Весна, затори і пил… Львівські дороги в режимі очікування ремонтів. Погода сприяє, гроші нібито є. Трохи терпіння – і старі міські автошляхи капітально відремонтують. Дорожники запевняють: на заваді хіба повномасштабна війна може стати.
З основних робіт, окрім ремонту вулиці Мечникова, – відновлення вулиць Лисенка, Героїв УПА, Богданівської, повороту на Раву-Руську. Об’єктів насправді дуже багато. Сам проект “Трамвай на Сихів” чого вартий!
У цьогорічному бюджеті розвитку міста закладене й фінансування основних магістралей: їх ремонтуватимуть коштом позики ЄБРР (ідеться про дороги трамвайних маршрутів №2 і №6, вулиці Хмельницького та Промислову).
Ремонти на старті
З початком весни на львівських автошляхах з’являється дорожня техніка. Невдовзі розпочнуться масштабні ремонти доріг, ледь не такі як до Євро- 2012.
“Цього року запланований надзвичайно великий обсяг робіт. Стільки доріг ремонтували хіба до Євро-2012! Ідеться про відновлення вулиць Гайдамацької, Богдана Хмельницького, Промислової, звісно, реалізацію проекту “Трамвай на Сихів”, що включає прокладення трамвайної колії проспектом Червоної Калини і повну реконструкцію вулиці Стуса.
 |
фото: Максим Баландюх |
Її розширять, колія буде посередині, авта рухатимуться у два ряди, на деяких ділянках вулицю звузять. Також у планах – будівництво на вулиці Франка та Свєнціцького, тобто від Стрийського базару до кінцевої зупинки трамвая №4”, – розповів “Пошті” директор ЛКП “Львівавтодор” Олег Береза. Посадовець зазначив, що мова не про латання і підлатування. Ці дороги капітально ремонтуватимуть. Гроші наче є, та й погода сприяє.
З понеділка на ремонт закриють частину вул. Стуса на ділянці від Свєнціцького до Липової Алеї
“Контракти, що стосуються співфінансування ЄБРР, закладені в євро. Це зручно. Частина фінансування міста, вочевидь, мусить бути відповідно до того курсу, який є на час оплати. Кошти на рахунку Львівавтодору є. За минулий рік ми майже зі всіма розрахувалися. Є невеликі боги по ПДВ, та вони закладені в бюджеті міста”, – каже Олег Береза.
Зі слів співрозмовника, ремонти от-от розпочнуть. Прокладення трамвайної колії на Сихів цього тижня вже відновили. За два тижні почнуться роботи на вул. Богдана Хмельницького. З понеділка на ремонт закриють частину вул. Стуса на ділянці від Свєнціцького до Липової Алеї. Деякий час верхня частини вул. Стуса буде доступна для проїзду для мешканців навколишніх будинків, інформує прес-служба міськради. А от рух громадського транспорту буде змінений. Маршрути №№4А, 26, 30, 53 курсуватимуть по-іншому, але лише після закриття вулиці стане відомо, як саме.
Трамвай поїде восени
Трамвайну колію на Сихів планують прокласти до листопада цього року.
Роботи вже відновили на просп. Червоної Калини. Там дорожники працюватимуть упродовж весни й літа: встановлюватимуть трамвайні плити і рейки, триватиме будівництво диспетчерського пульта на розворотному кільці на вул. Вернадського.
 |
фото: Максим Баландюх
|
Головний інженер компанії “Онур” Олександр Добоні розповідає, що зараз робітники працюють шість днів на тиждень з 8.00 до 19.00. Наразі ремонтників задіяли небагато. Залежно від видів робіт, які виконуватимуть, будуть працювати 20 – 150 осіб. “Зараз монтуємо трамвайні плити нового типу, які до цього в Україні не використовували. Це нова розробка спеціально для “Трамвая на Сихів”.
Якщо не буде додаткових робіт, вирішимо конфлікт із ринком “Санта-Барбара”. Його вчасно демонтують, отож роботи з прокладання колії і сам проект “Трамвай на Сихів” закінчимо вчасно”, – каже головний інженер.
Несподіванки на шляху
Однією з перших несподіванок під час втілення проекту став колектор на вул. Стуса. Він хоч і не надто давній, та клопоту з ним місто має чимало. Без заміни колектора прокладати колію нераціонально.
