Ще півроку тому пересічному львів’янину важко було уявити, що у ХХІ столітті доведеться готуватися до війни. Сумні новини із зони АТО з кожним днем збільшують тривогу у суспільстві. Здавалося б, Львів є за тисячі кілометрів від воєнних дій, але ситуація в країні нестабільна, тож варто бути готовим до найгіршого.
Відтак містянам намагаються пояснити, що таке війна і як себе поводити у подібній ситуації. Цикл військово-практичних навчань, що розпочали ще на початку вересня, уже провели для жителів Франківського та Шевченківського районів Львова. Цього разу локацією для навчань став Левандівський парк, що у Залізничному районі міста. До слова, такі заходи планують провести у всіх районах міста.
Так, у суботу, 27 вересня, сотні львів’ян прийшли, аби навчитися азів поведінки під час воєнних дій. Таке навчання складається із восьми лекцій, кожна з яких має і практичний характер. Зокрема навчають, як протистояти інформаційно-психологічному натиску, який гігабайтами ллється у ЗМІ та через соцмережі. Професійні військові експерти пояснюють та показують, як виявляти та знешкоджувати вибухонебезпечні об’єкти, надавати першу медичну допомогу як собі, так і оточуючим; показують, які існують види стрілецької зброї, а також навчають основних тактичних та стратегічних правилам ведення бою в умовах міста. Навчання корисні і для чоловіків, і для жінок.
До прикладу, курсанти Академії сухопутних військ презентують зразки сучасної амуніції українських військовослужбовців, аби люди могли відрізнити їх від військової форми бойовиків іншої країни. “У сучасній військовій формі погон переміщений із плечей на груди, він на липучках. Коли бойовик знімає автомат чи бронежилет, на плечі погон заважає. До того ж снайпер передусім дивиться на погон, а на грудях його можна прикрити бронежилетом, або перекрутити на інший бік. Форма не пропускає тепло і холод”, – розповідають курсанти.
Таким собі нововведенням військових навчань став міні-тир, де львів’яни “стріляли” у … Путіна. До слова, цей квест зібрав чи не найбільшу кількість людей.
Тривають навчання у середньому чотири години і впродовж цього часу сюди навідується мінімум тисяча людей
На заході також навчають, якими повинні бути першочергові дії у випадку нападу на місто. До прикладу, під час вибухів, стрілянини або звуку сирени, яка сповіщає про небезпеку, передусім не варто впадати у паніку. “Окрім сирени про виникнення реальної загрози, мешканцям повідомляють по телебаченню та радіо. У таких ситуаціях необхідно зібрати екстрену валізку та найкоротшим шляхом прямувати до найближчого безпечного місця. Переважно це підвальні приміщення”, – пояснюють “Львівській Пошті” організатори навчань.
Львів’янам такі навчання подобаються, хоча вони і зізнаються, що подібні заходи насторожують. “Подібного роду події в місті, правду кажучи, насторожують. Стільки років жили спокійно, а тут: на тобі – війна. Так, реалії такі, що треба бути готовими до всього. Такі навчання корисні тим, що тут лекторами можна спілкуватися, радитись”, – розповів “Пошті” львів’янин Юрій.
“Тривають навчання у середньому чотири години і впродовж цього часу сюди навідується мінімум тисяча людей. Звісно, дай нам Боже, щоб ми ніколи не застосовували цих знань, але подібний досвід краще здобувати на навчаннях під час лекцій у парку, аніж під час справжніх воєнних дій. Занадто дорого обходиться вчитися на власних помилках, – розповідає “Львівській Пошті” голова фракції ВО “Свобода” у Львівській міськраді Любомир Мельничук.
– Більшість до таких навчань ставляться серйозно, оскільки кожен хвилюється через те, що відбувається в Україні. Не вводитимемо себе в оману – нині у суспільстві може відбутися будь-що, тому мусимо бути готові до всього. І питання, яким чином я захищатиму свою родину, виникатиме у багатьох людей. Дуже добре, що навчання проводять професіонали – викладачі та курсанти Академії сухопутних військ ім. гетьмана Петра Сагайдачного”.
Організатори зазначають, якщо загроза в країні зростатиме, то розпочнуть другий цикл навчань, які включатимуть суто військову підготовку для чоловіків, аби ті були готові взяти в руки зброю і вміти її застосувати. Подібні навчання зі стрільбами на полігоні для цивільних зараз проводять у Маріуполі.