Попри заборону використовувати підвальні котельні, мешканці Львова досі отримують тепло з понад 40 таких об’єктів. Тепловики запевняють: котельні, які відпрацювали по 40-50 років, цілком безпечні. Однак щороку на їх запуск потрібний окремий дозвіл Міністерства регіонального розвитку та будівництва України.
Згідно з чинним законодавством та новими будівельними нормами, що стосуються об’єктів газопостачання, з 2002 року заборонено будувати та експлуатувати котельні, які розташовані в підвалі будинку. Окрім цього, експлуатація вбудованих котелень зі старими котлами є неекономічною (низький коефіцієнт корисної дії) і недопустимою, оскільки котли працюють при навантаженні, нижчому від допустимого, що зазначено в технічній документації заводу-виробника. На практиці це означає, що є постійна загроза вибуху. Тож протягом 2002 – 2010 років у місті закрили 94 підвальні котельні, ще 13 реконструювали. А цього року, згідно з міською програмою ліквідації підвальних котелень, у Львові мали б успішно закрити останній такий об’єкт.
Водночас, як розповів “Пошті” Володимир Штейбарт, в.о. директора ЛМКП “Львівтеплоенерго”, наразі підприємство обслуговує 41 підвальну котельню, які обігрівають будинки переважно в центральній частині міста. Раніше підприємство обслуговувало більш як 90 таких котелень.
– Ми отримали дозвіл на запуск підвальних котелень у Міністерстві регіонального розвитку та будівництва України та в Держгірпромнагляді. Перед цим вони пройшли технічний огляд. Можу запевнити, що їх використання не небезпечніше, ніж використання автономного опалення. Котельні обладнані автоматичною системою безпеки, частина котелень має окремий персонал обслуги, а частина виведена на диспетчерську. Мешканці не приділяють стільки уваги експлуатації автономного опалення, скільки ми цим котельням. Врешті, вони вже відпрацювали 40-50 років і нічого не сталось. При правильній експлуатації небезпеки немає, – резюмував Володимир Штейбарт.
При цьому керівник “Львівтеплоенерго” визнає, що їх потрібно все ж ліквідовувати, та для цього потрібні значні кошти. Так, щоб закрити одну котельню та облаштувати натомість інше джерело тепла, потрібно 1,5-3,5 млн грн. Від 2007 року у Львові навіть діє відповідна міська програма. Вона фінансується частково з міського, а частково – з державного бюджету. Торік таким чином реконструювали 12 підвальних котелень. Цього року на ці цілі не виділили ні копійки. Хоча власне 2010 року мали б закрити останню підвальну котельню у Львові.
Водночас мешканцям Залізничного району турбуватись немає про що. Як запевнив “Пошту” Мирон Терех, директор ЛКП “Залізничтеплоенерго”, тут ліквідовано всі підвальні котельні, які були на балансі підприємства.