Щоби підтримати місцевого виробника та збільшити обсяги їх роздрібного товарообороту, в супермаркетах області маркуватимуть окремі товари спеціальним логотипом. Відтепер знайти львівську каву, молочні продукти чи смаколики буде легко. На полиці з товаром почали вивішувати синьо-жовті логотипи із закликом обирати продукт львівського виробництва.
Зі слів Романа Филипіва, директора департаменту економічної політики Львівської облдержадміністрації, схожа ініціатива діяла ще у 2012-2013 роках. Тепер таку промокампанію вирішили відновити. В ЛОДА сподіваються, що це матиме позитивний вплив на економіку області.
Та наразі це тимчасово і маркуватимуть не усі групи товарів.
Близько 70% продуктів, які доставляють у супермаркети, саме із західного регіону
“Ми вирішили відновити знову цю ініціативу під гаслом “Купуй Галицьке! Вироблено на Львівщині!”. У нашій області виробляють чимало продукції, яка є корисною, якісною і конкурентною. Хочемо підказати львівському покупцеві, щоб обирав і купляв саме товари наших підприємців. Зрештою це матиме позитивний вплив на економіку. У 2016-ому мали приріст індексу роздрібної торгівлі “плюс” 7%. На початку 2017 року цей показник складає 2,7% . Після чого розраховуємо на ще 10-15%, – каже Роман Филипів. – Наразі ця акція є тимчасовою і діятиме впродовж трьох місяців. За результатами першого місяця у департаменті економічної політики проведуть зріз економічних показників. Тоді дізнаємося, як це вплинуло на товарообороти. Зараз маркуємо лише товари продуктової групи. У планах – промислові та господарські”.
З його слів, від початку акції – 12 квітня, цю ідею підтримали шість супермаркетів та один із львівських ринків. Продукцію з логотипом можна знайти у супермаркетах “Рукавичка”, “Арсен”, “Вопак”, “Близенько” та “Свій маркет”.
“Ми мали розмову практично з усіма торговими мережами. Наразі погодилися взяти участь в акції вище зазначені супермаркети, а це понад 200 магазинів на Львівщині. У цих торгівельних мережах представлено більше 50 наших товаровиробників”, – веде далі Роман Филипів.
Олексій Смілка, директор супермаркету “Рукавичка”, що на вулиці Шпитальна, 1, розповідає: відколи діє акція – покупці більше цікавляться львівськими товарами.
“Напевно, близько 70% продуктів, які доставляють у наші супермаркети, саме із західного регіону. Багато хто із покупців цього не знають. Після маркування увага до них значно збільшилася”, – каже він.
фото: прес-служба ЛОДА Російське в попиті?
Від початку російсько-української війни у Львові, як і активісти, так і міська влада активно виступили проти російських товарів на полицях наших крамниць. Як писала “Пошта”, обов’язкове маркування ввели у місті з липня 2014-го. Тоді депутати на сесії прийняли ухвалу, яка передбачає обов’язкове маркування товарів із країни-агресора.
Проте сьогодні ж спостерігаємо, що у деяких торгових мережах такі маркування зовсім зникли: чи то покупці уже напам’ять знають товари із штрих-кодом “46”, чи то ж самі супермаркети не вважають за потрібне це далі робити?
Координатор Економічного бойкотного руху Олег Радик розповідає “Пошті”, що у місті уже не так активно купують товари країни-агресора, як раніше. Проте через кризу покупці продовжують їх обирати.
Спочатку купують російське, а потім одягають вишиванку
“За рішенням облради маркування товарів в області мало рекомендаційний характер. У Львові ми добилися, щоб це було на зобов’язальній основі. Штрафів немає, але є певні зобов’язання. Та це не на постійній основі – на два роки. Якщо потрібно буде продовжити – продовжимо. Та досі фінансове становище наших людей залишається складним. Люди подекуди думають: раз згрішити можна, а потім буду патріотом. Купують російське, бо воно дешевше, а потім одягають вишиванку… Ми і надалі виступаємо за те, щоб купувати українське, а маркувати російське”, – зазначає співрозмовник.
З його слів, сьогодні активісти рейдів по магазинах уже не влаштовують, бо “хто досі не зрозумів, уже й не зрозуміє”.
“У разі чого ми контактуємо через певні спільноти у соцмережах. Та зазначу, що люди втомилися і це зараз не основне”, – пояснює він.
“Що стосується російських товарів – тут має бути патріотична позиція кожного громадянина. Щодо акції “Купуй Галицьке! Вироблено на Львівщині!” – це наша рекомендація. У соцмережах уже прозвучало, що це, свого роду, нібито економічний сепаратизм. Хоча я з цим не погоджуюся. Тому ми всіляко виступатимемо за підтримку нашого товару”, – резюмує Роман Филипів.