Потроху “ворожі” товари зникають із полиць львівських супермаркетів, натомість, українські й львівські зокрема міцно закріплюються у своїй ніші.
Львівські супермаркети понад місяць маркують товари російського виробника. У свою чергу у місті активно проводять рекламу українського й львівського. На 10 білбордах та 10 ситі-лайтах Львова з’явилась соціальна реклама із написом “Вироблено в Україні”, поруч штрих-код із початковими цифрами 482, аби містяни звертали увагу на те, чиї товари купують й знали, які з них наші.
“Ця рекламна кампанія спрямована на заохочення до купівлі товарів українського виробника. Нині це дуже актуально, адже сприяє стимулюванню нашої економіки. Також у місті вже кілька років поспіль проводимо кампанію “Купуй львівське”. Маємо домовленість майже зі всіма торгoвельними мережами міста. Ми дуже часто приємно подивовані деякими нашими товарами – від продуктів харчування і до їжі для домашніх тварин. Таких прикладів є багато. В нас є свої львівські меблі, побутова техніка, речі легкої промисловості, взуття та постіль”, – розповіла “Львівській Пошті” Вікторія Довжик, начальник управління економіки Львівської міськради.
Нагадаємо, 10 липня на пленарному засіданні Львівської міської ради прийняли ухвалу “Про координацію інформаційної діяльності та захист інформаційної безпеки на території Львова у 2014-2016 роках”. Вона передбачає обов’язкове маркування товарів російського походження та проведення акцій на підтримку українських.
Товари у супермаркетах почали маркувати, а для тих торгoвельних центрів, які з певних причин цього не роблять, юридичне управління міськради обговорює можливість застосування штрафу. Тим часом містяни на цілком законних підставах можуть подавати до суду на магазин, у якому не маркують продукції російського виробництва.
Маркування дає свої результати. Як розповіла “Львівській Пошті” керуюча одного зі супермаркетів на вулиці Патона, на російське попит справді падає. “Покупці звертають увагу на маркування. Російських товарів почали купляти менше. Збитків з цього приводу не терпимо. Відповідно, якщо відсутня реалізація товарів з Росії, то ми їх не замовляємо, а замовляємо товари інших виробників. Закупівлю товарів з Росії зменшили приблизно на 20%. Нині збільшився попит на товари українських виробників. Покупці у нашому супермаркеті бачать, які товари виділені, марковані, відповідно й обирають, зважаючи на свої принципи й потреби”, – зазначила співрозмовниця.
У нас є свої львівські меблі, побутова техніка, речі легкої промисловості, взуття та постіль
Як писала “Львівська Пошта”, 18 липня прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк заявив, що Україні необхідно готуватися до повного припинення торгівлі з Росією. Тому у Львівській міськраді пропонують не просто маркувати товари російського виробництва, а й узагалі викоренити їх із прилавків. Гасло цієї кампанії з викорінення – “незамінних товарів не існує”. Все ж містяни багато у чому замінника так і не знайшли, але інтенсивно шукають.
“З цим бойкотом російського в мене виникли певні проблеми. Я свідомо намагаюсь уникати російських товарів, і наче з-поміж продуктів завжди вибираю неросійське, а от з побутовою хімією та косметикою мені важче. Впродовж кількох років користувалась російською косметикою, кремами, шампунями, звикла, зараз активно підбираю щось на заміну, аби підійшло по ціні й по якості, та це непросто, – розповідає львів’янка Марина. – А ще у побутовій хімії та в косметиці частенько трапляється торговельна марка європейська, а виробник російський, і це також треба бойкотувати. Було б добре, якби наші виробники налагоджували співпрацю з Європою, можливо, невдовзі так і буде, і у нас вироблятимуть продукцію європейських брендів”.
На це сподівається й ініціатор маркування російських товарів у закладах торгівлі, депутат Львівської міськради Любомир Мельничук. Як він зазначав раніше, бойкот продукції російського виробництва “має підштовхнути власників торговельних марок створювати свої заводи в Україні або ж імпортувати товари з інших країн, а не з Росії”.