У Львові, мабуть, немає людини, яка хоч раз не обурювалася з приводу їзди у маршрутках: то водії рушають, не дочекавшись висадки-посадки пасажирів, то нагрублять літній людині чи зупиняються не у встановлених місцях, а де заманеться.
Днями численну армію обурених поповнила і я, бо стала свідком того, як біля Стрийського базару водій маршрутки зупинився мало не посеред вулиці, ще й перед величезною калюжею. Люди виходили з автобуса просто у воду, дітей передавали з рук у руки, а водієві хоч би хни. Він у той час розмовляв по мобільному і незручностей, які створив пасажирам, навіть не помітив.
Цей епізод змусив мене звернутися у ДАІ м. Львова з питанням: чи має водій дбати про зручність пасажирів під час посадки-висадки?
У прес-службі ДАІ Львова повідомили: Правилами дорожнього руху не визначено конкретної відстані від бордюру тротуару для зупинки громадського транспорту, але зазначено, що зупинка здійснюється якнайправіше до краю проїжджої частини дороги, щоб не створювати незручностей як для пасажирів, так і для інших учасників руху. Коли на зупинці є заїзна кишеня, водій зобов’язаний здійснювати зупинку саме там.
Як розповів “Пошті” начальник відділу транспорту управління транспорту і зв’язку Львівської міської ради Іван Радь, скарги на водіїв маршруток надходять доволі часто. Люди скаржаться, що водії курять за кермом, слухають музику, розмовляють зі сторонніми особами, що заборонено. Окрім того, нерідко виявляють неповагу до пільгових категорій пасажирів: проїжджають встановлену зупинку, якщо там стоять люди похилого віку, які можуть бути пільговиками, встановлюють обмеження кількості місць для пільгових пасажирів тощо. Трапляються випадки і відвертого хамства. Після надходження скарги, як каже Іван Радь, водієві повідомляють про це і заносять його прізвище до чорного списку. Якщо пасажири поскаржаться на нього вдруге, рекомендують власникові змінити водія. Були випадки, коли після неодноразових скарг водії маршруток ставали безробітними.
Тож, якщо вам нагрубили у маршрутці чи ви стали свідком іншого порушення, посадовець радить написати скаргу до відділу транспорту, вказавши перевізника, номер маршруту, прізвище водія чи державний номерний знак. Можна звертатися і безпосередньо до перевізника, який обслуговує цей маршрут, інформація про нього та контактні телефони мають бути розміщені в салоні автотранспорту.
Навесні цього року з метою поліпшення обслуговування пасажирів громадського транспорту міська рада проводила два етапи проекту “Таємний клієнт у маршрутках”. За їх результатами п’ятьох водіїв було звільнено, кільком оголошено догани. Рівень культури обслуговування пасажирів дещо зріс. Як зазначив координатор проекту Олег Пилипенко, до кінця року планують провести ще один етап. “Зараз іде збір та накопичення інформації, на яких маршрутах нашого міста є найбільше порушень, – зазначив він, – щоб саме на них звернути першочергову увагу”. Городяни ж, які зіткнулися з випадками недостойної поведінки водіїв чи низької культури обслуговування, можуть звертатися на гарячу лінію міста за номером 15-80.
Ольга Хворостовська