“Нині в нас є два можливі варіанти вирішення цього питання: один – відкритий спосіб, інший – закритий, тобто розриваючи колектор і не роблячи цього. Ми вивчаємо, який варіант оптимальніший. Зараз усе обраховуємо, тож згодом матимемо результат. Відновлення колектора змінює вартість проекту. Це дуже дорогі роботи для міста. Та діватися нікуди, бо буде дуже небезпечно проводити ремонті роботи знаючи, що трамвай їздитиме бомбою уповільненої дії. Недавно простежувалися западання цього колектора”, — каже Олег Береза.
На ремонт доріг на Львівщині на 2015 рік заплановано освоїти понад 250 млн грн. Про це повідомив очільник області Олег Синютка під час засідання Львівської облради. “Зокрема, мова про частину дороги – приблизно 40 км – у напрямку Львів – Бібрка – Рогатин та дорогу протяжністю приблизно 18 км у напрямку Стрий – Долина – Калуш. Тут насамперед будуть проводитись ремонти”, – зазначив голова ОДА. З його слів, 16 березня у Віснику державних закупівель вже офіційно оголошено торги на закупівлю послуг із ремонту доріг в області.
|
Колектор змінив вартість проекту в цілому приблизно на 5 млн євро. Інша несподіванка – ринковий конфлікт. У справі “Санта-Барбари” порозуміння шукають уже роками. Вочевидь, віз і далі там. Торговці не хочуть іти з обжитих місць, ніяк не знайдеться підходящої ділянки, куди можна було б перенести ринок.
У лютому навіть був варіант залишити ринок у спокої, а перенести трамвай. Підприємці, чиновники та депутати, шукаючи порозуміння, разом зі спеціалістами дослідили, що базар таки не заважатиме трамвайній колії, якщо її правильно облаштувати. Натомість Олег Береза каже, що остаточної крапки в конфлікті нема. Якщо ринок не перенесуть, у міста будуть нові проблеми.
Торговці не хочуть іти з обжитих місць, ніяк не знайдеться підходящої ділянки, куди можна було б перенести ринок
“Над цим працюють. Є певні точки дотику. Вони пов’язані в певній політичній площині. Необхідно, щоби було вольове рішення депутатів міськради, міської адміністрації та людей, які працюють на ринку. Наскільки я розумію, є вже певні зрушення. Дай Боже, щоб усі зрозуміли, що це вже невідворотний процес, що в проект вкладені великі кошти і ресурси. Ми навіть не розглядали варіанта прокладення колії без перенесення базару! Але завжди треба мати запасний вихід. У такому разі місто понесе значні збитки, бо ми, за контрактом, повинні компанії “Онур” надати місце, а вона повинна виконати всю роботу, зазначену в контракті”, – зазначив Олег Береза.
Співрозмовник нагадує: фінансова база проекту – 17 млн євро, 5 млн євро дав німецький уряд як грантову частину, 6 млн євро – Європейський банк. Решту дофінансовує місто. Крім цього, є ще колектор. Його реконструкція обійдеться приблизно в 5 млн євро.
“Трамвай на Сихів: відповіді на питання містян”
Жителі Сихова чекали на змогу комфортного проїзду трамваєм до середмістя понад 20 років. Нарешті це стане реальністю! Та в них і решти містян є питання щодо проекту, відповіді на які дали задіяні сторони: ЛКП “Львівавтодор”, ЄБРР, ЛКП “Львівелектротранс” і ЛМР, інформує прес-служба міськради.
Як пролягатиме майбутній маршрут трамвая та чи передбачені нічні рейси?
Новий трамвай курсуватиме таким маршрутом: просп. Червоної Калини – центр. Окрім цього, обговорюється питання розгалуження маршруту до центру і до залізничного вокзалу. Наразі нічні рейси не передбачені.
Як будуть розташовані зупинки та скільки їх загалом буде?
Попередньо за маршрутом облаштують по 10 зупинок у кожну сторону, тобто загалом 20.
Чи провокуватиме трамвай корки в середмісті?
Ймовірність виникнення корків через курсування трамваїв зведена до мінімуму, адже близько 80% усього маршруту трамвай долатиме автономною частиною дороги.
Чи можливо зменшити ризики аварійно небезпечного спуску вулицею Стуса?
Це питання опрацьовували фахівці, відтак задля зменшення ризику аварійно небезпечного спуску вулицею Стуса рівень дороги буде підвищений до оптимального.
Чи буде зручно заходити у трамвай містянам із обмеженими можливостями, людям похилого віку та матерям із дітьми?
Це питання обов’язково буде враховане під час обговорення міською радою типу трамвая, що курсуватиме новою колією.