Всі служби на лінії 112

Незабаром на Львівщині запрацює система екстреної допомоги населенню за єдиним номером телефону. Приміщення, обладнання та програмне забезпечення є, тестування провели успішно, то в чому ж затримка?

Короткі номери телефонів екстрених служб 101, 102, 103 і 104, які іноді бувають життєво необхідними, має знати кожен, бо так можна викликати рятувальників, міліцію, “швидку” і газову служби. Та далеко не всі їх пам’ятають, а береженого, як то кажуть, Бог береже.
“Чи знаєте ви, за яким номером телефону можна викликати газову службу?” – запитуємо на вулиці перехожу. “Здається, 105… або 104, – невпевнено відповідає “Пошті” львів’янка Надія. – Я ніколи не викликала газової служби. “Швидку” кілька разів викликала – 103”. Жінка розповідає, що кілька років прожила у Сполучених Штатах, де на 911 люди телефонують інколи далеко не в екстрених ситуаціях, але їм завжди допомагають.
“Я й сама якось телефонувала. Справді дуже корисна служба. Добре, якби в нас таке було. Одним номером об’єднані всі екстрені служби, навіть комунальні. Хіба не так? До речі, у США з вас стягнуть гроші за будь-який виклик рятувальників, якщо ви не застраховані…”, – зазначає пані Надія.
Якщо не всі українці знають номери телефонів екстрених служб, то що казати про туристів з-за кордону, які приїжджають у Львів. Є номер 112, за яким, до речі, вам радо допоможуть та з’єднають і з міліцією, і з “швидкою”, і з газовиками.
Наразі на Львівщині служба працює не на повну потужність, проте посадовці та рятувальники докладають усіх зусиль, аби невдовзі за цим номером львів’яни та жителі області могли викликати всі необхідні екстрені та комунальні служби.
Як писала “Пошта”, 11 лю­того під час розширеного засідання уряду за участі Президента, прем’єр-міністра та голів облдержадміністра­цій, очільник Львівщини Олег Синютка заявив про готовність запустили роботу на території області єдиного номера для всіх служб – 112. “Людина за єдиним номером може додзвонитися до будь-яких служб: чи в міліцію, чи в швидку допомогу. Ми технічно готові це зробити, потрібно добро уряду України, аби провести такий експеримент”, – зазначав Олег Синютка.

Хто придумав 112?

На сайті Державної служби України з надзвичайних ситуацій і ДП “Центр громадської безпеки 112” є історія цієї служби. 
“Про необхідність введення єдиного у всій Європі номера невідкладної допомоги почали говорити ще у 80-ті роки минулого століття. Вирішальну роль у його введенні відіграв факт швидкого збільшення кількості мандрівників до країн Європи та прагнення забезпечити їх безпеку. Тоді в кожній країні в різних службах порятунку діяли “свої” телефонні номери, які подорожуючим було важко запам’ятати чи навіть дізнатися. Потрапивши в біду і перебуваючи у стресовому стані, люди замість того, щоб негайно зателефонувати у служби порятунку, передусім повинні були згадати або дізнатися, за яким номером яку службу викликати. В результаті губився дорогоцінний час, що призводило до виникнення загрози здоров’ю і навіть життю людей”, — інформує 112.gov.ua.
Європейський номер екстреної допомоги 112 створили рішенням Ради Європи від 29 липня 1991 року. Усі країни-члени Європейського Союзу зобов’язалися до 1996 року запустити на своїх територіях лінію 112. Сьогодні це положення регулюється універсальною директивою для телекомунікаційних служб, прийнятою в березні 2002 року. Директива передбачає наступні вимоги до служби:
 – безкоштовність: держави-члени ЄС повинні гарантувати, що користувачі фіксованої та мобільної телефонії, включаючи таксофони, мають змогу телефонувати за номером 112 безкоштовно;
Якщо не всі українці знають номери телефонів екстрених служб, то що казати про туристів з-за кордону, які приїжджають у Львів. Є номер 112, за яким, до речі, вам радо допоможуть та з’єднають і з міліцією, і з “швидкою”, і з газовиками
– недискримінованість: виклики на номер 112 повинні бути належним чином прийняті та опрацьовані. Низка держав-членів ЄС (Швеція, Данія та Нідерланди) ввела 112 як єдиний номер служби екстреної допомоги, тоді як у більшості держав-членів він працює водночас із національними номерами служб екстреної допомоги;
– визначення місце­знаходження абонента: держави-члени ЄС повинні забезпечити, щоб аварійні служби змогли встановити місцезнаходження абонента, який звертається по допомогу за номером 112. Це може бути дуже важливим у ситуації, коли людина не в змозі самостійно визначити своє місцезнаходження, що може статися, до прикладу, при дзвінках із мобільного або під час подорожей за кордон;
– підвищення інформативності: всі країни ЄС повинні інформувати своїх громадян про існування номера 112 і те, як його використовувати.

