Львів віддає шану Героям

20 лютого – День Героїв Небесної сотні. “Пошта” розповідає про заходи, які відбудуться в місті цього тижня

фото: Андрій Польовий
Після Євромайдану жителі України переосмислили свої цінності. Про це львів’яни кажуть із тривогою в голосі, розчаруванням, навіть ностальгійно.
Революція Гідності чимало змінила в наших життях: до когось прийшло прозріння, хтось нічого не усвідомив, а комусь і досі неспокійно. Чимало містян задумується, чому життя таке несправедливе і чому така ціна свободи.
“Чи знаєте ви, що відзначатимемо 20 лютого?” – запитуємо на вулиці перехожого. Пан Олег, трішки подумавши, відповідає: “Звичайно! Поминатимемо Героїв. Ми тепер ще довго їм шану віддаватимемо – Героїв у нас незліченна кількість. Але їх не поминати, а пам’ятати треба, щодня згадувати про те, що люди за Гідність помирали! Молоді, сильні, розумні і такі відважні…
Якщо пам’ятатимемо про них, не ворухнеться рука дати чи взяти хабар, не подумається навіть про те, щоби змахлювати. Вони – наша Гідність! Ми воюємо, і переваг у тій війні, вочевидь, маємо дуже мало. А Гідність — це перевага?” — каже львів’янин.

Піднімемо стяг, запалимо лампадки

У п’ятницю, 20 лютого, в Україні відзначатимуть День Героїв Небесної сотні. Минулого тижня Президент України Петро Порошенко підписав указ “Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увіч­нення пам’яті Героїв Небесної сотні”. 
“Документом встановлене щорічне відзначення 20 лютого Дня Героїв Небесної сотні на знак вшанування відваги, сили духу і стійкості громадян, які віддали своє життя під час Революції Гідності (листопад 2013-го – лютий 2014-го), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України”, – інформує прес-служба Президента. 
Торік, захищаючи ідеали демократії, на Майдані в Києві загинули люди. Тепер цих воїнів називають Героями Небесної сотні. Серед них – близько 20 жителів області та Львова. 
У четвер, 19 лютого, в рамках вшанування пам’яті борців за волю та гідність України запланована хода “Ми збережемо Віру”, що розпочнеться о 13.00. Учнівська та студентська молодь організовано пройде від львівських університетів до площі перед пам’ятником Тарасові Шевченку, інформує прес-служба міськради.
“З ініціативи громадськості 20 лютого біля пам’ятника Тарасові Шевченку відбудеться віче та молитва, присвячені вшануванню Героїв Небесної сотні, опісля – піша хода до Личаківського кладовища, на якому поховані Герої Небесної сотні та солдати, що загинули під час проведення АТО на сході України. Маршруту пішої ходи ще остаточно не затвердили”, — зазначив “Пошті” директор департаменту інформаційної діяльності та комунікацій із громадськістю Львівської облдерждміністрації Дмитро Посипанко.

З його слів, 22 лютого в актовій залі університету імені Івана Франка відбудеться Форум громадськості, на якому говоритимуть про інформаційну безпеку. “22 лютого плануємо провести Форум громадськості, тема якого – “Україна в умовах неоголошеної війни з Росією”. Форум розпочнеться о 12.00. Плануємо, що виступатиме міністр інформаційної політики Юрій Стець”, — додає Дмитро Посипанко. Андрій Москаленко, директор департаменту “Адміністрація міського голови” Львівської міськради, розповідає, що масштабніші заходи вшанування пам’яті Героїв у місті відбуватимуться 22 лютого. 
“Наприкінці тижня будемо вшановувати пам’ять людей, яких вбили на Майдані, серед яких було 20 львів’ян і жителів області. В неділю, 22 лютого, відбудеться вшанування загиблих у час подій Революції Гідності на Личаківському кладовищі, підніматимемо штандарт над могилами Героїв Небесної сотні на полі почесних поховань №67. Згідно з указом Президента, 20 лю­того – День Героїв Небесної сотні, тож у п’ятницю у Львові також будуть заходи. Оскільки в цей день родичі Героїв Небесної сотні будуть у Києві, вирішили, що масштабніші заходи в місті відбуватимуться в неділю, коли вони повернуться до Львова. У п’ятницю запрошуємо всіх о 19.00 запалити свічу пам’яті біля пам’ятника Шевченку. Акція “Свіча пам’яті” буде виявом єднання всіх українців і пам’яттю про загиблих Героїв Небесної сотні”, — розповідає Андрій Москаленко.
Ті події, що нам довелося пережити рік тому, нагадали нам про цінність людського життя і велич людської жертви, коли хтось віддає своє життя за ближнього
Роман Брезіцький, співкоординатор Львівського Євромайдану, також розповів “Пошті” про заходи вшанування пам’яті Героїв Небесної сотні. Він каже, що основна мета – не лише пом’янути, а й надихнути до мобілізації (передусім духу). 
У п’ятницю, 20 лютого, о 14.00 на площі перед пам’ятником Шевченку – на місці, де був Львівський Євромайдан, відбудеться віче. Його тема — “Майдан: боротьба за незалежність продовжується”. Тож послання буде не лише щодо вшанування Героїв, а й щодо того, що є зараз, адже ми включені в мобілізаційний процес, у якому вся Україна перебуває. Ми готові далі діяти, боротися за незалежність, попри те, що панує виснаження й розчарування”, — каже Роман Брезіцький. 
Він розповів, що на вічі будуть родичі загиблих Героїв Майдану, а також учасники АТО. “Ми будемо нагадувати, як усе відбувалося. Пригадуючи ці події, часом навіть дуже трагічні, будемо намагатися додати духу, а не викликати жаль і тугу, адже ще потрібно боротися”, — зазначає співрозмовник.

