Львів’яни все частіше травмуються у міських маршрутках. Перевізники своєї вини не визнають і… радять пасажирам страхуватися
ДТП за участю маршруток останнім часом трапляються у Львові ледь не щодня. Однак ті, хто постраждав у них, звертатися у правоохоронні органи переважно відмовляються. Причина одна: клопотів багато, а результату, зазвичай, немає, тож сенсу звертатися теж. Перевізники, своєю чергою, радять бути обережнішими під час перебування у громадському транспорті і... застрахуватися.
Людина – байдуже, головне – графік!
З початку літа працівники ДАІ зафіксували п’ять випадків травмування пасажирів у маршрутних таксі. Однак це лише офіційна цифра, адже більшість подібних інцидентів ніде не фіксується. Пасажири, перебуваючи в шоковому стані, намагаються якнайшвидше покинути салон автобуса, а водії маршрутних таксі, не надавши потерпілим допомоги, їдуть “наздоганяти графік”.
Минулого тижня сталося два такі випадки. А саме: на перехресті вулиць Ряшівська – Городоцька в салоні маршрутного таксі впала пенсіонерка. Вона отримала відкритий перелом кісток носа, забійну гематому потиличної ділянки та закритий перелом кісток лівої руки. Перебуваючи в шоковому стані, пасажирка не розгледіла номерних знаків. Через “поспіх” водія маршутки постраждала і 34-річна львів’янка. Жінка звернулася до медиків із забоєм м’яких тканин обличчя, яке вона отримала, їдучи в маршрутному таксі № 14. ДАІ розшукує водіїв цих мікроавтобусів і просить зголоситися очевидців інцидентів за номерами телефонів: 264-69-41 або 102. Як розповіла “Пошті” Світлана Добровольська, керівник прес-центру ДАІ у Львівській області, загалом за перше півріччя 2010 року на Львівщині сталося 11 ДТП з вини водіїв маршруток, у яких 18 осіб травмовано та одна особа загинула. За інформацією управління головної автотранспортної інспекції у Львівській області, основними причинами аварій, які трапляються за участі маршруток, є дефіцит кваліфікованих водіїв, збільшення кількості автомобілів на дорогах та вкрай низький рівень дисциплінованості учасників дорожнього руху.
Якось мине, головне – живий…
Лікарі травмпунктів, куди звертаються потерпілі, запевняють, що подібні інциденти трапляються доволі часто, однак людина не завжди хоче, щоб фіксували, що травми вона зазнала в маршрутці. А з легкими забоями до лікаря взагалі не звертаються.
Як розповів “Пошті” Василь Тонконоженко, завідувач травмпункту №3 Міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги, минулого тижня до них звернулися два пасажири маршрутки, яка зіткнулась з іншим мікроавтобусом. Як наслідок – 20-річна студентка зламала зуби, а 28-річний львів’янин дістав гематому правого стегна.
– Здебільшого травмуються люди похилого віку. Ведеться спеціальний журнал реєстрації пацієнтів, в який зі слів потерпілого ми записуємо, що саме трапилося. Ці дані пізніше передаємо працівникам ДАІ, котрі займаються роз’яснювальною роботою і судовими справами. Якщо пригода трапилась у Львові, повідомляємо міську ДАІ, якщо за межами міста – обласну, – розповів Василь Тонконоженко. Своєю чергою, Тарас Машталер, завідувач травматології №1 Міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги, розповідає, що в його відділ постраждалі внаслідок ДТП маршрутних транспортних засобів не потрапляли вже два місяці. Водночас, за словами лікаря, це не означає, що потерпілих не було, а свідчить про те, що травмовані не лягають до лікарні, а звертаються лише до травмпункту.
Краще застрахуватися...
Перевізники свою вину визнають, однак лише частково. В асоціації “Львівський пасажирський транспорт” “Пошту” запевнили: жоден водій не вижене людину з маршрутки, якщо вона там травмувалася.
– Переважно такі люди самі висідають, а пізніше розуміють, що їм паморочиться в голові чи вони щось пошкодили, – розповів Роман Лобода, голова асоціації “Львівський пасажирський транспорт”. – Пасажирам не слід забувати, що вони теж є учасниками дорожнього руху. Інколи водії застосовують екстрене гальмування, щоб уникнути аварії. Деякі, можливо, ще не звикли до пішохідних переходів і різко гальмують перед ними. Інколи водія відволікають пасажири або він сам відволікається, даючи решту за проїзд. Потрібно намагатися правильно стояти в маршрутці, триматися за поручні. Отримати травму дуже легко, навіть сидячи в легковому автомобілі, не кажучи вже про громадський транспорт.
Крім того, пан Лобода додав, що скарг від пасажирів, які травмувалися у маршрутках, до них майже не надходило. Голова асоціації зміг згадати лише про три випадки, з якими звернулися журналісти. Постраждалі отримали фінансову допомогу на лікування, а горе-водії були занесені до чорного списку, і, як запевняє Роман Лобода, серед членів асоціації вони роботи точно не отримають.
