт із заміною тяглової частини та ефективної електросистеми керування, капремонтом кузова і салону трамвая. Так ми продовжуємо експлуатаційний термін машин на 10 років. Коштуватиме такий трамвай 1,5 млн грн, – зазначив Михайло Луценко.
Охочих багато…
Не лише міська рада хоче виготовляти у Львові трамваї. Паралельно ця ж ідея виникла і в двох львівських підприємств. Цієї осені міський голова Львова Андрій Садовий відвідав Львівський локомотиво-ремонтний завод. Під час зустрічі керівництво підприємства висловило свої пропозиції щодо створення на основі власної бази лінію з виготовлення і ремонту трамваїв для Львова. З цього приводу мали провести окрему нараду в міськраді, однак далі заяв справа не пішла.
Ще одним підприємством, яке заявило про намір виготовляти для Львова та інших міст трамваї, став Львівський автобусний завод. Генеральний директор ЛАЗу Ігор Малець назвав початок випуску трамваїв “золотою мрією інвестора”.
– Звичайно, це не питання сьогоднішнього дня, бо маємо і так дуже багато роботи з виготовлення автобусів до “Євро-2012”. Але ми розширюємо виробництво і, можливо, після проведення футбольного чемпіонату візьмемось за розробку та виготовлення трамваїв, – зазначив “Пошті” Ігор Малець.
Керівник ЛАЗу додав, що, згідно з приблизними розрахунками, налагодження лінії виробництва, закупівля обладнання, виготовлення пілотного зразка коштуватиме підприємству 50 млн доларів США. Ціна одного вагона коливатиметься в межах 1 – 1,5 млн дол. США. Щоправда Ігор Малець наголосив, що для втілення такого проекту обов’язкова підтримка держави – своєрідна програма оновлення травайного парку за кошти держбюджету. Варто зазначити, що зараз за цією схемою ЛАЗ виготовляє автобуси і тролейбуси для міст, які приймають “Євро-2012”.
До речі, у 2006 році Кабмін задекларував свою підтримку містам у розвитку системи електротранспорту. Згідно з Державною програмою розвитку міського електротранспорту на 2007 – 2015 роки, починаючи з 2011-го держава має сприяти у заміні фізично зношених трамваїв та тролейбусів, збільшення протяжності мереж електротранспорту у великих містах України. Однак, як це виглядатиме на практиці, побачимо пізніше.