За понад місяць Львівщина заборгувала за газ 43,7 млн грн. 39,7 млн із цієї суми винне ЛМКП “Львівтеплоенерго”. Якщо львівські тепловики не виплатять борг, то існує ризик чергового від’єднання ТЕЦ-1, яке належить до “Львівтеплоенерго” і подає тепло майже половині міста.
За словами Олексія Ткача, прес-секретаря ДК “Газ України”, з нового опалювального сезону, тобто з 1 жовтня до 9 листопада 2010 року, теплопостачальні підприємства Львівщини наростили борг 43,7 млн грн. Левову частку винне саме ЛМКП “Львівтеплоенерго”.
– Річ навіть не в сумі, адже початок опалювального сезону завжди складний для розрахунків, оскільки споживання газу значно зростає, натомість оплата йде вже за фактом зі запізненням на місяць. Річ у тім, що за цей період рівень розрахунків підприємства на рівні 0%! Я не вірю, що мешканці взагалі не платять за тепло, – зазначив “Пошті” Олексій Ткач.
Щодо ЛКП “Залізничтеплоенерго”, це підприємство в новому опалювальному сезоні наростило борг 7,8 млн грн і розрахувалося на рівні 15%. Водночас за попередній опалювальний сезон Львівщина мала високий рівень розрахунків – 93%. Тому угоди про постачання газу цього опалювального сезону і ліміти на першу декаду листопада є в обох теплопостачальних підприємствах міста. А ось чи будуть вони й надалі, залежатиме від того, як тепловики платитимуть за газ.
– Подібні випадки з нульовими розрахунками є в Криму, на Луганщині та Київщині. Думаю, це тому, що перед виборами всі намагалися підвищити показники і розраховувалися. А тепер керівники теплопостачальних підприємств та місцеві органи влади просто розслабились, – резюмує Олексій Ткач.
Натомість на “Львівтеплоенерго” запевняють: за газ розраховуються відразу після того, коли мешканці сплачують за тепло.
– За спожитий у жовтні газ ми заплатили ДК “Газ України” 14,374 млн грн. Ще близько 2 млн грн перерахували в листопаді. Тобто, говорити про нульові розрахунки не можна. Інша справа, що їх можуть зарахувати як старий борг, – каже Ганна Пищула, прес-секретар ЛМКП “Львівтеплоенерго”.
Про відімкнення газу наразі не говорить ані одна, ані інша сторони, однак, зважаючи на теплу погоду, яку синоптики обіцяють до кінця місяця та попередню практику від’єднання ТЕЦ-1, такий варіант враховують. Єдине, що стовідсотково убезпечить Львів від газової блокади, – це мороз. Адже тоді брати відповідальність за потріскані труби і колапс у місті ніхто не буде.
При цім газовики зазначають, що значна заборгованість підприємств теплоенергетики за газ ускладнює акумулювання НАК “Нафтогаз України” коштів для проведення вчасних і повних розрахунків за імпортований газ. Тепловики ж своєю чергою постійно жаліються, що після серпневого подорожчання газу на 50% тарифи на тепло стали економічно необґрунтованими. Тож зараз стоїть питання підвищення тарифу на тепло або відшкодування різниці між наявними й економічно обґрунтованими. Варто зазначити, що Юрій Хіврич, міністр з питань ЖКГ, вже заявив, що Кабінет Міністрів України планує виділити 2,7 млрд грн на розрахунки за газ, адже за підрахунками міністерства, вже зараз збитки становлять 2 млрд грн.
Софія Карпінська