У Львові понад двадцять медпрацівників заразились коронавірусом. 22 квітня померла медсестра, яка працювала у міському Центрі легеневого здоров’я, у неї діагностували COVID-19. Нині в області близько 300 хворих на коронавірусну інфекцію, майже 40 з них – медпрацівники. По Україні статистика також невтішна: 20% хворих – це лікарі, медсестри, санітарки й лаборанти. За даними МОЗ в Україні за добу 21 квітня захворіло понад 100 медпрацівників!
Вони лікують, працюють понаднормово, роблять те, що мусять. Вони переймаються своїм здоров’ям і здоров’ям близьких, вони розуміють свій моральний обов’язок і сподіваються на те, що їм допоможуть себе захистити. Вони ніяково говорять про зарплату, по-різному сприймають доплати, хтось називає це стимулом, хтось – подачкою.
Деякі медики йдуть у відпустку за власним бажанням, хтось – на лікарняний, хтось – із медицини. Може, тимчасово. Вони кажуть, що мають вдосталь засобів індивідуального захисту, але пачка рукавичок і декілька наборів захисних костюмів – справді цінний подарунок для них. А ще подарунок, коли пацієнти відверті та чесні. Коли викликають «швидку», то чесно відповідають на запитання про контакти. Коли медики знають про потенційну небезпеку і максимально готові не лише допомогти, а й захистити себе, бо якщо обманювати, то захищати буде нікому.
Небезпечне покликання
У середу, 22 квітня у Львові від COVID-19 померла медсестра. «Жінка із Яворівського району, 1960 року народження, працювала медсестрою в Центрі легеневого здоров’я. Захворіла 7 квітня, лише 12-го звернулась по допомогу до лікарів за місцем роботи. До того лікувалась самотужки. Одразу ж після звернення була госпіталізована. Померла 22 квітня», – інформує сайт Львівської міської ради.
«Consumor aliis inserviendo – рятуючи інших, згораю сам. Кожен п’ятий із тих, хто заразився вірусом COVID-19 в Україні – медпрацівник. Суха статистика. А за нею прихований біль, переживання, страх, виснаження. Намагаючись надати якісну лікарську допомогу, ми ніколи не знаємо усього анамнезу пацієнта. Багато людей приховує свої контакти із хворими чи тими, що мають підозру на короновірус. Навіть використовуючи сучасний протиінфекційний захист згідно всіх чинних нормативних документів, ми не маємо гарантії, що не захворіємо. На лікарняному ліжку я багато зрозуміла. Побачила справжніх друзів, колег і тих, хто в страху за своє особисте готові знищити медиків. Я думаю і молюся про кожного з вас. Думаю, як сильно медики ризикують своїм здоров’ям, здоров’ям рідних. Ми першими стоїмо на лінії фронту в нелегкій боротьбі. Бережіть себе, одне одного», – пише на своїй сторінці у фейсбуці Ірина Гнатів, головна лікарка амбулаторії села Давидів, у 2019 вона стала кращою сімейною лікаркою України, нині вона лікується від коронавірусної інфекції.
На самоізоляції досі й Тетяна Кудик – завідувачка терапевтичного відділення Жовківської центральної районної лікарні.

Як писала «Львівська Пошта», закрити терапевтичне відділення лікарні та самоізолюватися медикам довелося ще 1 квітня. Саме тоді вони довідалися, що одна з їхніх пацієнток хвора на коронавірус. До того вони лікували 58-річну жінку від пневмонії. Лежала пацієнтка у палаті із ще двома хворими, одна з них заразилась, симптоми проявились, коли пацієнтка була вже вдома. Згодом 58-річна пацієнтка померла. На жаль, вона одразу не повідомила лікарям про те, що контактувала із людиною, яка повернулась із Італії. Це стало відомо згодом.
Медики ж після закінчення двох тижнів ізоляції отримали результати аналізів на COVID-19. Дві медсестри, які були на самоізоляції вдома, захворіли. Інфікувався коронавірусом і один із пацієнтів, який тоді перебував у лікарні. Отож медикам, які два тижні були на самоізоляції у лікарні, знову довелось ізолюватись.
