Мрієте змінити те середовище, у якому мешкаєте? Набридло, що у місті роблять, здавалося б, усе, тільки не дорогу біля вашого будинку? Словом, хочете змінити рідний Львів на краще? Тоді голосуйте!
Уже третій рік поспіль у Львові діє проект “Громадський бюджет” – інструмент, який дає можливість реалізувати креативні ідеї у місті. Така собі співпраця місцевої влади з мешканцями, коли містяни самі вирішують, як витратити частину муніципальних коштів. Тому кожен львів’янин, якому виповнилось 16 років, може запропонувати свою ідею. Якщо цей проект переможе в конкурсі, його реалізують коштом бюджету розвитку Львова. Та спершу, аби отримати гроші із бюджету, потрібно пройти декілька етапів – етап подання, розгляду, голосування за проекти та оголошення переможців. Після чого за рік міськрада повинна реалізувати проекти-переможці.
Цікаво, що такий механізм бюджету участі започаткували в місті Порту-Алегрі (Бразилія) ще у 1989 році. Тепер він діє в Нью-Йорку, Парижі, Берліні, Варшаві та інших містах. З українських – у Києві, Дніпрі, Чернівцях, Хмельницькому, Тернополі, Рівному, Мелітополі, Краматорську та Бердянську.
Хочеш змін? Голосуй!
Громадський бюджет – це шанс для інноваційних та креативних проектів. Його суть незмінна: львів’яни пропонують свої проекти, ідеї, і шляхом голосування визначаються ті проекти, які Львівська міськрада протягом наступного року реалізовуватиме. Тому до 15 вересня маєте можливість в електронній формі подати заявки на участь, інформує прес-центр ЛМР.
“Для цього потрібно зайти на сайт Громадського бюджету Львова (gb.city-adm.lviv.ua) і зареєструвати свій проект. Якщо з якихось причин не вдасться зареєструвати проект на сайті, то можна звернутись у будь-який центр надання адміністративних послуг (ЦНАП). При собі потрібно мати електронний носій (флешку чи диск) із записом аплікаційної форми”, – розповів начальник управління “Секретаріат ради” Львівської міськради Юрій Лукашевський.
З його слів, за два роки дії Громадського бюджету реалізували уже близько сотні проектів. “Це різні громадські ініціативи: від ремонту приміщень шкіл до облаштування сучасних креативних громадських просторів у місті. З громадським бюджетом мешканці отримали надзвичайно цікавий інструмент для участі у суспільному житті. Тепер їхні ідеї, те, як вони бачать благоустрій своєї вулиці, скверу чи парку можуть бути реалізовані. Вважаю, що Громадський бюджет – це добрий інструмент для спілкування між містянами. А наше завдання – зробити цей інструмент максимально комфортним для того, щоби люди мали можливість якнайкраще реалізувати свої ідеї”, – каже Юрій Лукашевський.
“Важливо, щоб під час розробки проектів їхні автори консультувалися з представниками профільних управлінь. Це стане запорукою того, що надалі проект успішно пройде технічну оцінку, буде правильно розрахований його бюджет, і проект реалізують згідно з календарним планом”, – розповів заступник начальника управління “Секретаріат ради” ЛМР, начальник відділу громадського партнерства Орест Файфурка.
Новий сезон – нові умови
Минулого року найбільше голосів львів’яни віддали за освітні проекти – ремонти шкіл, дитячих садочків, благоустрій їхніх подвір’їв тощо. Тоді громадські активісти обурились. Мовляв, кошти Громадського бюджету потрібно скеровувати на розвиток усього міста, а не вирішувати локальні проблеми. Тобто хотілося б, щоб перемагало більше креативних ідей.
“Цього року головним нововведенням є те, що крім поділу проектів на великі і малі, буде поділ на дві нові категорії – освітні та неосвітні. За неосвітніми проектами зарезервовано не менше 40% коштів Громадського бюджету. Натомість освітні проекти, з огляду на їхню важливість, претендують на 60% коштів. Освітні стосуватимуться приміщень або територій навчальних закладів, а неосвітні – це проекти, реалізація яких не стосується приміщень або територій освітніх установ”, – розповів Юрій Лукашевський.
Нагадаємо, що малі проекти – це проекти вуличного, квартального, районного значення, реалізація яких коштує від 50 тис. грн до 500 тис. грн. Великі – це загальноміські проекти, і їхня вартість становить від 500 тис. грн до 3 млн грн. Один автор може подати один великий та один малий проект. Для цього потрібно зібрати 25 підписів львів’ян для малих проектів та 50 – для великих.
“Цього року загальна сума Громадського бюджету становитиме не менше 1%. У вересні депутати мають остаточно затвердити її на сесії. Тобто до початку голосування будемо знати, яка сума буде передбачена на реалізацію проектів у 2019-ому. Тому якщо це буде 1%, то ця сума становитиме 23 мільйони гривень. Хоча, наприклад, минулого року ця сума склала 1,3%, що становило близько 30 мільйонів гривень. Тож сподіваюсь, що і на цей рік сума буде більша. Також надіюсь, що цього року подадуть багато креативних ідей, які покращать наше місто”, – каже Юрій Лукашевський.
Нагадаємо, що впродовж другого сезону 2017 – 2018 років переможцями Громадського бюджету стали 38 проектів. З них п’ять реалізовано, 31 перебуває на стадії реалізації, а два проекти з об’єктивних причин відстають від графіків.
Багато корисної інформації щодо підготовки та подачі проектів можна знайти у розділі “Допомога” на сайті Громадського бюджету (lviv.pb.org.ua).