Добитися відшкодування пасажиру, який постраждав у міській маршрутці, важко ще й тому, що треба довести, що він справді був у цій маршрутці. Адже, попри гучні попередження про “штраф за безквитковий проїзд”, квитків водії пасажирам не дають, як і не страхують своїх пасажирів. Наприклад, перевізники, які займаються міжміськими пасажирськими перевезеннями, зобов’язані укласти договір страхування пасажирів, тобто коли купуєш квиток, то отримуєш страховку на час поїздки. Натомість для міських перевезень ця норма не обов’язкова. Тож власники маршрутів обмежуються лише полісом обов’язкового страхування цивільної відповідальності водіїв.
– “Автоцивілка” відшкодовує збитки постраждалим лише тоді, коли доведена вина водія. Натомість, коли водій не винен, наприклад, його хтось “підрізав” на дорозі, і він різко загальмував, чи ДТП сталася через несприятливі погодні умови, або руйнування елементів ходової автомобіля, то отримати відшкодування пасажиру, який постраждав, дуже складно, – розповів “Пошті” Олег Мицик, адвокат.
За словами Романа Лободи, колись в асоціації думали про те, щоб запровадити обов’язкове страхування пасажирів. “Тоді це виходило по 0,5 – 1 копійці з квиточка, – розповів пан Роман. – Та на практиці цих “копієчок” завжди бракує. Тож зараз жодна міська фірма-перевізник не страхує пасажирів.
Як вирішення проблеми голова асоціації пропонує пасажирам самостійно страхувати своє життя і здоров’я від травм у дорозі. Можливо, скоро українці так і робитимуть, адже, згідно із статистикою Головної автотранспортної інспекції України, за минулий рік кількість ДТП з важкими наслідками в країні зросла на 33%, при цьому 13% смертей у ДТП в Європі стаються саме на українських дорогах…
Уляна Депутович, Ірина Залецька
“Пошта” звернулася до фахівця з проханням пояснити, які першочергові кроки має зробити постраждалий, щоб мати шанс отримати відшкодування в суді
Олег Мицик, адвокат
1. Якщо ви травмувалися у маршрутці (зіткнення з іншими автомобілями чи елементами дорожніх споруд, необережні дії водія), відразу просіть зупинити рух і викликати ДАІ, щоб зафіксувати сам факт ДТП. Слід пам’ятати, що, згідно з правилами дорожнього руху, за відмову зупинитися та подальше переміщення автівки водію загрожує адміністративна відповідальність. Тож він виконає вашу вимогу.
2. Без крайньої необхідності не покидайте салону автомобіля до приїзду ДАІ та медиків.
3. З метою довести сам факт здійснення перевезення, вимагайте у водія квиток, який він зобов’язаний видати на вимогу пасажира.
4. Обов’язково візьміть контактні телефони у людей, що їхали з вами в маршрутці, щоб пізніше вони могли свідчити. Постарайтесь заручитися їх підтримкою, виберіть з їх числа надійних, які вам співчувають і не критикують за зрив графіка руху маршрутки.
5. Обов’язково зверніться у лікарню, особливо якщо лікарі “швидкої” не прибули, чи з якихось причин не знайшли підстав для госпіталізації. Слід пам’ятати, що частина тілесних ушкоджень одразу не проявляється, а такі, як закрита черепна травма, струс головного мозку, фактично не мають візуально помітних зовнішніх проявів і діагностуються після обстеження. У бесіді з лікарем обов’язково повідомте, де саме і як ви травмувалися, наполягайте на фіксації ваших слів в історії хвороби. Оскільки тоді лікарі зобов’язані повідомити про це в органи МВС.
6. Також подайте заяву в міліцію, де зазначте час і дату, місце й обставини інциденту. При цьому обв’язково зазначте, що травмувалися у маршрутці і як саме (наприклад, водій передчасно прикрив двері чи не зачинив їх, завчасу рушив, різко пригальмував тощо). Таким чином ДАІ зобов’язана розпочати перевірку.
7. Наполягайте на витребовуванні міліціонерами та долученні до справи документів: дані на перевізника, його стосунки з водієм (трудовий договір), маршрут, графік руху, ліцензійні умови, наявність договорів страхування цивільної відповідальності водія та страхування перевезення пасажирів. У подальшому наявність цих документів спростить ваше звернення до суду.
8. Ви маєте право отримати копії документів за наслідками перевірок підрозділами МВС: копію адмінпротоколу і рішення суду про притягнення до адмінвідповідальності, чи копію постанови про відмову в порушенні кримінальної справи, а також ознайомитися з цими матеріалами.
9. Залежно від того, хто винен в інциденті та чи буде визнаний винним водій, виникає низка варіантів того, хто буде відповідачем і з кого ви вимагатимете відшкодування у суді, аж до притягнення водія до кримінальної відповідальності.
10. Головна порада – з першої хвилини думати про майбутній спір з перевізником та збирати всі можливі документи, насамперед – медичні та ті, які можуть підтверджувати ваші страждання (наприклад, фотографії з ушкодженнями, дані про втрачену путівку на відпочинок, втрачену вигоду у бізнесі тощо).