«Не можна втрачати пильність. За будь-яких обставин. І що би тобі не говорили пацієнти, треба керуватися власним досвідом, критично мислити і думати на три кроки наперед. Можливо, тепер, у час пандемії, коли мовиться про епіданамнез, варто, щоб люди підписувалися під тим, що повідомляють лікареві», – каже Тетяна Кудик.
Їх може бути більше

«Наразі маємо 35 хворих медпрацівників із підтвердженим діагнозом COVID-19. Інформація динамічна, на жаль, їх може бути більше, бо є ще декілька медиків, які перебувають під дослідженням. Здебільшого хворі медпрацівники мали незахищений контакт із пацієнтами, які не були епідеміологічно небезпечними, не мали симптомів або ж отримували медичну допомогу в лікарнях із іншими патологіями. Це також і медики, які контактували з пацієнтами в стаціонарах, визначених для лікування коронавірусної інфекції, також медики, які контактували із пацієнтами з пневмоніями невизначеної етіології. Більшість із них перебувають на самоізоляції, бо мають легкий або середньої важкості перебіг захворювання», – каже Андрій Васько, начальник обласного штабу з ліквідації надзвичайної ситуації медико-біологічного характеру.
Він каже, що засобів індивідуального захисту у медзакладах області достатньо.
«Більшість медиків зі Львова, зі закладів охорони здоров’я, які перебувають на території міста. Але є також із Жовківської центральної районної лікарні, з інших медустанов області, зокрема зі закладів первинної допомоги. Сімейні лікарі, як і лікарі стаціонарів, контактують із пацієнтами. Адже не все можуть зробити дистанційно, через телефон. Сімейні лікарі мають протокол дій, які мінімізують контакти лікаря із пацієнтами. Засоби індивідуального захисту вони також мають. Але навіть медпрацівники, які одягають повний комплект засобів біобезпеки, на жаль, можуть інфікуватися», – каже Андрій Васько.
Наталія Тімко, епідеміолог, позаштатна спеціалістка департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА каже, що якщо робити все правильно, за протоколом, то заразитись на роботі медику досить важко. Легше підхопити коронавірус у транспорті чи магазині. «Є ціла низка нормативних документів, які регламентують поведінку медпрацівника під час роботи з хворим або з людиною, підозрюваною на СOVID-19. Важливо все: одяг, засоби індивідуального захисту, як їх вдягати, як їх знімати. Як часто мити руки і як правильно і безпечно виконувати різноманітні маніпуляції. Якщо людина працює з

використанням всіх засобів індивідуального захисту, дотримується правил, то ризик інфікування мінімальний. Більший ризик заразитися в інших місцях: магазини, транспорт або у закладах охорони здоров’я, де люди не мають або нехтують засобами індивідуального захисту, або неправильно виконують маніпуляції», – каже епідеміолог.
Ігор Берник, заступник директора Львівської обласної інфекційної лікарні, розповів про стан хворих медиків, які перебувають у лікарні. «Десять медичних працівників лікуються у Львівській обласній інфекційній лікарні – це лікарі, медсестри, санітарки, лаборанти. Днями один лікар виписався, одужав. У нас всі пацієнти середньої важкості. У декого є важчий перебіг хвороби, але медиків у дуже важкому стані і в реанімації немає. Все необхідне у нас є. Нічого не бракує. Робимо собі швидкі тести кожні 5-7 днів. Все добре. У нас всі ходять на роботу, ми не маємо права хворіти», – каже лікар.
Українська статистика
За даними МОЗ, в Україні більше тисячі хворих – це медичні працівники, кожен п’ятий інфікований коронавірусом – це медик. Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко каже, що українські лікарі іноді нехтують засобами індивідуального захисту. «Низька настороженість лікарів. Вони не завжди вдягають засоби індивідуального захисту. Приймають хворих, і поки ще не встановлений діагноз COVID-19, не завжди захищаються. Вони мають кожного пацієнта з температурою сприймати як потенційно хворого на коронавірусну інфекцію. На жаль, ситуація з медиками характерна не лише в Україні. В Італії понад 10 тисяч медпрацівників інфікувались і більше 100 летальних випадків», – говорив Віктор Ляшко у телепрограмі «Сніданок з 1+1».