Усвідомлення без прагнення помсти 

Отець Степан Сус, настоятель Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла, розповів “Пошті” про те, як треба підійти до вшанування Героїв, чому варто усвідомити ті події, переосмислити їх і не прагнути помсти. 
“Ті події, що нам довелося пережити рік тому, нагадали нам про цінність людського життя і велич людської жертви, коли хтось віддає своє життя за ближнього. Напевно, в багатьох виникало питання, чому це відбувається в нашому житті, чому саме ті люди загинули на Майдані. Та мусимо бути свідомі того, що кожна справа і важлива подія вимагають  жертви. Нині переживаємо народження нової України, бачимо, що цей процес не є легким. 
Ми пам’ятаємо багатьох героїв із підручників історії, а сьогодні маємо реальних свідків і Героїв: наших друзів, рідних, сусідів, людей, що не побоялися подивитися в обличчя смерті і зла, що були готові заплатити найвищу ціну, аби ми жили в іншій країні… Приклад Героїв заохочує своїми вчинками і життям вершити діла, заради яких вони померли”, — каже отець.
20 лютого біля пам’ятника Тарасові Шевченку відбудеться віче та молитва, присвячені вшануванню Героїв Небесної сотні, опісля – піша хода до Личаківського кладовища, на якому поховані Герої
Степан Сус переконаний, що минулорічні події спонукають до переосмислення цінностей і життя загалом, вчать “виставляти зло за двері власного життя”. 
“Та війна, що була на Майдані, почалась у серцях кожного, хто боровся зі самим собою. Здавалося, ми воюємо з ворогом, але ми усвідомили, що інколи самі собі вороги, адже деякий час ми жили за тими стереотипами, які нам нав’язали. Нам здавалося, що так правильно жити: купляти довідки, давати хабарі. Ми до того звикли…
Ми жили у країні, де було легко домовитися про те чи інше, знали, що не треба докладати великих зусиль, аби мрія збулася, бо достатньо мати матеріальні важелі впливу. Аж раптом ми зрозуміли, що так далі не можна!.. Люди поклали свої життя за іншу країну, за народ, померли не для того, щоби ми тримали зло та прагнули помсти. Це небезпечно! Це все нас нищитиме, якщо не зуміємо його відпустити…” — каже настоятель Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла, в якому щодня моляться за Героїв: і тих, що загинули на Майдані, і тих, що померли в АТО.
Те, що відбулося рік тому на Майдані, – просвітлення, явне бачення боротьби добра і зла
Як писала “Пошта”, 22 січня цього року, в День Соборності України, коли Львів вшановував новітніх Героїв, у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла відбувалася панахида за першими загиблими учасниками Революції Гідності: Юрієм Вербицьким, Сергієм Нігояном і Михайлом Жизневським. Тоді активний учасник Революції Гідності отець Михайло Димид говорив про смерть, надію і боротьбу. Він казав, що смерть для нас, християн, – це початок, повне відкриття нашого розуму і серця Божій волі. 
“Наш Господь, який є Богом надії і життя, дає нам зрозуміти, що мусимо боротися за добро. Те, що відбулося рік тому на Майдані, – просвітлення, явне бачення боротьби добра і зла. Бог допустив, аби в історії нашого народу і держави ми бачили цю боротьбу, щоб нарешті ставали своєю свідомістю по один чи інший бік барикад. Перемога наша в тому, що ми це усвідомлюємо, що багато з нас не бояться ставати на сторону добра. Ця перемога ще не здобута. Її здобудемо тоді, коли кожен із нас перейметься ідеєю доброти в щоденному житті”, – казав отець, інформує релігійний інтернет-ресурс “Духовна велич Львова”.
Нагадаємо, найчорнішими днями Революції Гідності став розстріл майданівців 18-20 лютого 2014 року. Всього за період активних протестних дій у центрі Києва, за офіційними даними загинули 106 осіб. Однак, за даними громадських організацій, загинули не менше 115 людей.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4612 / 1.63MB / SQL:{query_count}