Через незавершені ремонти водії у випадку аварії опиняться без страхового відшкодування?
Міська влада продовжує закорковувати місто ремонтами доріг. Фанатизм міських чиновників доходить до абсурду, адже, починаючи ремонти нових шляхів, вони не завершують старі. Як наслідок – у місті є близько десятка доріг, які досі не здані в експлуатацію. Міська ДАІ запевняє: така невизначеність може вплинути на виплату страхового відшкодування у випадку аварії. Адже, якщо аварія сталася через недоробки на дорозі, невідомо, з кого вимагати відшкодування.
Відучора для руху транспорту перекрили перехрестя вулиць Липинського – Б.Хмельницького. Через це змінився рух 11 міських автобусів, а північна частина міста, від проспекту Чорновола до Галицького перехрестя, була майже паралізована. Дорожній колапс виник через недбальство міських чиновників, які... забули попередити ДАІ про перекриття вулиці. Як розповів “Львівській хвилі” Богдан Мицак, начальник управління ДАІ м. Львова, про ремонт цієї ділянки йому повідомили лише вчора зранку, коли там утворився великий затор. Адже кілька годин ніхто не регулював рух на цій ділянці і не спрямовував водіїв на об’їзні шляхи.
– Зранку мені принесли телеграму з міської ради, у якій мене поставили перед фактом, що вул. Липинського перекрита. Хоча, згідно з процедурою, коли планують проводити будь-які ремонтні дороги і перекривати вулиці, то необхідно повідомити відповідні служби завчасу. Зокрема, потрібно покликати начальника ДАІ міста, комунальників, служби, які займатимуться реконструкцією, і спільно вирішити, коли перекривати вулицю. А не спонтанно ставити перед фактом, – обурений начальник ДАІ м. Львова.
Уже сьогодні цю ділянку дороги мають відкрити для руху транспорту, однак учорашні зіпсуті нерви водіїв, які кілька годин простояли в заторі, ніхто не поверне. Як і не гарантує того, чи не повториться така ситуація.
– Ми тішимо себе тим, що в нас ремонтують дороги. Однак не все так гладко. Зараз вул. Стрийську, Наукову, Кульпарківську, Городоцьку ще не здали в експлуатацію. Хоча рух там відкритий і транспорт їздить. Нещодавно був випадок на Городоцькій, 167: машина збила на смерть пішохода. Коли ми почали вивчати ситуацію, то з’ясувалося, що вулиця ще не здана в експлуатацію, хоча відремонтована кілька років тому. Виходить, що людина не має права йти по вулиці, а машина може їхати. І якщо водій звернеться у страхову компанію, щоб йому відшкодували, то він не зможе отримати страховку, бо дорога не здана в експлуатацію, – переконаний Богдан Мицак.
Натомість Ігор Фалюта, в.о. начальника управління капітального будівництва Львівської міськради, запевняє: поки дороги в ремонті, вони на відповідальності УКБ.
– У нас дійсно жодна дорога, яку реконструювали на замовлення управління капітального будівництва, не здана в експлуатацію. Городоцька ще ремонтується, Кульпарківська, Стрийська, Сахарова, Чорновола ще не завершені. Звичайно, щоб зняти транспортну напругу в місті, там нанесли розмітку і відкрили їх для руху. Однак ще не зроблені тротуари, не наведений благоустрій, тож поки що їх ніхто на баланс не хоче брати. Тому наразі вони перебувають на балансі нашого управління, і ми відповідальні за ці шляхи, – розповів “Пошті” Ігор Фалюта.
Страховики, своєю чергою, запевняють, що стан доріг не завжди впливає на виплату страхових відшкодувань.
– Є два обов’язкові види страхування: цивільної відповідальності та, для юридичних осіб, страхування водіїв від нещасних випадків. Окрім цього, для страхування автомобіля можна придбати поліс “АвтоКАСКО”. Переважно в них немає якихось обмежень щодо виплати страхового відшкодування, якщо пошкодження отримано через погану дорогу. Тобто, якщо людина потрапила в яму і розбила машину чи дістала тілесні ушкодження, вона все одно має отримати відповідне відшкодування. Однак з умовою, що при цьому водій не порушив правил дорожнього руху. Наприклад, не об’їжджав яму тротуаром чи їхав там, де проїзд заборонено чи перекрито. Перед виплатою відшкодування завжди проводять страхове розслідування і з’ясовують причини інциденту. Якщо ж ДАІ дозволила рух на цій ділянці дороги, навіть коли там зрізаний асфальт чи проводять інші роботи, то застосовуються загальні правила відшкодування. Те, на чиєму балансі дорога, значення не має. Принаймні за умовами страхування нашої компанії, – запевняє Світлана Косаревич, директор Західної регіональної дирекції, голова експертної ради ЗАТ “Страхова група “ТАС”.
Попри запевнення влади і страховиків про відсутність проблеми, питання додаткового фактору небезпеки для водіїв досі залишається відкритим. Адже поки дорога не здана в експлуатацію, говорити про її технічне завершення не можна ні юридично, ні практично. Про розгляд таких справ у суді інформації немає, тож і говорити, чи буде це визначальним при пошуку винних – не можна. Як і сказати, що їздити щойно відремонтованими шляхами, – безпечно. Врешті, аварії на відремонтованому перехресті Стрийська – Наукова чи перехресті Чорновола – Куліша почастішали. Як і затори через невідрегульовані світлофори на цих ділянках.