До слова, 5 грудня в Україні відзначали День волонтера. Принагідно редакція “Львівської Пошти” вітає всіх Ангелів добра, зокрема і команду “Феніксу”! Дякуємо за вашу місію, за працю, за відданість та добрі серця! Ви потужна сила, ви змінюєте Україну!

“Коли з війни на сході додому почали повертатися наші бійці, виникла потреба створити центр для їхньої реабілітації. Так із однодумцями-волонтерами ми започаткували роботу центру “Фенікс”. Разом із волонтерами своїми силами зробили ремонт у приміщенні на вулиці Кульпарківська, 95, замінили дах і вікна, здійснили каналізування… Нас згуртувала ідея допомоги нашим бійцям, за що всім, хто долучився і долучається, щиро вдячний! – розповідає “Львівській Пошті” керівник “Феніксу” Андрій Посікіра. – Нам вдалося забезпечити хлопців, які повернулися з війни, необхідними медикаментами. Вдалося створити у “Феніксі” ту атмосферу, якої вони потребують: тут їх розуміють і чують, що для них украй важливо”.

Відвідувачам центру фахові консультації надають, зокрема, і психологи. Якщо на початках роботи центру зверталися лише бійці, то тепер і їхні дружини. Тут бійцям роблять масажі (що дуже на часі), є спортзал із різними тренажерами. “Є в нас і більярдний стіл, як ми кажемо, “вишенька на торті”, коли хлопці вже пройшли усіх фахівців центру”, – веде далі Андрій Посікіра.

Тут хлопці знайомляться, спілкуються, стають друзями. Тут їм допомагають знайти місце праці після повернення з передової.
“У нашому центрі дружинам бійців пояснюють, як змінилися їхні чоловіки, що вони вже не будуть такими, якими були до війни. Жінки також спілкуються з психологом. Думаю, наша праця дає позитивний результат для цих родин”, – пояснює керівник “Феніксу”. Звісно, бувають і розлучення. Втім у людей починається новий етап життя…

На запитання “Львівської Пошти”, які на кінець 2018-го центр “Фенікс” має потреби, Андрій Посікіра відповідає: “Ми й далі чекаємо, що нам допоможуть із капітальним ремонтом будівлі. Адже робимо все самотужки, силами волонтерів. Вдалося зробити чимало. Ми вдячні всім, хто допоміг і допомагає. В країні триває війна, на східних кордонах – бої. Тому ми тут, у Львові, маємо долучатися і допомагати наших бійцям та їхнім родинам! Це наш обов’язок”.
Живе допомогою реабілітаційному центру іконописець та волонтер Левко Скоп. “Для мене питанням номер один була, є і буде допомога бійцям. Дуже важливим питанням є їхня реабілітація, зокрема психологічна. Велика вдячність Андрієві Посікірі, що створив такий центр у Львові! Він живе цим центром, він згуртував людей, які допомагають “Феніксу” і також живуть цим центром. Це місія. У “Феніксі” чують бійців, їм тут допомагають, – наголошує Левко Скоп. – “Фенікс” є взірцевим прикладом реабілітаційного центру. Це вже велика і дружна родина”.
Волонтерить у центрі “Фенікс” і студентка Українського католицького університету, пластунка Наталя Дунай. “Щоразу, коли приходжу в центр “Фенікс”, відчуваю якусь особливу атмосферу – атмосферу добра і дружби. Всі люди, задіяні в його роботі, вкладають свою енергію. Тут збираються неймовірні люди, які роблять усе, аби центр працював і надавав фахову допомогу в реабілітації бійців”, – каже дівчина.

Співрозмовниця певна, що держава мала б допомагати таким центрам, адже реабілітація бійців на часі. Натомість наразі про все дбають тільки волонтери. “Державі потрібно більше уваги приділяти реабілітаційним центрам, зокрема розвитку центру “Фенікс”, адже дуже важливою є соціальна адаптація тих, що повернулися з війни”, – вважає Наталя Дунай.
Зі слів співрозмовниці, на п’ятий рік війни нема тісного зв’язку між суспільством і ветеранами. Зокрема, варто частіше організовувати, проводити спільні заходи. “Цю ситуацію треба виправляти. Кожна людина може поставити собі запитання: а що я можу зробити для бійців, чим їм допомогти? Можна стати волонтером і так допомагати”, – додає студентка УКУ.

“У центр “Фенікс” я потрапила завдяки волонтерці Марії Петришин. “Фенікс” є ковточком повітря для бійців та їхніх родин. Тут вони озвучують свої проблеми та отримують фахову психологічну допомогу. Велика повага Андрієві Посікірі, який створив у Львові такий реабілітаційний центр! З руїн постав такий потрібний у час

війни заклад. Тут стільки праці вкладено, стільки ремонтних робіт виконано! Андрій згуртував небайдужих та ініціативних людей. Він є авторитетом для бійців та всіх нас”, – зазначає Олександра Юрченко, викладачка Франкового вишу, волонтерка. Саме в центрі “Фенікс” пані Олександра познайомилася з атовцем-переселенцем, вдівцем, батьком 10-річного Єгорчика, які тепер вже стали її родиною.
Як писала в жовтні 2018-го “Львівська Пошта”, свою лепту в допомогу центру “Фенікс” внесли відомі жінки України, які у рамках проекту “Ангели надії” малювали на ґонтах ангеликів. Ініціатива започаткована народним депутатом Оксаною Юринець у співпраці з волонтерами та відомим художником-іконописцем Левком Скопом.
Зокрема, в парламентському Комітеті з питань європейської інтеграції малювали ангелів дружина Президента України Марина Порошенко, парламентарі Оксана Юринець, Марія Іонова і Ганна Гопко, а також громадські діячі та волонтери.
Відтак на благодійному аукціоні в Києві від продажу 18 ґонт зібрали 92 500 грн на потреби центру “Фенікс”. Найбільшу суму (55 тис. грн) – за ангелика на ґонті авторства Марини Порошенко. “Завдяки акції в Києві ми на всю Україну сказали, що у Львові є реабілітаційний центр “Фенікс”, колектив якого допомагає нашим захисникам, і йому потрібна допомога”, – зазначав у жовтні “Львівській Пошті” іконописець і волонтер Левко Скоп.
Фото: Олег Огородник, центр “Фенікс”,
прес-служба Президента України