Краще пізно, ніж ніколи

Одним із поширених видів шахрайства у нашому місті є візові афери. Що ж робити, аби не потрапити у тенета зловмисників?

Хто із нас відмовився б від поїздки за кордон? Ймовірно, охочих було б багато. Та задоволення таке і коштує чимало, і потребує немало часу, аби оформити необхідні документи. До того ж треба бути особливо пильним, аби не потрапити у тенета візових шахраїв! 
Як свідчить статистика, найбільш “прибутковими” для таких аферистів є громадяни, котрі намагаються отримати так звану “робочу” візу до однієї із країн Євросоюзу. Ціна вирішення такого питання визначається як шахраєві заманеться і становить від кількох сотень до навіть кількох тисяч гривень. Чомусь саме у національній валюті зазвичай оцінюють свої “послуги” аферисти. Діяти вони можуть як особисто контактуючи із людьми, так і через інтернет-сайти.
На жаль, саме у гонитві за дешевизною та великими обіцянками львів’яни часто втрапляють у візові афери… А вплутавшись у них, можна не лише втратити гроші, зароблені важкою працею, але й, що ще гірше, зіпсувати документи.
Охочих допомогти отримати візу в інтернеті безліч. На такі повідомлення і оголошення натикаєшся постійно. У них пропонують широкий асортимент послуг – від підготовки самого лиш пакета необхідних документів для подачі у посольство до безпосереднього виготовлення туристичних віз.
Тож “Львівська Пошта” вирішила перевірити, а чи й справді так легко знайти і зв’язатися з особами, які надають так звану візову підтримку. 
Вводимо у пошукову систему “допоможу отримати візу”. Результатів на такий запит отримуємо більше мільйона. Зайшовши на перший же сайт, отримуємо пропозицію допомоги у виготовленні віз до Польщі. Там же зазначено й мобільний номер телефону, але без імені людини, з якою треба контактувати. Само собою, що на сайті немає ані опису послуг, які надають, а про ціну й говорити годі. 
Пакет документів для подачі на робочу візу до Польщі коштує 1300 грн. Готую одразу запрошення на роботу до польського працедавця, анкету, усі необхідні ксерокопії, страховий поліс, реєстрацію
Телефонуємо за вказаним номером... Слухавку піднімає жінка, яка представляється пані Надею. Під час розмови з’ясовуємо, що добродійка може допомогти отримати робочу візу до Польщі. Звичайно, жінка переконує, аби ми не хвилювались: документи отримаємо не підроблені – це вона гарантує!
“Пакет документів для подачі на робочу візу до Польщі коштує 1300 грн. Готую одразу запрошення на роботу до польського працедавця, анкету, усі необхідні ксерокопії, страховий поліс, реєстрацію. А ви вже самі цей пакет передаєте у посольство або візовий центр”, – розповідає пані Надія. 
Жінка твердо запевняє, мовляв, “на запрошенні будуть вказані достовірні дані правдивої фірми. Це оригінальні документи, не підробки!” Все, що потрібно від клієнта, аби скористатися послугами пані Наді – це надіслати їй на електронну пошту ксерокопію закордонного та українського паспортів, документ, що засвідчує сімейний стан та індекси прописки. А результат роботи жінка зобов’язується надати уже за  десять днів – саме в такий термін буде готовий увесь пакет документів.
“Можу зареєструвати вас безпосередньо у польському посольстві у Львові. Але за це ще потрібно буде доплатили 200 грн. Посольство зробить візу на 180 днів всього за тиждень. Це найкоротші терміни. І ціна доступна, – зазначає пані Надя, – А розрахуємося, коли ви отримаєте пакет документів на руки. То що, відсилаю вам на номер sms-повідомлення із електронною поштою, куди скинете копії необхідних документів?”
Просто, хіба ні? Саме на цю “спрощену процедуру” зазвичай і ловляться люди, які хочуть швидко та без зайвої катавасії отримати пакет документів для отримання візи. Це і є тенета візових шахраїв, у які зазвичай потрапляють українці, котрих лякають черги і марна трата цінного робочого часу. Схема цього шахрайства досить проста, а от гроші із простого люду завдяки ньому видурюють чималі. 

Ось як дурять львів’ян 

У Львові візові шахраї – не рідкість. Із найновіших зафіксованих випадків: нещодавно міліціонери викрили шахрая, який обіцяв допомогу в отриманні віз та туристичних путівок. У такий спосіб чоловік заволодів коштами на суму 500 євро, 375 доларів США та 9000 гривень.
Зловмисника вдалось викрити завдяки зверненням постраждалих від афери, які не зволікали і вчасно  подали заяви правоохоронцям. До Галицького райвідділу міліції звернулась 40-річна львів’янка і розповіла, що невідомий, обіцяючи допомогу у виготовленні шенгенської візи, обманом заволодів її коштами у сумі 100 євро. Того ж дня сюди надійшла ще одна заява від 22-річної львів’янки – про те, що невідомий, зловживаючи довірою, видурив у дівчини 375 доларів США, обіцяючи посприяти в отриманні візи. 