Також він зазначив, що у тих лікарнях, які він відвідав, стан забезпечення засобами захисту задовільний.
«Я не скажу, що оптимальна забезпеченість, оскільки ми не маємо тримісячного запасу, але на перші 10-15 днів засобів індивідуального захисту вистачає. Не скажу, що така картина скрізь, але ми говоримо про лікарні першої хвилі, які повинні приймати хворих із коронавірусною хворобою», – сказав головний санітарний лікар.
Він додав, що є проблеми із засобами захисту в лікарнях другої хвилі, але міністерство зараз працює над усуненням цієї проблеми.
Дуже важлива чесність
Не варто приховувати інформацію, щоб не наражати медичних працівників на небезпеку. Якщо звертаєтесь на 103, з будь-якого приводу, то повідомляйте, якщо впродовж останніх 14 днів ви перебували за кордоном або мали контакт із людиною, у якої був визначений або є ймовірний діагноз – коронавірусна інфекція.
Також повідомляйте, якщо ви контактували з особами, які перебувають на карантині чи на самоізоляції. Якщо контактували з кимось із ознаками ГРВІ. Обов’язково кажіть, якщо у вас температура тіла більше 38,0°С, кашель, важкість чи утруднення дихання. Цю інформацію необхідно говорити диспетчерові, адже це дозволить медикам належним чином підготуватися до обслуговування звернення та відправити на виклик спецбригаду.
«Дуже важливо надавати медику достовірну інформацію. Але зараз у кожному закладі охорони здоров’я кожен медпрацівник повинен всіх пацієнтів сприймати як потенційно інфікованих коронавірусом. І використовувати засоби індивідуального захисту. Це мають бути маски, екран, мають бути окуляри, рукавиці та одноразовий халат. Цього достатньо, щоби захиститися», – каже Наталія Тімко.
Стимул від уряду

За даними Центру громадського здоров’я, станом на ранок 22 квітня в Україні 6592 лабораторно підтверджені випадки COVID-19, із них 174 летальні, 467 пацієнтів одужали. За добу зафіксовано 467 нових випадків.
За добу 21 квітня в Україні коронавірусне захворювання підтвердили у 107 медиків, про це повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов на брифінгу 22 квітня. «За минулу добу захворіло 467 осіб, з них 32 дитини і 107 медичних працівників. Було госпіталізовано 90 осіб. Зафіксовано 13 летальних випадків. 57 людей одужало, зокрема 9 дітей» – зазначив Максим Степанов.
За весь час епідемії в Україні захворіли 6592 людини. Із них 431 дитина і 1245 медичних працівників.
У деяких регіонах медпрацівники звільняються, на Львівщині масових звільнень немає, хто хотів піти, пішов на початку епідемії. Втім держава намагається втримати та заохотити медиків до праці, підвищивши їм зарплати. Заробітні плати лікарів та медичного персоналу, які працюють із хворими на коронавірусну інфекцію, мають зрости до 300% – це обіцяє міністр охорони здоров’я Максим Степанов.
«Заробітні плати повинні зрости до 300%. Це буде передбачено знову ж таки в цих сумах за договорами, які буде укладати Національна служба здоров’я України. Відповідно нарахування цієї заробітної плати будуть здійснювати головні лікарі тих чи інших лікарень, які безпосередньо працюють із хворими на коронавірусну інфекцію», – зазначив Максим Cтепанов.
Він також наголосив, що у МОЗ аналізують кожен випадок зараження коронавірусом медичного працівника: «Встановлюємо весь епідеміологічний ланцюжок, яким чином він захворів: або безпосередньо контактуючи з хворим на коронавірусну інфекцію на своєму робочому місці, або в інший спосіб».
У Львові для того, аби підтримати медиків фінансово, кошти виділяли з міського бюджету. Міський голова Львова Андрій Садовий наприкінці березня підписав розпорядження, яким передбачено виплату додатково по 10 тис. грн усім медикам, які працюватимуть із пацієнтами, хворими на COVID-19.