Стреси, нервові напруження, криза та… війна на сході. Цього року підготовка до великодніх свят не несе великої радості і спокою. Грабежі, крадіжки, хуліганства та шахрайства у Львові та області стали буденними явищами, тож аби свята минули спокійно, вже з початку тижня правоохоронні органи міста працюють у посиленому режимі.
Але львів’янам треба й самим подбати про безпеку, зокрема, у своїх домівках, адже грабіжники найбільш активні в час свят, коли господарі їдуть до своїх родичів, близьких, друзів. А от про безпеку на вулиці правоохоронці обіцяють подбати. Допоможуть їм у цьому активісти.
“У країні ситуація нестабільна, тож добре розуміємо, що люди потребують відчуття безпеки. Міліція у Львові посилено несе службу. До патрулювання залучаємо вдвічі більше нарядів, аби охороняти громадський порядок. Так буде і на святкові вихідні. Правоохоронці патрулюватимуть місто як у міліцейській формі, так і в цивільному”, – зазначив “Пошті” головний міліціонер Львова Павло Гарасим.
Зі слів співрозмовника, особливу увагу на свята правоохоронці приділять центральній частині міста, оскільки саме там очікують великого скупчення як містян, так і туристів. “Перевірятимемо лише тих, хто поводиться неадекватно, агресивно, привертає увагу та порушує громадський порядок. Посилений режим охорони міста триватиме до Провідної неділі, допоки наплив людей у Львові не зменшиться. Відпочиватимуть міліціонери після свят. Нам бракує людей. Маємо, зокрема, недостатню кількість сержантського складу, – розповідає Павло Гарасим. – Вирішити нестачу кадрів допомагають активісти. Наприклад, якщо на виклик виїжджає дві-три людини, а хуліганів є набагато більше, то присутність у таких ситуація активістів дуже доречна”.
Керівник Народної Самооборони Львівщини Валерій Веремчук каже “Пошті”, що в місті патрулює більше громадських активістів, аніж працівників МВС. “Те, що міліції не вистачає людей, це серйозна проблема, тому наші нічні патрулі дуже важливі і необхідні в місті через брак кадрів у МВС. Загальні сили громадських активістів більші, ніж чисельність міліціонерів, тож наша співпраця нині дуже доречна та необхідна задля спільного блага та безпеки”, – певен співрозмовник.
Посилений режим охорони міста триватиме до Провідної неділі, допоки наплив людей у Львові не зменшиться. Відпочиватимуть міліціонери після свят. Нам бракує людей
Нині активісти працюють у режимі нічних патрулювань. Народна Самооборона, наприклад, має чотири патрульні машини. Акумулюють свої сили активісти найчастіше у вихідні. “У вихідні найбільше викликів. Та ми не єдині, хто патрулює місто. Є і “Варта-1”, і “Варта-700”, інші активісти”, – розповідає співрозмовник. “Коли виникають складні ситуації і потрібне підкріплення, каналом Zellо передають інформацію, і активісти оперативно реагують”, – додає Ігор Зінкевич, голова виконкому ГО “Варта-1”.
Активісти кажуть, що налагодили співпрацю і з райвідділами. “Інколи для патрулювання нам дають правоохоронців. Громадське затримання ми можемо здійснити самостійно, але для оформлення потрібен лише працівник МВС”, – каже Валерій Веремчук. Він очікує, що великодні свята у Львові пройдуть спокійно. Ймовірно, хвилюватися варто буде на травневі вихідні.
“Враховуючи те, що Великдень для галичан велике релігійне свято, у Львові в такий період особлива атмосфера. Не думаю, що треба очікувати провокацій. Мабуть, найбільшою проблемою у вихідні будуть ті, хто перебрав спиртного і поводиться неадекватно. В таких випадках ми знаходимо рідних, близьких, друзів і передаємо їм дебошира. Не чисельністю вирішують такі проблеми, а спілкуванням”, – резюмує Валерій Веремчук.
Нестимуть посилену службу на свята і працівники транспортної міліції. На відміну від минулорічних великодніх свят, цього року вони охоронятимуть навіть мости. “На свята у Львові на вокзалі буде посилене патрулювання. Це пов’язано з тим, що збільшили кількість потягів до міста, відповідно і пасажиропотік. Якщо зазвичай чергує до 17-18 нарядів, то на свята їх буде 39. За останні дні лише раз вилучали ми на вокзалі боєприпаси, патрони. Загалом же ситуація стабільна”, – розповідає “Пошті” начальник УМВСУ на Львівській залізниці Володимир Дитюк.
Зі слів співрозмовника, зараз особливу увагу працівники транспортної міліції приділяють приїжджим із запорізького напрямку. “Якщо виникає підозра, можемо перевірити паспорт, цікавимося, з якою метою приїхали особи до Львова. Але це лише в цілях безпеки! Тож просимо від пасажирів розуміння”, – підсумовує Володимир Дитюк.
У Львові чергує і військовий патруль
У Львові вдвічі збільшиться кількість і військових патрулів. Зі слів заступника начальника Західного територіального управління військової служби правопорядку ЗСУ Федора Федчика, наразі у Львові щодня заступають на службу три-чотири патрулі, кожен із яких складається з трьох осіб. Таким чином, за порядком у місті стежать 9-12 військових патрульних.
Така незначна кількість патрулів зумовлена тим, що військові перебувають у зоні АТО. Та наразі в Міжнародному центрі миротворчості та безпеки в Старичах проходять підготовку близько 100 мобілізованих, яких надалі залучатимуть до роботи військових патрулів у складі 3-го підрозділу Західного територіального управління військової служби правопорядку.
“Під час підготовки використовуємо досвід військової поліції провідних країн світу, стандарти НАТО і ЄС, а також досвід, який набули патрульні в зоні АТО”, – зазначає полковник Федір Федчик.
Середній вік майбутніх патрульних – 30-35 років, близько 20% із них мають вищу освіту. Обов’язки та права патрульних передбачає законодавство України. Так, військовий патруль повинен мати карту маршруту, план і схему патрулювання, засоби зв’язку, спеціальні засоби (гумові кийки двох різновидів і наручники), посвідчення та нарукавні пов’язки. Транспортний патруль додатково забезпечений транспортним засобом.
Військові патрулі співпрацюють із МВС та можуть проводити спільні патрулювання. Зауважимо, що військовий патруль має право зупиняти і перевіряти тільки людей у військовій формі. Цивільних громадян перевіряють патрульні міліції.