– Розкажіть, будь ласка, як виглядала модна львів’янка сто років тому? Чи надавали значення жінки своєму зовнішньому вигляду? – Звичайно. Усі модні процеси, що відбувались у світі, мали місце й у Львові. До Першої світової війни місто Лева було частиною Австро-Угорської імперії. У ньому були будинки моди, салони, художники і багато шкіл. Кравецтво було одним із найпоширеніших фахів, якому навчали дівчаток. Ті потім ставали відомими кравчинями або просто для себе вчилися. Були у Львові як дуже дорогі елітні ательє, так і простіші.
На початку ХХ століття панував ще стиль попередньої доби – модерн, який на Галичині називали сецесією. Одягали приталені корсетні сукні. Характерними для того часу були великі капелюхи. Жінки тієї доби носили блузи з коміром-стійкою і довгими рукавами буфами. Щодо кольорів – здебільшого пастельні, з додаванням чорного або фіолетового. Характерною була дуже затиснена талія, довга зі стрейчем спідничка. Також були популярні мереживні сукні. Яскрава представниця тієї доби – Соломія Крушельницька.
– А яким тканинам віддавали перевагу? Які аксесуари використовували?
– Тканини були дуже різноманітні: і оксамит, і шовк, і мереживні. Багаті та розкішні. Сукні часто розшивали бісером. Популярною була вишивка. У Галичині містянки активно використовували її і в повсякденному одязі, і у святковому. Любили оздоблювати, зокрема, верх суконь. Громадські діячки-патріотки вишивкою намагалися підкреслити свою українськість, адже Львів – місто багатонаціональне. Навіть у формі дівчаток, які навчались у жіночих гімназіях і школах, здебільшого на кишеньках була вишивка. А взагалі мода була європейська. Аксесуари також були дуже актуальні, і їх було багато. Особливо полюбляли одягати прикраси на вуха і на шию. На жінці завше була низка якихось коралів.
– Що можете розповісти про білизну?
– Білизна до Першої світової війни була ускладнена, багатошарова (наприклад, штанці з мереживом). Пізніше все спростилось. Почався період активної реформації жіночого одягу. Йшла боротьба, зокрема, за відмову від корсетів. Прогресивні люди на чолі з медиками й активістами вимагали звільнити жінку від них, бо це шкодило здоров’ю, пропагували вільний одяг. З’явилася так звана сукня-реформа. Вона була вільного крою, починаючи від плечей, з прямим силуетом.
Перша світова війна взагалі поставила хрест на історичному корсетному костюмі. Саме життя до того змусило. Прийшла війна, і настав час, коли жінка замінювала чоловіка. Тож навіть штани необхідно було одягти. На моду впливає все: політичні справи, економічні, розвиток медицини та культури.
– Чи можна говорити, що Львів у розвитку моди був прогресивнішим, аніж інші міста країни?
– Так, бо у нас були безперервні традиції розвитку моди. Ще в середньовічному Львові були високі художні ремесла, які продовжували розвиватися незважаючи ні на що. Модні процеси у Львові до Другої світової збігалися з європейськими. У нашому місті виникла перша школа моделювання в Україні. Перший будинок моделей виник у Києві, другий – у Львові. Місто Лева завжди було модним осередком. Уже з 1939-го багато до Львова по одяг приїздили зі Східної України, з Росії. Здебільшого це були актори, генерали, письменники. У Львівському будинку моделей працювали кравці, які пройшли паризьку, варшавську і віденську школи моди.
– Як виглядала радянська жінка? Чомусь цей час асоціюється з сірими тонами…
– Кожне десятиліття було різним. Жахливі часи були після війни. У 1944 році на руїнах Києва починає розбудовуватися Київський будинок моделей. Але виключно для того, щоб просто одягати людей. Про моду не йдеться. Радянська жінка відстає на багато років. Художники намагалися якось на це впливати, та в них не було ані тканин, ані аксесуарів. Брежнєву з Парижа везли замочки! Якщо митці й виготовляли якісь особливі речі – то лише на виставку, аби показати, що все у Союзі добре і що все розвивається. А для людей усе було по-іншому.
– Що колись вважали поганим тоном?
– Багато років тому не носити капелюшка було поганим тоном, бо голова мала бути покритою. Жінка в історичному одязі виглядала довершеною, композиційно цілісною. У радянські часи під забороною, крім капелюшків, були ще й аксесуари. Не можна було сережок носити. Навіть часом парасольки вважали поганим тоном, мовляв, це було ознакою буржуазії. Тепер же ця культура ношення одягу повертається.
– У Львові модна історія тягла, і одяг на жінках був вишуканим та стильним. Чи сучасні тенденції і вигляд львів’янок не бентежить вас, не дисонує зі славетною минувшиною?
– Ми дещо консервативні у моді. Елегантність і культуру в ношенні одягу бачу здебільшого на людях похилого віку. Мені би більше хотілося це бачити на молоді, а вона в нас різна. Зараз важливо не модно одягатись, а виглядати стильно.
Розмовляла
Вікторія Савіцька