Львівська міськрада хоче взяти 20 млн євро для модернізації “Львівтеплоенерго”
Львівська влада хоче взяти ще один кредит у Європейського банку реконструкції і розвитку для оновлення теплових мереж міста. Мовляв, ціни на газ зростають, тож, аби зменшити його споживання, потрібно вкладати гроші в реконструкцію мереж. Попри те, що наразі точної суми, у яку обійдеться ця реконструкція, не порахували, позичити вирішили немало-небагато – 20 млн євро. Скільки точно доведеться віддавати, поки що чиновники теж не знають – про відсотки ще не говорили. У Ратуші запевняють: головне – взяти. Зрештою, хто і скільки віддаватиме, то вже клопіт не нинішніх райців.
У сьогоднішньому порядку денному засідання сесії Львівської міськради депутатам пропонують проголосувати за проект ухвали “Про затвердження Угоди про наміри щодо підготовки кредитного фінансування від 29.04.2010, укладеної між Львівською міською радою, ЛКП “Львівтеплоенерго“ і Європейським банком реконструкції та розвитку”.
– Наприкінці квітня виконавчі органи підписали угоду про наміри, наступним кроком є її затвердження на сесії міськради, – розповів “Пошті” Василь Попович, голова постійної депутатської комісії іженерних мереж, транспорту і зв’язку ЛМР. – Однак наразі нам не представили реальної програми, де чітко розписано, на що витрачають ці гроші. Є написано, що потрібно модернізувати південну теплову магістраль та побудувати насосну станцію на очисних спорудах. Натомість у “Рясне-2” досі не завершено будівництво конгераційної установки і грошей на це не передбачено. Звичайно, нам потрібно впроваджувати нові технології у сферу теплопостачання, але я хочу бачити розписану програму й ефект, який ми отримаємо. Необхідно також знати, з чого погашати цей кредит, тим більше, що ми наразі не знаємо, якими будуть відсотки і як наповнюватиметься бюджет міста.
Депутат переконаний, що ухвала наразі “сира” і виконавчим органам доведеться добре попрацювати, щоб її можна було виносити на розгляд сесії.
Схожої думки дотримується і Андрій Стецьків, голова постійної комісії фінансів і планування бюджету ЛМР.
– Звичайно, у контексті подорожчання газу модернізація підприємства необхідна, однак я хочу бачити реальну програму, а не думки з цього приводу. А головне – команду, яка її реалізовуватиме. Зараз підприємство не має реального керівника. Про який кредит може йти мова? Тим більше, потрібно бачити звідки віддавати гроші, тобто реально оцінювати можливості міста, – впевнений Андрій Стецьків.
Зважаючи на настрої депутатів, сьогодні кредиту зелене світло не увімкнуть. Тим більше, що наразі, за найскромнішими підрахунками, місто вже має 582,6 млн грн кредитних зобов’язань. Перший кредит 24,24 млн дол. США у 2006 році взяло ЛКП “Львівводоканал” у Світового банку на цілодобове водопостачання. Протягом 20 років підприємство має сплачувати по 2 млн дол. США щороку тіла і відсотків позики. Наступною була муніципальна позика Львова. Під гаслом “Відремонтуємо всі дороги в місті!” міськрада на чолі з Андрієм Садовим 2007 року вийшла на ринок цінних паперів з облігаціями на суму 92 млн грн. Позику брали двома траншами: перший – 50 млн грн викупив ВАТ АКБ “Львів” під 9,45%, а наступні 42 млн грн викупив ВАТ “ВіЕйБі Банк” під 9,95%. Ці кредити місто віддаватиме до 2012 року, за цей час має сплатити загалом 44,6 млн грн відсотків. ЛКП “Львівсвітло”, щоб поліпшити освітлення міста, позичило в Українській державній інноваційній компанії на чотири роки 22 млн грн. За користування кредитом воно має заплатити майже 2,5 млн грн.
Торік міська влада раптом зрозуміла, що інвестора на будівництво стадіону немає і не буде, тож почала активно шукати гроші самостійно. Криза внесла корективи, тож покупця на муніципальні облігації у 200 млн грн у 2008-му не знайшлося. Лише навесні 2009 року під натиском Президента “Укрексімбанк” викупив львівські облігації, але вже на 300 млн грн і під 20% річних. Щоправда, з них міськрада взяла лише 200 на будівництво нової євроарени. Однак реально торік встигли використати лише половину суми. Після того, як держава перебрала обов’язки з будівництва стадіону, кошти лягли мертвим грузом, оскільки використати їх можна лише на євростадіон. Їх поклали на депозит, правда, лише під 19,5% річних. Тому щороку додаткових півмільйона міськрада таки змушена сплачувати за їх використання. Ще 70 тис. євро цього року Ратуша сплатила за резервування 26 млн євро кредиту Європейського банку реконструкції і розвитку, який призначений на реконструкцію шляхів вздовж трамвайних маршрутів № 2 і № 6. Чи братимуть цей кредит, депутати теж ще не вирішили. Але якщо обидва кредити ЄБРР таки візьмуть, нинішня влада залишить своїм наступникам ще на 46 млн євро кредитів більше…