Ще одна заява до Галицького райвідділу надійшла від тернопільки. Дівчина скаржилася, що у Львові знайомий чоловік пообіцяв допомогти отримати туристичну путівку до Туреччини. За послуги попросив дев’ять тисяч гривень. У результаті потерпіла втратила як гроші, так і путівку… а зловмисник просто зник.
Проте у міліції особу шахрая встановили. Ним виявився 28-річний львів’янин, який, обіцяючи допомогу у виготовленні віз для поїздок за кордон, у шахрайський спосіб заробляв собі на життя. Три жінки, історії яких ми описали – це ще не всі жертви шахрая. Згодом виявилося, що зловмисник видурив гроші ще в двох львів’янок. Тож тепер правопорушнику загрожує: “покарання у вигляді штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; виправні роботи від одного до двох років; обмеження волі до п’яти років; або позбавленням волі до трьох років”, – повідомили у відділі зв’язків з громадськістю ГУМВСУ у Львівській області.
Та на цьому аферистові історія із візовими шахраями у Львові звичайно не завершилася. Як виявилося, така “справа” є досить прибутковою, тож і охочих заробити на ній не бракує. У прес-службі міліції області “Львівській Пошті” повідомили, що нещодавно правоохоронці викрили шахрая, який видурив майже 380 тисяч гривень за... віртуальну візу. Молодик заробляв тим, що “розводив” довірливих людей на гроші, обіцяючи одним шенгенські візи, а іншим – навіть працевлаштування за кордоном. 

Поради юриста

Як не втрапити до лап аферистів “Львівській Пошті” розповів адвокат Олег Мицик.  Він за свою практику зустрічався з кількома типами візових шахраїв. 
“Є такі компанії, які, як складається враження, створюють з єдиною метою – розкрадати чужі кошти. При тому вони жодним чином не виконують зобов’язання і не надають належних послуг клієнту, який їм платить немалі гроші. Наприклад, до недавнього часу працювала цікава “столична” компанія, яка відкрила своє представництво у Львові. Вона буцімто надавала послуги  із працевлаштування за кордоном. Люди масово “клювали” на обіцянку швидкого скерування на легальну роботу в Європу: навіть виходячи із номерів укладених лише у Львові угод виявилось понад 240, – зазначив Олег Мицик.
– Тобто в цьому випадку йдеться про сотні обманутих людей. Це фантастична кількість! По кожному договору компанія отримувала від п’яти до дев’яти тисяч гривень за працевлаштування за кордоном, та ще й за квитки в обидві сторони! При цьому, на той момент, коли фірма укладала договори, ліцензії на роботу у неї не було, а  така діяльність ліцензується. Коли люди зрозуміли, що їх обдурили, компанія своє представництво у Львові швиденько ліквідувала”.
Більше того, “за спиною працівників даної організації проглядалася власниця раніше працюючої компанії (з ідентичними послугами), до якої також є численні судові рішення про стягнення коштів за ненадані послуги”. 
У більшості випадків причиною проблем є неперевірена репутація турфірми, яка надавала послуги. Слід завжди ретельно вивчати репутацію фірми перед підписанням будь-яких документів
Зі слів співрозмовника, коли людина платить гроші за послуги, то чомусь розраховує, що їй документи нададуть легально. Шахраї ж всі документи здебільшого підробляють, але при цьому створюють враження, що роблять все легально... і їм це, як бачимо, вдається.
“Мова тут йде не тільки про так звані туристичні агентства. Другий тип візових шахраїв – це люди, які біля консульств займаються начебто візовою підтримкою. Їх так багато, як грибів після дощу. Вони не знати звідки і яким чином готують різноманітні підроблені документи, які потрібні для отримання візи. Люди ж не розуміють, що згодом все викриється і саме їх звинуватять за подання фіктивних документів”, – продовжує адвокат.
Є і третій тип шахраїв –  ненадійні надавачі послуг. “Дуже часто людина перетинає кордон, а назад повернутися не може.  Організації, у які звертаються люди за допомогою в оформленні документів, не гарантують свого супроводу впродовж тривалого часу.  Особливо часто таке трапляться у туристичній сфері. Трапляється, що люди приїжджають в іншу країну на відпочинок і не отримують тих послуг, на які вони розраховували, за які вже заплатили”, – зазначив співрозмовник.
Олег Мицик каже, що у більшості випадків причиною проблем є неперевірена репутація турфірми, яка надавала послуги. Він радить завжди ретельно вивчати репутацію фірми перед укладанням договору, підписанням будь-яких документів. Це просто зробити через інтернет: варто лиш пошукати відгуки про ту чи іншу контору і перечитати їх й ви усе самі зрозумієте.  
“Передусім варто звернути увагу на офіс, в якому знаходиться фірма, тривалість роботи на ринку, відгуки в інтернеті, порівняти кількість позитивних та негативних відгуків”, –  радить адвокат.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8208 / 1.63MB / SQL:{query_count}