Історія львівської служби

Починалося все у 2012 році. Тодішній міністр надзвичайних ситуацій України Віктор Балога казав: “До початку Євро-2012 у тих містах, де буде проводитися чемпіонат, буде запроваджена “Система 112”. До кінця 2012 – початку 2013 року, я впевнений, вона буде введена по всій Україні”, – цитує слова міністра Інформаційний центр “Україна-2012”.
У Львові облаштували регіональний центр “Системи 112” на базі ГУ ДСНС України у Львівській області. Трохи більше ніж за місяць на номер 112 звернулися сотні тисяч абонентів. Телефонували і українці, і іноземці. Нині на 112 телефонують вряди-годи, вона й досі працює на базі надзвичайників – паралельно з лінією 101. 
“Ця лінія пройшла випробовування під час Євро-2012. Вона працювала на всі сто, ми не мали жодних проблем і навіть забезпечили виклики по всій Західній Україні, а не лише області. Цей пілотний проект зарекомендував себе якнайкраще. Подібні були в Києві та Харкові. Ця служба – великий комплекс: комп’ютерне забезпечення, багато різних програм і техніки. Це ж не просто телефон поставити і вивести на нього номер! Це величезний комплекс для оперативної роботи, аби максимально скоротити термін виклику і зменшити втручання людини”, – розповідає “Пошті” речник ГУ ДСНСУ у Львівській області Віталій Туровцев
Співрозмовник каже, що нині відповідні органи працюють над тим, аби служба запрацювала повноцінно, адже і приміщення, і обладнання, і відповідне програмне забезпечення є, проведені успішні тестування в час Євро-2012. У службі облаштовані 18 робочих місць (включно з диспетчерами, перекладачами і психологом), та зараз працює всього п’ятеро осіб. 
У службі облаштовані 18 робочих місць (включно з диспетчерами, перекладачами і психологом), та зараз працює всього п’ятеро осіб
“Служба тут запрацювала фактично, але були певні законодавчі питання, які потрібно вирішувати. В нас було проведено багато ліній, які з’єднують усе, що можна з’єднати, для того, щоби забезпечити комунікацію між усіма службами. А от штату людей, які могли би тут працювати, нема. Та невдовзі все запрацює. Ми впровадимо систему на території нашої області з розпорядження голови облдержадміністрації, наберемо штат, людей навчимо, і вони працюватимуть, прийматимуть виклики, перемикатимуть на ті чи інші служби в автоматичному режимі. Набираєте номер 112 – і вас з’єднують із потрібною службою. Якщо, до прикладу, сталася проблема з водопостачанням – із водоканалом, якщо затопило підвал – переключать на диспетчерську міста, реагуватимуть із ЖКГ”, – каже Віталій Туровцев. 
Однак співрозмовник зазначає, що наразі таких справ на 112 “не вирішують”. “Можете звертатися лише у випадку, якщо вам загрожує небезпека”, — каже він. 
Речник ГУ ДСНСУ у Львівській області додає, що нині “основне навантаження на 101”. На 112 телефонують іноземці, але й то зрідка. “В нас чергують диспетчери та перекладачі, тож коли дзвінок від іноземця, ми перекладаємо (з німецької, англійської, польської). Здебільшого звертаються англійською, рідше телефонують поляки. Одиничні випадки, коли звертаються німці”, – резюмує Віталій Туровцев. 
Олег Синютка, голова Львівської облдержадміністрації
По запровадженню “Системи 112” у львівському обласному управлінні Державної служби надзвичайних ситуацій повністю готова вся технічна частина. Її перевірили під час проведення Євро-2012. Нині владнали питання із з’єднанням зі службами абонентів деяких мобільних операторів.

Інша справа – кількісний склад, який би міг цілодобово працювати на лінії. Ми плануємо врегулювати цю справу і підписати на місцевому рівні угоди між усіма службами (комунальними, міліцією, швидкою допомогою) для того, аби це працювало не лише в таких оказіях, як Євро-2012, а була змога постійно врегульовувати повністю всі питання.

Людина, яка телефонує на цей номер із будь-яким питанням, мусить отримати допомогу шляхом внутрішньої комунікації між службами: “швидкою”, міліцією, водоканалом, обленерго, комунальними службами. Тоді, в час Євро-2012, не були підключені всі комунальні служби, не було змоги додзвонитися з усіх мобільних операторів.

Наразі мова про те, щоби служба 112 запрацювала на Львівщині, а згодом, коли відпрацюємо все, вона працюватиме й у інших регіонах. Ми бачили закордонний досвід, зважали на нього, але в нас усе робили власними силами, без залучення додаткових інвестицій. Зараз додаткові кошти на цю службу потрібні хіба для оплати праці операторів.

Основна перевага служби – людині достатньо знати один номер, телефонуючи за яким можна отримати допомогу в будь-якій ситуації. А те, що нині мало хто телефонує на 112, – проблема реклами.

Скажімо, в Львові маємо “розкручену” гарячу лінію міста, на яку щодня надходить декілька тисяч дзвінків. Певен: тут питання тільки реклами. Ми б хотіли, щоби служба 112 запрацювала якнайшвидше. В березні плануємо підписати угоди між усіма службами. Цілком реально, що служба ефективно запрацює у 2015 році.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4265 / 1.64MB / SQL:{query_count}