Вірменський дворик залишиться без “Голгофи” – відкритої каплиці у стилі рококо у формі гроту з фігурою Ісуса Христа на хресті. Реставратори цього тижня демонтують скульптурну групу, що прикрашає південне подвір’я комплексу собору. Побачити її знову львів’яни зможуть за два роки, коли польські та українські фахівці завершать реставраційні роботи. За словами Лілії Онищенко, начальника управління охорони історичного середовища ЛМР, відкриту каплицю “Голгофа” планують законсервувати та відновити втрачені елементи. Закінчити реставраційні роботи мають до 2012 року. На місці пам’ятки буде розміщено банер з її зображенням, на якому буде вказано рік початку і кінця реставрації.
Реставруватимуть унікальну скульптурну групу в приміщенні монастиря біля Вірменського собору. Міські посадовці планують встановити там веб-камери, аби громадськість могла спостерігати за роботами в режимі on-line. За словами польського реставратора дерева та каменю Анджея Казберука, вівтар “Голгофа” є унікальним у Європі, оскільки виготовлений із дерева і протягом століть зберігався просто неба.
– Протягом кількох років спеціалісти провели багато семінарів, нарад, наукових досліджень, перш ніж розпочати роботи, – розповіла Лілія Онищенко. – Унікальність вівтаря в тому, що на ньому було поліхромоване покриття: майстри наносили пензлем на деревину шматочки дуже дрібного кольорового скла. Однак поліхром повертати не будемо.
Реставраційні роботи фінансує міністерство культури Республіки Польща. Поки що достеменно не відомо, у скільки обійдеться полякам відновлення унікального дерев’яного вівтаря, однак уже цьогоріч вони планують витратити на це 250 тисяч гривень (100 тисяч польських злотих). З міської ж скарбниці на роботи з відновлення ансамблю Вірменського собору планують виділити 1,5 мільйона гривень. За ці гроші мають реставрувати і вхідну браму у дворик собору.
Леся Берездецька